.: Na imieniny do: Haliszki, Lody i Przybysłšwa .: Użytkowników online: 4
     | home
      Nie masz jeszcze konta? Możesz !
 

Wiadomości

Z regionu - 7.10.2020

Z regionu - 23.09.2020

Z regionu - 9.09.2020

3 Maja- 6.05.2020

Z regionu - 20.11.2019

Z regionu - 6.11.2019

Z regionu - 23.10.2019

Z regionu - 9.10.2019

 
W galerii
BWO-2018
OOM i MMM-2018
 
Brydż-Turnieje
Turnieje Milickie
 
Milicka Wiosna 2018
Wyniki Turnieju
Galeria foto
 
Informacje
Telefony
 
Statystyki
Użytkowników: 0
Gości: 4
 
Twój adres IP
3.210.201.170
 
Liczba odwiedzin
 
 
  Będzie partnerstwo z Kobuleti w Gruzji - 2017-05-04 14:33:50
Rada Miejska w Miliczu na sesji 27 kwietnia wyraziła zgodę na podpisanie przez gminę Milicz umowy partnerskiej z miastem Kobuleti leżącym w Adżarskiej Republice Autonomicznej w Gruzji. Decyzję o partnerstwie poprzedziła pełna emocji dyskusja.

Z inicjatywą podpisania umowy z gruzińskim miastem wystąpił burmistrz Piotr Lech. Jak informował, inicjatywa nawiązania współpracy partnerskiej między Miliczem a Kobuleti wyszła od strony gruzińskiego miasta, które w ten sposób szuka kontaktu w tej części Europy. Burmistrz przypomniał, że Polska też kiedyś była w takiej sytuacji – szukała kontaktów z Europą Zachodnią i spotykała się ze strony Zachodu z bardzo dobrym przyjęciem. Delegacja gruzińska w czerwcu ub. roku gościła w Polsce na zaproszenie dolnośląskiego urzędu marszałkowskiego i wówczas odwiedziła też Milicz, a w listopadzie ub. roku grupa gruzińskich lekarzy i pielęgniarek odbyła 2-tygodniową praktykę w milickim szpitalu. Do podpisania umowy partnerskiej ma dojść w czerwcu tego roku – do Kobuleti wyjedzie wówczas delegacja z Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu oraz 3-osobowa delegacja z Milicza, która na miejscu podpisze umowę partnerską. W skład delegacji milickiej wejdą: wiceburmistrz Sławomir Strzelecki, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Jasiński oraz radna Jadwiga Janczura. 
Część radnych sceptycznie podeszła jednak do pomysłu zawarcia umowy partnerskiej z gruzińskim miastem. Największym przeciwnikiem był Cezary Sierpiński, który argumentował, że umowy partnerskie powinny być zawierane z miastami położonymi zdecydowanie bliżej, aniżeli w Gruzji, którą od Polski dzieli ok. 4 tys. km. Za przykład podawał partnerstwo Milicza z niemieckim miastem Lohr, które z racji stosunkowo bliskiej odległości zaowocowało masową wymianą szkolnej młodzieży Milicza i Lohr. – Milicz zaczyna mieć tendencje mocarstwowe i następne partnerskie miasto będzie w Chinach – ironizował na posiedzeniu komisji społecznej 25 kwietnia, na którym również debatowano nad umową partnerską z Kobuleti. Radny wskazywał przede wszystkim na dużą odległość i konieczność przemieszczania się między obu krajami tylko samolotem, gdyż droga lądowa prowadzi przez objęty wojenną zawieruchą ukraiński Donbas. Wskazywał również na duże koszty z tym związane, przez co wielu miliczan nie będzie mogło sobie pozwolić na wyjazd do gruzińskiego miasta partnerskiego. – Trudno sobie wyobrazić, że pojadą tam setki mieszkańców Milicza. W związku z tym pojedzie burmistrz z wiceburmistrzem i ewentualnie ktoś jeszcze z „towarzystwa” – złośliwie prognozował Sierpiński.
Z kolei radny Leszek Żuber dociekał, z jakiej puli w budżecie gmina Milicz zamierza finansować wyjazdy do Kobuleti po podpisaniu umowy partnerskiej. W odpowiedzi burmistrz poinformował, że w tym roku na współpracę międzynarodową gmina Milicz ma w budżecie zarezerwowaną pulę 25 tys. zł, gmina zamierza też pozyskiwać unijne dotacje na wyjazdy milickiej młodzieży do partnerskiego miasta w Gruzji. Kierownik Dariusz Duszyński z wydziału promocji Urzędu Miejskiego dodał z kolei, że przy wcześniejszej rezerwacji biletów lotniczych lot w obie strony kosztuje 300 zł, zamiast 1,5 tys. zł. 
Dyskusję podsumowała przewodnicząca Rady Halina Smolińska, prosząc, by powściągnąć emocje i zaufać przedsiębiorczości szkół i rodziców, którzy w przypadku wyjazdu młodzieży szkolnej do Lohr pozyskiwali pieniądze od sponsorów, tak że do tych wyjazdów gmina nic nie dopłacała. – Do Lohr też najpierw wyjeżdżali samorządowcy, leśnicy i strażacy, a później dopiero młodzież szkolna – stwierdziła przewodnicząca. Radny Żuber przypomniał jednak, że wizyty gości z Lohr w Miliczu były również współfinansowane z budżetu gminy. – Nie mam nic przeciwko współpracy z kimkolwiek, ale trzeba pilnować budżetu – argumentował. W odpowiedzi Halina Smolińska zaapelowała: – Dajmy dzieciom szansę, otwórzmy im okno na świat. 
Ostatecznie, gdy przyszło do głosowania, na 18 radnych uczestniczących w sesji 10 radnych opowiedziało się za podpisaniem umowy partnerskiej z gruzińskim miastem Kobuleti, przeciwnych było 5 radnych, a 3 wstrzymało się od głosu.
Grażyna Szczepaniak-Antosik
dodał: jsl
 
 
Kalendarz
Kalendarz

czwartek
22 października 2020

pn wt śr cz pt sb nd
1234
567891011
12131415161718
19202122 232425
262728293031
 
Linki milickieStarostwo PowiatoweGmina MiliczPolicja w MiliczuZespół Szkół
przy ul. Trzebnickiej
Stowarzyszenie
Dolina Baryczy
Gmina CieszkówNadleśnictwo MiliczTechnikum Leśne
w Miliczu
Gmina KrośniceI LO w MiliczuOSiR w MiliczuBank Spółdzielczy
w Miliczu
 
Nasz adres
Redakcja Głosu Milicza
56-300 Milicz
ul. T. Kościuszki 22
tel. 71-3830-021, 71-3831-189
sekretariat@glosmilicza.pl
 
Skład redakcji
Redaktor naczelna:
Jolanta Sławenta
Z-ca redaktor naczelnej:
Grażyna Szczepaniak-Antosik
Dziennikarze:
Bartosz Jakubowski
Agnieszka Kaczmarek
Alicja Szczepańska-Sikorska
Agnieszka Jezierska
Ewa Morozowicz
 
© 2004 Głos Milicza Wszelkie prawa zastrzeżone

Drivers... start Your engines
by jPORTAL 2