.: Na imieniny do: Elżbiety, Marka i Pauli .: Użytkowników online: 2
     | home
      Nie masz jeszcze konta? Możesz !
 

Wiadomości

Z regionu - 16.06.2021

Z regionu - 9.06.2021

Z regionu - 9.06.2021

Z regionu - 2.06.2021

Z regionu - 26.05.2021

Z regionu - 26.05.2021

Z regionu - 19.05.2021

Z regionu - 9.12.2020

Z regionu - 2.12.2020

 
W galerii
BWO-2018
OOM i MMM-2018
 
Brydż-Turnieje
Turnieje Milickie
 
Milicka Wiosna 2018
Wyniki Turnieju
Galeria foto
 
Informacje
Telefony
 
Statystyki
Użytkowników: 0
Gości: 2
 
Twój adres IP
3.236.170.171
 
Liczba odwiedzin
 
 
  Stan likwidacji ma uzdrowić spółkę OSiR - 2016-02-11 10:51:38

Rozmowa z burmistrzem Piotrem Lechem

Od ponad roku gminna spółka OSiR jest w stanie likwidacji, a tymczasem podejmuje się kolejnego zadania – prowadzenia do końca tego roku hali sportowej I LO w Miliczu, na której dzierżawę OSiR wygrał ogłoszony przez powiat przetarg. Czy to oznacza odstąpienie od likwidacji spółki?Likwidacja to nie upadłość i w myśl przepisów kodeksu handlowego spółka w trakcie likwidacji może podejmować nowe zadania. Dzierżawa hali sportowej I LO będzie korzystna finansowo zarówno dla spółki, jak i dla gminy. W ubiegłym roku, gdy halę od powiatu dzierżawiło stowarzyszenie „Razem Bliżej”, gmina Milicz zapłaciła ponad 60 tys. zł za wynajem tej hali dla swoich klubów sportowych, natomiast w tym roku za tę samą usługę zapłacimy OSiR-owi 42 tys. zł. Zarządzając halą milickiego liceum, spółka OSiR będzie mogła też uzyskiwać dodatkowe dochody od innych podmiotów, w tym od podmiotów niezwiązanych z naszymi samorządami. W okresie wakacyjnym hala nie będzie przecież użytkowana przez uczniów liceum i będzie ją można wynajmować od rana do wieczora.

Chcę tu także dodać, że wraz z dzierżawą hali spółka OSiR „przejęła” też dotychczasową obsługę hali – pana Stanisława Kotwickiego oraz osobę sprzątającą. Tym samym OSiR nie musi zatrudniać nowych pracowników do obsługi hali.

Podpisanie przez spółkę OSiR umowy na dzierżawę hali do końca roku oznacza jednak, że przynajmniej do tego czasu nie zostanie ona zlikwidowana. Kiedy zatem dojdzie do likwidacji?

Nie przesądzam, czy w ogóle dojdzie do likwidacji spółki. Uchwałę o likwidacji gminnej spółki OSiR podjęła Rada Miejska poprzedniej kadencji, gdyż w spółce panował marazm, a spółka stale się zadłużała. Przystąpiłem do likwidacji spółki, gdyż jako burmistrz jestem zobowiązany do realizacji uchwał Rady Miejskiej. Jednakże gminy Milicz nie stać obecnie na zlikwidowanie spółki OSiR. Spółka nadal ma bowiem niespłacone zobowiązania rzędu 1,5 mln zł, jakie powstały za poprzedniego zarządu OSiR-u, i jeśli teraz doprowadzilibyśmy do jej likwidacji, musielibyśmy przejąć ten dług i spłacić go z budżetu gminy wraz z należnymi odsetkami. Spółka będąca w likwidacji ma natomiast możliwość renegocjowania zadłużenia z wierzycielami, np. zmniejszenia kwoty głównej zadłużenia, odstąpienia od karnych odsetek czy rozłożenia płatności na dogodne raty. Takie pertraktacje prowadzi obecny prezes Jarosław Milian. Gmina, będąca jedynym właścicielem spółki, oraz rada nadzorcza spółki OSiR wyraziły też zgodę na zbycie części majątku spółki, by spłacić zaległe wierzytelności. Chodzi tu o grunty w pobliżu kąpieliska na Karłowie, w tym grunty pod domkami kempingowymi, które należą już do osób prywatnych.

Równolegle w OSiR-ze realizowany jest program naprawczy, mający na celu zmniejszenie kosztów funkcjonowania spółki. Już teraz przynosi on wymierne efekty, gdyż m.in. zmniejszyły się koszty utrzymania basenu. W realizację programu naprawczego zaangażowany jest też Paweł Herl zatrudniony w Urzędzie Miejskim na stanowisku ds. nadzoru właścicielskiego nad gminnymi spółkami, w tym nad OSiR-em. Jego zadaniem w tym przypadku jest opracowanie planu zwiększenia dochodów spółki OSiR.

Postawienie spółki OSiR w stan likwidacji jest tu więc pewnego rodzaju zabiegiem, aby doprowadzić do uzdrowienia sytuacji w spółce – zlikwidowania jej obecnego zadłużenia i zbudowania solidnej podstawy do jej dalszego funkcjonowania, o ile zapadnie decyzja o jej dalszym trwaniu.

Jeszcze rok temu był pan przeciwnikiem funkcjonowania OSiR-u w formie spółki, twierdząc, iż taka formuła zarządzania gminnymi obiektami sportowymi jest dla gminy zbyt kosztowna, bo za oferowane przez OSiR usługi gmina musi płacić dodatkowo podatek VAT, który spółka zobowiązana jest naliczać. Co zatem od tego czasu się zmieniło?

Proszę zauważyć, że gmina „wyprowadziła” całą działalność sportową ze spółki OSiR. Hala sportowa przy milickim gimnazjum, która wcześniej była zarządzana przez tę spółkę, z powrotem zarządzana jest przez szkołę, i to szkoła wynajmuje teraz halę klubom sportowym, z pominięciem podatku VAT. Stadion miejski z kolei zarządzany jest przez klub sportowy „Barycz”, który z niego korzysta, więc tu również nie jest naliczany VAT. Natomiast wszystkie boiska wiejskie są lub będą w niedługim czasie zarządzane przez kluby sportowe, które te boiska użytkują.

Za dalszym istnieniem spółki OSiR przemawia natomiast sprawa krytej pływalni – z tej inwestycji gmina odzyskała podatek VAT, więc zgodnie z prawem pływalnia musi być zarządzana przez podmiot zewnętrzny, w tym przypadku spółkę OSiR. Pojawiły się też nowe okoliczności, które przemawiają za dalszym funkcjonowaniem spółki OSiR. Jedną z nich jest budowa stadionu lekkoatletycznego i boiska trawiastego przy ul. Powstańców Wlkp., które już niedługo zostaną oddane do użytku i musi ktoś nimi zarządzać. Może to być właśnie spółka OSiR, przy czym chcę nadmienić, że na wynajmie tych obiektów spółka nie będzie mogła „zarabiać” na gminie, gdyż inwestycja ta jest w 70 procentach realizowana z dotacji, co w świetle prawa uniemożliwia działalność zarobkową podmiotu zarządzającego. OSiR co prawda będzie doliczać podatek VAT do oferowanej usługi wynajmu tych obiektów sportowych, ale w przypadku gminy zapłata za usługę może polegać na corocznym podnoszeniu przez gminę kapitału zakładowego spółki, stanowiącego równowartość kosztów usługi. Wówczas podatek VAT nie wchodzi w rachubę.

Mamy także wstępną koncepcję modernizacji ośrodka Relax na Karłowie, opracowaną przez wydział inwestycji Urzędu Miejskiego, zakładającą m.in. zmniejszenie niecki basenowej i budowę bazy noclegowej na 60 miejsc. Według przeprowadzonego przez nas rozeznania na tę inwestycję można pozyskać ok. 1,5 mln zł z programu Leader oraz PO Ryby, i tu może być przydatna spółka OSiR, gdyż może być samodzielnym inwestorem.

Ponadto spółka OSiR ma w zakresie swojej działalności całe spektrum różnych usług, które może świadczyć na rzecz gminy, co jest istotne w kontekście wchodzenia w życie ustawy umożliwiającej zlecanie usług przez jednostki samorządu terytorialnego swoim jednostkom.

Jednak, aby myśleć o realizacji powyższych planów, musi być spełniony jeden warunek – spółka OSiR musi wyjść z pętli zadłużenia. Zapewniam też, że jeśli się to uda i jeśli zapadnie decyzja o odstąpieniu od likwidacji spółki OSiR, spółka nie będzie organizowała żadnych imprez komercyjnych przynoszących straty, jak to miało miejsce choćby w przypadku wschodnich sztuk walki na koszt gminy, a także nie będzie prowadzić działalności wydawniczej polegającej na finansowaniu propagandowych czasopism szkalujących przeciwników politycznych.

Grażyna Szczepaniak-Antosik

dodał: jsl
 
 
Kalendarz
Kalendarz

piątek
18 czerwica 2021

pn wt śr cz pt sb nd
123456
78910111213
1415161718 1920
21222324252627
282930
 
Linki milickieStarostwo PowiatoweGmina MiliczPolicja w MiliczuZespół Szkół
przy ul. Trzebnickiej
Stowarzyszenie
Dolina Baryczy
Gmina CieszkówNadleśnictwo MiliczTechnikum Leśne
w Miliczu
Gmina KrośniceI LO w MiliczuOSiR w MiliczuBank Spółdzielczy
w Miliczu
 
Nasz adres
Redakcja Głosu Milicza
56-300 Milicz
ul. T. Kościuszki 22
tel. 71-3830-021, 71-3831-189
sekretariat@glosmilicza.pl
 
Skład redakcji
Redaktor naczelna:
Jolanta Sławenta
Dziennikarze:
Bartosz Jakubowski
Agnieszka Kaczmarek
Alicja Szczepańska-Sikorska
Agnieszka Jezierska
Ewa Morozowicz
 
© 2004 Głos Milicza Wszelkie prawa zastrzeżone

Drivers... start Your engines
by jPORTAL 2