.: Na imieniny do: Ingi, Maurycego i Sambora .: Użytkowników online: 5
     | home
      Nie masz jeszcze konta? Możesz !
 

Wiadomości

Z regionu - 7.10.2020

Z regionu - 23.09.2020

Z regionu - 9.09.2020

3 Maja- 6.05.2020

Z regionu - 20.11.2019

Z regionu - 6.11.2019

Z regionu - 23.10.2019

Z regionu - 9.10.2019

 
W galerii
BWO-2018
OOM i MMM-2018
 
Brydż-Turnieje
Turnieje Milickie
 
Milicka Wiosna 2018
Wyniki Turnieju
Galeria foto
 
Informacje
Telefony
 
Statystyki
Użytkowników: 0
Gości: 5
 
Twój adres IP
18.234.97.53
 
Liczba odwiedzin
 
 
  Milicz bez połączenia kolejowego - 2016-12-15 11:40:41
Spółka Przewozy Regionalne z dniem 11 grudnia zlikwidowała jedyne istniejące weekendowe połączenie kolejowe o nazwie „Barycz” łączące Milicz z Wrocławiem i Krotoszynem. Linia w przyszłym roku ma zostać poddana gruntownej modernizacji, a w 2018 roku na trasę kolejową do Milicza mają wrócić już codzienne połączenia.Ostatni pociąg z Milicza do Wrocławia wyjechał w sobotę 10 grudnia około godz. 16.40. Ostatnim kursem z Krotoszyna i Milicza do Wrocławia jechało ok. 30 pasażerów. W grudniu 2013 roku okrojono połączenia na odcinku Milicz - Wrocław z czterech w obydwie strony codziennie do zaledwie jednego i tylko w weekendy (od piątku do niedzieli). W ten sposób połączenie kolejowe „Barycz” łączące Milicz z Wrocławiem stało się zdecydowanie mniej konkurencyjne wobec transportu autobusowego. Jak przyznaje kierownik Działu Transportu Kolejowego w Urzędzie Marszałkowskim Marcin Krajewski, większość połączeń kolejowych do Milicza cieszyła się niewielkim zainteresowaniem ze strony pasażerów. Wyższą frekwencję notowano jedynie w porannym połączeniu z Wrocławia do Milicza i Krotoszyna w soboty oraz w popołudniowym z Krotoszyna i Milicza do Wrocławia w niedziele. Największym minusem milickiego połączenia kolejowego był długi czas przejazdu pociągu do Wrocławia. Ze względu na zły stan torowiska z Milicza do Grabowna Wielkiego, gdzie pociąg poruszał się z maksymalną prędkością 40 km/h, a w niektórych odcinkach nawet 20 km/h, dojazd pociągiem z Milicza do Wrocławia trwał od 1 godz. 37 min do prawie 2 godzin, najkrócej w niedzielę. 
Ostatecznie spółka Przewozy Regionalne, której współwłaścicielem jest samorząd województwa, ze względu na niewielkie zainteresowanie pasażerów przejazdem, zawiesiła kursowanie połączenia kolejowego „Barycz” już od dnia 11 grudnia.
– W marcu zarządca infrastruktury PKP Polskie Linie Kolejowe planuje przeprowadzić naprawę główną linii kolejowej z Grabowna Wielkiego przez Milicz do Krotoszyna. Po zakończeniu remontu w 2018 roku planujemy wprowadzenie regularnych codziennych przejazdów kolejowych pociągami elektrycznymi – zapowiada dyrektor Departamentu Infrastruktury w Urzędzie Marszałkowskim we Wrocławiu Wojciech Zdanowski. Jak się dowiedzieliśmy w Urzędzie Marszałkowskim pociąg z Wrocławia przez Milicz jest połączeniem o charakterze „stykowym” i w związku z powyższym decyzje o ilości uruchamianych pociągów, relacje oraz godziny i terminy kursowania uzgadniane są pomiędzy organizatorami połączenia, a więc Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego i Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. Zaplanowana w przyszłości oferta będzie podlegać zatem uzgodnieniom i zależna jest również od decyzji województwa wielkopolskiego.
O, miejmy nadzieję, czasową likwidację połączenia kolejowego z Wrocławia do Krotoszyna, zapytaliśmy posła Piotra Babiarza, który od początku swojej pracy poselskiej w Sejmie lobbował w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa za modernizacją linii kolejowej nr 281, kontaktując się w tej sprawie m.in. z podsekretarzem stanu Piotrem Stommą. – Jest zapowiedź rewitalizacji linii kolejowej z Wrocławia do Krotoszyna w latach 2017-2018 i podniesienie średniej prędkości do 90 km na godzinę tak, aby z Wrocławia można było dojechać do Milicza w ciągu 1 godziny i 10 minut. Taką deklarację otrzymałem od pana ministra jeszcze 2 miesiące temu – informuje poseł Piotr Babiarz, który podkreśla, że funkcjonujące do niedawna wolne połączenie kolejowe do Wrocławia i tak nie cieszyło się dużą popularnością wśród miliczan. – Nie przesadzajmy, że to połączenie było szalenie istotne dla Milicza. Było to przecież połączenie zaledwie weekendowe. Optymalnym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie na tę linię po remoncie codziennych szynobusów, identycznych jakie Urząd Marszałkowski wprowadził już kilka lat temu na trasę do Trzebnicy. Ja jako parlamentarzysta stawiam sobie za cel, by do tego doprowadzić – podkreśla poseł Piotr Babiarz. W podobnym tonie wypowiada się radny Sejmiku Województwa Ryszard Lech, który po przeprowadzeniu generalnego remontu linii kolejowej do Milicza, będzie się starał, by Urząd Marszałkowski wprowadził na trasę do Milicza codziennie kursujące szynobusy.
W piątek 16 grudnia o godz. 10 w Urzędzie Miejskim w Miliczu burmistrz Piotr Lech organizuje spotkanie informacyjne w sprawie likwidacji połączenia kolejowego relacji Krotoszyn - Wrocław Główny. Na spotkanie zaproszeni zostali członek zarządu województwa dolnośląskiego Jerzy Michalak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak, starosta milicki Krzysztof Osmelak, wójt gminy Cieszków Ignacy Miecznikowski, wójt gminy Krośnice Andrzej Biały, wójt gminy Dobroszyce Artur Ciosek, radny Sejmiku Województwa Ryszard Lech oraz posłowie na Sejm Piotr Babiarz, Aldona Młyńczak, Michał Jaros i Jacek Protasiewicz. Posłowie już zapowiedzieli, że nie będą mogli przybyć na spotkanie, gdyż Sejm akurat 16 grudnia będzie uchwalał budżet państwa na 2017 rok.
Bartosz Jakubowski
dodał: jsl
 
 
Kalendarz
Kalendarz

niedziela
25 października 2020

pn wt śr cz pt sb nd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
 
Linki milickieStarostwo PowiatoweGmina MiliczPolicja w MiliczuZespół Szkół
przy ul. Trzebnickiej
Stowarzyszenie
Dolina Baryczy
Gmina CieszkówNadleśnictwo MiliczTechnikum Leśne
w Miliczu
Gmina KrośniceI LO w MiliczuOSiR w MiliczuBank Spółdzielczy
w Miliczu
 
Nasz adres
Redakcja Głosu Milicza
56-300 Milicz
ul. T. Kościuszki 22
tel. 71-3830-021, 71-3831-189
sekretariat@glosmilicza.pl
 
Skład redakcji
Redaktor naczelna:
Jolanta Sławenta
Z-ca redaktor naczelnej:
Grażyna Szczepaniak-Antosik
Dziennikarze:
Bartosz Jakubowski
Agnieszka Kaczmarek
Alicja Szczepańska-Sikorska
Agnieszka Jezierska
Ewa Morozowicz
 
© 2004 Głos Milicza Wszelkie prawa zastrzeżone

Drivers... start Your engines
by jPORTAL 2