.: Na imieniny do: Angeli, Przemysława i Zenobii .: Użytkowników online: 3
     | home
      Nie masz jeszcze konta? Możesz !
 

Wiadomości

Z regionu - 7.10.2020

Z regionu - 23.09.2020

Z regionu - 9.09.2020

3 Maja- 6.05.2020

Z regionu - 20.11.2019

Z regionu - 6.11.2019

Z regionu - 23.10.2019

Z regionu - 9.10.2019

 
W galerii
BWO-2018
OOM i MMM-2018
 
Brydż-Turnieje
Turnieje Milickie
 
Milicka Wiosna 2018
Wyniki Turnieju
Galeria foto
 
Informacje
Telefony
 
Statystyki
Użytkowników: 0
Gości: 3
 
Twój adres IP
18.210.11.249
 
Liczba odwiedzin
 
 
  Rada Powiatu za połączeniem MCM i PZZLA - 2016-12-29 14:01:52
Radni Rady Powiatu w Miliczu na sesji 21 grudnia stosunkiem głosów 8:7 przyjęli stanowisko popierające projekt połączenia powiatowej spółki szpitalnej MCM i gminnej spółki PZZLA, która prowadzi Przychodnię Rejonową w budynku szpitala.

Do radnych o wyrażenie stanowiska intencyjnego popierającego połączenie MCM i PZZLA wystąpił Zarząd Powiatu. W proponowanej treści stanowiska Rada Powiatu uznaje, że najlepszą drogą do poprawy sposobu sprawowania opieki zdrowotnej nad mieszkańcami jest stworzenie modelu opieki skoordynowanej, obejmującej udzielanie świadczeń zdrowotnych od szczebla podstawowej opieki zdrowotnej, przez ambulatoryjne lecznictwo specjalistyczne do leczenia szpitalnego, rehabilitacji i leczenia psychiatrycznego. Model ten zapewnia połączenie powiatowej spółki MCM i gminnej PZZLA. Zdaniem Zarządu Powiatu, duży podmiot medyczny będzie posiadał większy potencjał wytwórczy i przychodowy, co zwiększy jego konkurencyjność oraz poprawi sytuację ekonomiczną. – Ta uchwała pozwoli zapoczątkować proces formalnego łączenia obydwu spółek – informował starosta Osmelak podkreślając, że proponowany do przyjęcia projekt jest uchwałą intencyjną i nie przesądza o połączeniu obydwu podmiotów. Ostateczną decyzję wyrażającą zgodę na połączenie radni będą podejmować w kolejnych miesiącach.

Krytyka opozycji
Proponowany przez Zarządu Powiatu projekt mocno krytykowali na sesji radni opozycyjni, którzy wskazywali, że do podjęcia decyzji o ewentualnym połączeniu MCM i PZZLA potrzebują większej ilości informacji, np. o aktualnych wynikach finansowych obydwu spółek. – Półtora roku temu zdeklarowaliśmy, że generalnie nie jesteśmy przeciwni połączeniu obu spółek, ale chcemy znać szczegóły i mieć wpływ na kształt przyszłego podmiotu oraz sam proces łączenia. Przez ten czas nie zrobiono nic i nikt z nami na ten temat nie rozmawiał – mówił radny Piotr Zajiczek, dodając, by koalicja nie rozsiewała pomówień, że brak postępów w pracach nad połączeniem jest winą radnych opozycji. – Treść uchwały jest zła, bo przypomina bardziej uzasadnienie niż samą uchwałę. Jest w niej napisane, że wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu. To jest śmieszne, bo jedyną rzeczą, jaką będzie musiał zrobić Zarząd, jest tylko dostarczenie tej uchwały burmistrzowi. Ja rozumiem Zarząd, że fajnie jest zrobić pryncypałowi prezent na święta – kpił radny Piotr Zajiczek, przypominając, że w przeszłości zakładane przez powiat samorządowe spółki po szumnym starcie okazywały się biznesową klęską.
O braku zaufania i ciągu nieudolności rządzącej powiatem koalicji mówił także radny Paweł Wybierała. – PZZLA ma obecnie bardzo poważne kłopoty. Jest zarządzane w ten sposób, że pacjentów w gminnej przychodni ubywa i jest coraz gorzej. Ja przez to dziś nie wiem, czy PZZLA byłoby wzmocnieniem dla MCM – wskazywał radny Wybierała dodając, że zwiększenie grona właścicieli może skutkować narodzeniem się sporów pomiędzy udziałowcami.
Radna Dorota Folmer mówiła z kolei, że łączenie spółek nie jest konieczne do przejęcia przez MCM przychodni prowadzonej przez PZZLA. Wystarczy zwykłe przekazanie MCM działalności prowadzenia ośrodka zdrowia. – Po co było tworzyć spółkę PZZLA i mnożyć koszty. Podczas komisji ponad rok temu otrzymałam odpowiedzieć, że „pani wybaczy, ale taka jest decyzja pana burmistrza” – mówiła Dorota Folmer, która negatywnie ocenia PZZLA po przekształceniu w spółkę, gdyż nie jest ona konkurencyjna dla pozostałych milickich przychodni. – Prezes MCM nie ma argumentu, że stworzymy silny podmiot leczniczy i zwiększymy konkurencyjność – mówiła radna. – Z gminnej przychodni odchodzą bowiem cenieni lekarze oraz pielęgniarki i to dlatego gminna spółka PZZLA nie odniosła sukcesu.
Radny Janusz Łabuda wyrażał obawę, czy wcielenie PZZLA do MCM nie jest czasem pierwszym krokiem do prywatyzacji spółki szpitalnej. Radna Krystyna Patalas radziła, by jeszcze kilka miesięcy wstrzymać się z decyzją o łączeniu MCM i PZZLA, choćby do czasu poznania sprawozdań finansowych obu spółek za 2016 rok. Władysław Szydełko wskazywał, że drugim dnem połączenia MCM i PZZLA jest wprowadzenie do powiatowej spółki gminy jako udziałowca. – Do przejęcia przychodni nie jest potrzebne łączenie spółek – uważał, podobnie jak radna Folmer, W. Szydełko.
Zastrzeżeń radnych opozycji nie podzielał Marek Maciejak, który wskazywał, że uchwała jest tylko intencyjna i nie przesądza jeszcze o przekształceniu. Ponadto radny powoływał się na opinie prof. Wojciecha Witkiewicza, który jako autorytet w dziedzinie służby zdrowia jest zwolennikiem łączenia podmiotów medycznych. Podobną opinię prezentowała radna Wanda Wiśniewska, a Grażyna Zalewska-Nowak mówiła, że kiedyś szpital i przychodnia były jednym organizmem i wtedy najlepiej to funkcjonowało, bo można było się kadrowo wspierać. Radna stwierdziła też, że pacjenci odchodzą z PZZLA przez to, że w przychodni brakuje lekarzy.
Ostatecznie po burzliwej dyskusji w głosowaniu za przyjęciem stanowiska w sprawie połączenia MCM i PZZLA zagłosowało 8 radnych koalicji: Wanda Wiśniewska, Marek Maciejak, Grażyna Zalewska-Nowak i Marcin Goczling (Klub Radnych Niezależnych), Marek Warkocz, Stanisław Szocik i Jan Krzysztofik (Ziemia Milicka) oraz Szymon Lew (PSL). Przeciw opowiedziało się 7 radnych: Paweł Wybierała, Mirosław Drobina i Piotr Zajiczek (BIM), Dorota Folmer (MWS), Janusz Łabuda (PiS), Władysław Szydełko (PSL) oraz Krystyna Patalas (niezależna).

Bartosz Jakubowski
dodał: jsl
 
 
Kalendarz
Kalendarz

czwartek
29 października 2020

pn wt śr cz pt sb nd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829 3031
 
Linki milickieStarostwo PowiatoweGmina MiliczPolicja w MiliczuZespół Szkół
przy ul. Trzebnickiej
Stowarzyszenie
Dolina Baryczy
Gmina CieszkówNadleśnictwo MiliczTechnikum Leśne
w Miliczu
Gmina KrośniceI LO w MiliczuOSiR w MiliczuBank Spółdzielczy
w Miliczu
 
Nasz adres
Redakcja Głosu Milicza
56-300 Milicz
ul. T. Kościuszki 22
tel. 71-3830-021, 71-3831-189
sekretariat@glosmilicza.pl
 
Skład redakcji
Redaktor naczelna:
Jolanta Sławenta
Z-ca redaktor naczelnej:
Grażyna Szczepaniak-Antosik
Dziennikarze:
Bartosz Jakubowski
Agnieszka Kaczmarek
Alicja Szczepańska-Sikorska
Agnieszka Jezierska
Ewa Morozowicz
 
© 2004 Głos Milicza Wszelkie prawa zastrzeżone

Drivers... start Your engines
by jPORTAL 2