.: Na imieniny do: Haliszki, Lody i Przybysłšwa .: Użytkowników online: 3
     | home
      Nie masz jeszcze konta? Możesz !
 

Wiadomości

Z regionu - 7.10.2020

Z regionu - 23.09.2020

Z regionu - 9.09.2020

3 Maja- 6.05.2020

Z regionu - 20.11.2019

Z regionu - 6.11.2019

Z regionu - 23.10.2019

Z regionu - 9.10.2019

 
W galerii
BWO-2018
OOM i MMM-2018
 
Brydż-Turnieje
Turnieje Milickie
 
Milicka Wiosna 2018
Wyniki Turnieju
Galeria foto
 
Informacje
Telefony
 
Statystyki
Użytkowników: 0
Gości: 3
 
Twój adres IP
3.210.201.170
 
Liczba odwiedzin
 
 
  Szykuje się protest - 2016-06-10 09:13:58

Poznańska firma ABC JOB jest zainteresowana kupnem od gminy Cieszków składowiska odpadów komunalnych w Guzowicach, gdzie chciałaby postawić kopiec bioenergetyczny. Były poseł i b. cieszkowski radny Piotr Kozłowski jest przekonany, że pod tą nazwą kryje się uciążliwa biogazownia, będąca źródłem smrodu i fetoru. Wczoraj rozpoczęło się zbieranie podpisów przeciwko planowanej inwestycji, a pod koniec tygodnia ma się zawiązać komitet protestacyjny.

Składowisko odpadów komunalnych w Guzowicach, gdzie planowana jest budowa kopca bioenergetycznego– Nie dajmy się zwieść. Pod nazwą kopiec bioenergetyczny kryje się nic innego jak biogazownia, która wiąże się z dużymi uciążliwościami zapachowymi. Wytwarzanie gazu w biogazowni to ogólnie mówiąc długotrwały proces gnicia odpadów zielonych, które muszą być nawadniane gnojowicą czy też padliną. Polska jest nielicznym krajem w Unii Europejskiej, gdzie nie ma prawnie uregulowanej kwestii smrodu. Gdy już biogazownia zacznie działać, trudno będzie wyegzekwować od przedsiębiorstwa zaprzestania emisji nieprzyjemnych zapachów. Jest jeszcze czas, aby powstrzymać planowaną inwestycję. Musimy głośno i wyraźnie powiedzieć: stop biogazowni, gdyż za kilka miesięcy będzie już za późno – mówi Piotr Kozłowski, który zainicjował zbieranie podpisów wśród mieszkańców pod wnioskiem przeciwko budowie biogazowni. Pierwsze spotkania odbyły się w niedzielę 5 czerwca, a informował o nich na mszach św. ks. proboszcz Leonard Wilczyński.

Byłego radnego Piotra Kozłowski zastanawia pośpiech wójta Cieszkowa, który wszczął już postępowanie administracyjne w sprawie środowiskowych uwarunkowań przedsięwzięcia i przesłał stosowne pisma do milickiego sanepidu oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu z prośbą o wyrażenie opinii. Zgodnie z procedurami, włodarz Cieszkowa powiadomił również strony, które posiadają w sąsiedztwie składowiska grunty: parafię w Trzebicku, parafię w Cieszkowie, Agencję Nieruchomości Rolnych, Nadleśnictwo Milicz i Polskie Koleje Państwowe.

– Wójt rozpoczął już procedurę, a nie uznał za konieczne zapytać nas, mieszkańców tej gminy, czy wyrażamy zgodę na inwestycję, która może być bardzo uciążliwa. Tak ważna sprawa, jak budowa biogazowni powinna, być konsultowana z mieszkańcami. Pośpiech wójta wynika pewnie z tego, że Rada Ministrów zajmuje się już kwestią odległości wiatraków czy biogazowni od zabudowań. Padają propozycje, aby tego typu obiekty były zlokalizowane 2-4 km od najbliższych zabudowań. Po wejściu w życie tych regulacji budowa biogazowni na terenie wysypiska śmieci w Guzowicach będzie prawnie zabroniona – mówi P. Kozłowski i dodaje, że do Cieszkowa jest 1,7 km, a do Guzowic 800 metrów.

 

Co na to radni i wójt?

Cieszkowscy radni o firmie zainteresowanej kupnem wysypiska odpadów w Guzowicach dowiedzieli się na wspólnym posiedzeniu komisji 23 maja. Wtedy to przedstawiono radnym list intencyjny firmy ABC JOB. Poznańska spółka, której prezesem jest Przemysław Olejnik, chciałabym postawić na terenie nieruchomości w Guzowicach kopiec bioenergetyczny.

– Instalacja typu kopiec bioenergetyczny to najprościej mówiąc coś w rodzaju kompostowni. Składowane są tam głównie odpady zielone, typu liście, trawy, gałązki, które w warunkach beztlenowych – przykryte szczelnie folią – ulegają fermentacji. W efekcie powstaje gaz, który jest spalany i może być produkowana energia. Po 12-15 latach kopiec jest likwidowany, pozostałość sortowana i wykorzystywana, np. do produkcji trawy w rolkach. Tego typu instalacja działa m.in. w Bydgoszczy w odległości 110 m od ruchliwej drogi krajowej i nie ma tam żadnych skarg czy problemów – mówił na komisji wójt Ignacy Miecznikowski, dodając, że niebawem odbędzie się spotkanie z przedstawicielami spółki ABC JOB, w którym wezmą udział radni, sołtysi i zainteresowane strony, oraz że zaplanowany jest wyjazd rajców do wybranej miejscowości, gdzie funkcjonuje już kopiec bioenergetyczny.

Wójt Ignacy Miecznikowski stanowczo zaprzecza temu, że w Guzowicach ma powstać biogazownia, gdzie mają trafiać gnojowica czy ścieki. – Ktoś, kto tak twierdzi, nie ma kompletnie rozeznania w temacie bądź świadomie wprowadza mieszkańców w błąd. Otóż, jak wynika z instrukcji zatwierdzonej przez marszałka województwa dolnośląskiego, na składowisko w Guzowicach mogą trafiać jedynie odpady komunalne. Jeśli kiedyś dojdzie do budowy instalacji typu kopiec bioenergetyczny, to nie będą mogły trafiać na wysypisko odpady inne niż te, które trafiały tam do tej pory – zapewnia I. Miecznikowski, który przypomina, że zgodnie z obowiązującymi przepisami gmina nie może być zarządcą składowiska i prowadzić bezpośrednio na nim działalności. Może albo utworzyć podmiot, który będzie się tym zajmował, co wiąże się z koniecznością dużych inwestycji, albo wydzierżawić składowisko, albo też sprzedać je uprawnionemu podmiotowi.

– Przetarg na sprzedaż wysypiska śmieci w Guzowicach nie jest planowany w najbliższym czasie. Zainteresowana kupnem firma podchodzi do tematu bardzo rzeczowo i spokojnie. Zanim złoży ofertę kupna, chce uzyskać wiedzę, że będzie w stanie spełnić wszelkie wymogi formalne związane z przepisami ochrony środowiska, zezwoleniami i decyzjami, co nie jest proste, gdyż przepisy w tym zakresie są skomplikowane, nieprecyzyjne i występują problemy z ich interpretacją. Ponadto firma ABC JOB musi mieć wiedzę, że dla przedsięwzięcia będzie akceptacja lokalnego środowiska, bowiem nie chce ryzykować, że pojawią się problemy z realizacją inwestycji w sytuacji, gdy poniesie już duże nakłady na zakup – mówi wójt.

Agnieszka Kaczmarek

dodał: jsl
 
 
Kalendarz
Kalendarz

czwartek
22 października 2020

pn wt śr cz pt sb nd
1234
567891011
12131415161718
19202122 232425
262728293031
 
Linki milickieStarostwo PowiatoweGmina MiliczPolicja w MiliczuZespół Szkół
przy ul. Trzebnickiej
Stowarzyszenie
Dolina Baryczy
Gmina CieszkówNadleśnictwo MiliczTechnikum Leśne
w Miliczu
Gmina KrośniceI LO w MiliczuOSiR w MiliczuBank Spółdzielczy
w Miliczu
 
Nasz adres
Redakcja Głosu Milicza
56-300 Milicz
ul. T. Kościuszki 22
tel. 71-3830-021, 71-3831-189
sekretariat@glosmilicza.pl
 
Skład redakcji
Redaktor naczelna:
Jolanta Sławenta
Z-ca redaktor naczelnej:
Grażyna Szczepaniak-Antosik
Dziennikarze:
Bartosz Jakubowski
Agnieszka Kaczmarek
Alicja Szczepańska-Sikorska
Agnieszka Jezierska
Ewa Morozowicz
 
© 2004 Głos Milicza Wszelkie prawa zastrzeżone

Drivers... start Your engines
by jPORTAL 2