.: Na imieniny do: Ireny, Irminy i Stanisława .: Użytkowników online: 2
     | home
      Nie masz jeszcze konta? Możesz !
 

Wiadomości

Z regionu - 11.09.2019

Z regionu - 4.09.2019

Z regionu - 21.08.2019

Z regionu - 7.08.2019


Z regionu - 24.07.2019


Z regionu - 10.07.2019


Z regionu - 26.06.2019


Z regionu - 5.06.2019

 
W galerii
BWO-2018
OOM i MMM-2018
 
Brydż-Turnieje
Turnieje Milickie
 
Milicka Wiosna 2018
Wyniki Turnieju
Galeria foto
 
Informacje
Telefony
 
Statystyki
Użytkowników: 0
Gości: 2
 
Twój adres IP
18.206.48.142
 
Liczba odwiedzin
 
 
  Fundacja i spółka się nie bilansują - 2015-10-29 09:15:17

Spółka Ziemia Milicka na koniec 2014 r. zanotowała stratę netto w wys. 559,9 tys. zł, natomiast Fundacja na Rzecz Ziemi Milickiej – stratę księgową w wys. 989 tys. zł. Kondycja finansowa obydwu powiatowych jednostek była głównym tematem wspólnego posiedzenia komisji Rady Powiatu, które się odbyło w piątek 23 października w Starostwie Powiatowym.W obradach komisji uczestniczyło 14 z 15 radnych Rady Powiatu. Obecni byli także: nowa prezes Fundacji na Rzecz Ziemi Milickiej Liliana Firek, poprzedni prezes Fundacji Michał Gołąb, adwokat Starostwa mec. Robert Wrzesiński oraz specjalista ds. nadzoru właścicielskiego w Starostwie Mariusz Urbańczyk.

Prezentacja byłego

prezesa

Pierwsza część komisji poświęcona była wystąpieniu byłego prezesa Fundacji Michała Gołąba, który przypomniał radnym, że Fundacja na Rzecz Ziemi Milickiej została założona przez radnych powiatowych w maju 2011 r., aby przejąć pozostałe po starym szpitalu zadłużenie poszpitalne. Wysokość długu na początku istnienia Fundacji wynosiła 9,52 mln zł, z czego do tej pory spłacone zostało ponad 3 mln zł. Pozostała do spłaty kwota zadłużenia wynosi ok. 6,4 mln zł. Dzięki istnieniu Fundacji na Rzecz Ziemi Milickiej powiat milicki został zakwalifikowany do rządowego Planu B, z którego spłacona została połowa starego zadłużenia po szpitalu ZP ZOZ.

Fundacja utworzyła też spółkę-córkę Ziemia Milicka, która zajmuje się prowadzeniem działalności gospodarczej. Dzięki temu Fundacja na Rzecz Ziemi Milickiej mogła się starać o status Organizacji Pożytku Publicznego, który to status udało się uzyskać w lutym 2015 roku. Spółka Ziemia Milicka swoje zyski czerpała z dwóch źródeł – ze sprzedaży ciepła z poszpitalnej kotłowni dostarczającej ciepło m.in. do gminnych obiektów oraz do spółdzielni Szklany Świat, a także ze sprzedaży usług gastronomicznych, głównie dla szpitala. Natomiast Fundacja oprócz przejęcia długu poszpitalnego wykonała na zlecenie powiatu inwestycję budowy obiektów turystycznych przy milickim zalewie. Dzięki temu Fundacji i powiatowi udało się pozyskać ok. 1,6 mln zł dofinansowania unijnego na inwestycję kosztującą 2,3 mln zł.

Bilans Fundacji i spółki

Po wystąpieniu prezesa Gołąba głos zabrali radni opozycji, którym wcześniej, na wniosek radnej Doroty Folmer, starosta Jan Krzysztofik udostępnił bilanse finansowe Fundacji na Rzecz Ziemi Milickiej i spółki Ziemia Milicka.

Z bilansów obu podmiotów wynika, że zarówno Fundacja, jak i spółka Ziemia Milicka, w 2014 r. przyniosły straty. Spółka Ziemia Milicka na koniec 2014 r. zanotowała stratę w wys. 559,9 tys. zł. Przychody ze sprzedaży od sierpnia 2013 r. do końca 2014 r. wyniosły 2,18 mln zł, a koszty działalności operacyjnej 2,77 mln zł. Zobowiązania spółki wyniosły 873 tys. zł, przy tym 613 tys. zł to zobowiązania za dostawy i usługi firm zewnętrznych, 180 tys. zł to zaległe podatki i ubezpieczenia, a 32,3 tys. zł to zaległe wynagrodzenia. Spółka Ziemia Milicka ma także ponad 200 tys. zł nieściągniętych jeszcze należności, dlatego też ogólna strata wyniosła 559,9 tys. zł.

Jeśli chodzi o Fundację na Rzecz Ziemi Milickiej, to w 2014 r. zanotowała ona stratę 989 tys. zł. Podczas obrad mec. Robert Wrzesiński, który zajmuje się obsługą prawną i rachunkową Fundacji na Rzecz Ziemi Milickiej, podkreślał, że strata Fundacji jest stratą księgową, gdyż 900 tys. zł to różnica wartości kosztorysowej działek przyszpitalnych w Miliczu w stosunku do kwoty uzyskanej z transakcji sprzedaży. – To nie jest strata na działalności, że te 900 tys. zł gdzieś wyparowało. To są wyłącznie zapisy księgowe. Ten rok, podobnie jak było to w 2013 roku, Fundacja zakończy sporym, ale wyłącznie księgowym zyskiem – wyjaśniał mec. Wrzesiński.

Prezesa Michała Gołąba podczas obrad krytykowała radna Dorota Folmer z MWS, która podkreślała, że dla niej najważniejszy w działalności Fundacji i spółki Ziemia Milicka jest wynik finansowy, a ten dla obu tych instytucji jest negatywny. – Jestem dumna z prezesa Macieja Biardzkiego, że bilans spółki szpitalnej MCM wyszedł na plus. Natomiast pan Gołąb nie potrafił skutecznie negocjować w rozmowach chociażby z prezesem Biardzkim i stąd tak duże zobowiązania – stwierdziła radna Folmer. M. Gołąb podkreślał, że także dzięki Fundacji spółka szpitalna się bilansuje, gdyż jest to system naczyń połączonych. – Dzięki temu, że to spółka Ziemia Milicka przejęła kuchnię w Krośnicach i przygotowuje posiłki dla pacjentów szpitala, Milickie Centrum Medyczne rocznie oszczędza około 216 tys. zł – wyliczał były prezes Fundacji. Jak mówił M. Gołąb, na niekorzystną sytuację finansową Fundacji wpłynął fakt, że musiała zakupić za 100 tys. zł wyposażenie do obiektów turystycznych nad zalewem, gdyż dofinansowanie nie obejmowało zakupu wyposażenia. Natomiast dysponująca kapitałem zakładowym 5 tys. zł spółka Ziemia Milicka na starcie zakupiła od Milickiego Centrum Medycznego sprzęt kuchenny za 198 tys. zł. Ponadto konieczne stało się doposażenie kuchni i stołówki w Krośnicach za kwotę ok. 51 tys. zł. Jak wyjaśniał były prezes Fundacji, największym ciosem dla spółki Ziemia Milicka była rezygnacja przez gminę Krośnice z zakupu ciepła z poszpitalnej kotłowni gazowej, która w momencie wybudowania przez gminę kotłowni na zrębki drzewne stała się całkowicie niedochodowa i obecnie przynosi duże straty.

Spółka w tym roku na plus

Radny Paweł Wybierała dopytywał się, jaki w tym roku wynik osiągnęła spółka Ziemia Milicka, gdyż prezes Gołąb w sprawozdaniu na koniec 2014 r. szacował uzyskanie przez spółkę do października 2015 r. zysku w wys. 300 tys. zł. Były prezes M. Gołąb nie chciał zdradzić obecnego wyniku finansowego spółki, powołując się na tajemnicę handlową spółki. Natomiast nowa prezes Liliana Firek przyznała, że w tym roku do końca sierpnia spółka Ziemia Milicka wypracowała zysk w wys. 9,5 tys. zł.

Radna D. Folmer dopytywała się prezes Liliany Firek, czy spółka Ziemia Milicka na bieżąco wypłaca pensje swoim pracownikom. L. Firek odpowiedziała, że „w miarę na bieżąco”, nad czym czuwa prezes spółki Ziemia Milicka Emilia Kierat. Radna Folmer dzieliła się z radnymi informacjami, że pracownicy kuchni w Krośnicach pracują w złych warunkach. – Panie skarżyły się mi, że pracują w zimnych pomieszczeniach, a na ścianach skrapla się woda. Ponadto panie z własnych pieniędzy zakupują przyprawy, a w magazynie nie ma produktów do przygotowania posiłków – mówiła radna Folmer, a prezes L. Firek obiecała, że zweryfikuje zgłoszone przez radną problemy.

Radna D. Folmer przypominała, że od samego początku była za powołaniem Fundacji na Rzecz Ziemi Milickiej, dzięki której możliwe było przekształcenie i oddłużenie milickiego szpitala. – Ale nie zgadzam się na to, by Zarząd Powiatu ukrywał przez radnymi informację na temat sytuacji finansowej w Fundacji i spółce Ziemia Milicka – mówiła radna Folmer dodając, że dopiero po roku starań otrzymała bilans finansowy Fundacji i spółki, gdyż wcześniej Zarząd powoływał się na tajemnicę handlową spółki. Radni opozycyjni (D. Folmer, P. Wybierała, P. Zajiczek, J. Łabuda, M. Drobina) wspólnym głosem krytykowali sposób zarządzania Fundacją na Rzecz Ziemi Milickiej i spółki Ziemia Milicka, domagając się większego wpływu Rady Powiatu na decyzje podejmowane w sprawie Fundacji. Obecnie to bowiem Rada Fundacji, a więc Zarząd Powiatu, może poza Radą Powiatu podejmować wszelkie decyzje odnośnie Fundacji.

Do krytycznych słów radnych opozycji ustosunkował się wicestarosta Władysław Szydełko, który stwierdził, że radni powinni uszanować, że koalicja dopuściła do dyskusji nad sytuacją Fundacji i spółki Ziemia Milicka. – Przywilejem radnych nie jest dyskusja nad spółkami – mówił wicestarosta przypominając, że krytykujący poczynania Zarządu Powiatu radny Wybierała w czasach, kiedy był burmistrzem, nie informował Rady Miejskiej o stanie finansów gminnej spółki OSiR. Dyskusja na komisji na temat Fundacji i spółki Ziemia Milicka trwała aż 4 godziny.

dodał: jsl
 
 
Kalendarz
Kalendarz

środa
18 września 2019

pn wt śr cz pt sb nd
1
2345678
9101112131415
161718 19202122
23242526272829
30
 
Linki milickieStarostwo PowiatoweGmina MiliczPolicja w MiliczuZespół Szkół
przy ul. Trzebnickiej
Stowarzyszenie
Dolina Baryczy
Gmina CieszkówNadleśnictwo MiliczTechnikum Leśne
w Miliczu
Gmina KrośniceI LO w MiliczuOSiR w MiliczuBank Spółdzielczy
w Miliczu
 
Nasz adres
Redakcja Głosu Milicza
56-300 Milicz
ul. T. Kościuszki 22
tel. 71-3830-021, 71-3831-189
sekretariat@glosmilicza.pl
 
Skład redakcji
Redaktor naczelna:
Jolanta Sławenta
Z-ca redaktor naczelnej:
Grażyna Szczepaniak-Antosik
Dziennikarze:
Bartosz Jakubowski
Agnieszka Kaczmarek
Alicja Szczepańska-Sikorska
Agnieszka Jezierska
Ewa Morozowicz
 
© 2004 Głos Milicza Wszelkie prawa zastrzeżone

Drivers... start Your engines
by jPORTAL 2