.: Na imieniny do: Elżbiety, Marka i Pauli .: Użytkowników online: 1
     | home
      Nie masz jeszcze konta? Możesz !
 

Wiadomości

Z regionu - 16.06.2021

Z regionu - 9.06.2021

Z regionu - 9.06.2021

Z regionu - 2.06.2021

Z regionu - 26.05.2021

Z regionu - 26.05.2021

Z regionu - 19.05.2021

Z regionu - 9.12.2020

Z regionu - 2.12.2020

 
W galerii
BWO-2018
OOM i MMM-2018
 
Brydż-Turnieje
Turnieje Milickie
 
Milicka Wiosna 2018
Wyniki Turnieju
Galeria foto
 
Informacje
Telefony
 
Statystyki
Użytkowników: 0
Gości: 1
 
Twój adres IP
3.236.170.171
 
Liczba odwiedzin
 
 
  Reforma oświatowa bez zwolnień - 2017-09-07 14:46:28
Ponad 150 nauczycieli z gminnych szkół uczestniczyło w piątek 1 września w III Gminnej Konferencji Oświatowej, którą zorganizowano w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Miliczu. Nowy rok szkolny jest wyjątkowy dla gminnej oświaty, gdyż od 1 września działać będą dwie nowe jednostki oświatowe: Szkoła Podstawowa nr 1 w Miliczu oraz Szkoła Podstawowa we Wróblińcu.


W III Gminnej Konferencji Oświatowych oprócz nauczycieli z terenu gminy uczestniczyli m.in. burmistrz Piotr Lech, wiceburmistrz Sławomir Strzelecki, przewodnicząca Rady Miejskiej w Miliczu Halina Smolińska, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Kuśnierz oraz kierownik wydziału oświaty w Urzędzie Miejskim Dariusz Duszyński.
W pierwszej części konferencji burmistrz Lech przypomniał że rok szkolny 2017/2018 jest rokiem wcielenia w życie rządowej reformy edukacji wygaszającej gimnazja na rzecz ośmioklasowych szkół podstawowych. Na skutek reformy wygaszone zostały Gimnazjum w Miliczu oraz Gimnazjum we Wróblińcu, a zamiast nich powołano do życia Szkołę Podstawową nr 1 w Miliczu (dyr. Krystyna Piosik) oraz Szkołę Podstawową we Wróblińcu (dyr. Anna Miszkiewicz). Burmistrz podkreślał, że mimo początkowych obaw proces reformy w Miliczu przebiegał spokojnie i w jej efekcie nikt nie został zwolniony z pracy.
Podczas swojego wystąpienia Piotr Lech wskazał 4 kierunki, na których szczególnie powinni się w nowym roku szkolnym skupić nauczyciele gminnych szkół. Są to: pamięć o przeszłości, wytwarzanie nawyku zdrowego stylu życia, promocja kultury oraz dbałość o język. – Wkraczamy w rok wyjątkowy, jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości. Ten element przeszłości musi zaistnieć na wszystkich polach naszej działalności edukacyjnej. To jest rok wyjątkowy, w którym musimy przypomnieć młodemu pokoleniu o tożsamości miliczanina, które bardzo często swoimi korzeniami sięga Kresów – wskazywał burmistrz P. Lech. Drugim ważnym zaleceniem burmistrza dla nauczycieli było wytwarzanie w uczniach nawyku zdrowego stylu życia. – W szkole do znudzenia należy powtarzać, że cukier zabija, chipsy to szmelc oraz że bez ruchu i aktywności nie ma żadnej przyszłości – mówił burmistrz, który dodawał, że jeszcze bardziej należy w szkołach dbać i promować kulturę: muzykę, plastykę, ale także czytelnictwo książek. – Mamy dwie szkoły muzyczne w Miliczu. Wydaje mi się, że Milicz jest zbyt mało muzykalny jak na taki potencjał. Chciałbym w mieście usłyszeć i poczuć tę muzykę. Mamy też zajęcia plastyczne i znakomitych plastyków. Mimo wszystko wydaje mi się, że Milicz jest zbyt szary pod tym względem – mówił P. Lech. Burmistrz podczas konferencji chwalił też milickie przedszkola. – W przedszkolach widać ten zapał i chęć wyrwania dzieci z kultu obrazu cyfrowego na rzecz książki – podkreślał włodarz. W ostatniej części swojego wystąpienia burmistrz prosił nauczycieli o dbałość o czystość języka i zwracanie uczniom uwagi na stosowanie potocznych slangowych określeń.
Po swoim wystąpieniu burmistrz wręczył akty mianowania nowym nauczycielom mianowanym, którymi zostali: Marta Bura-Kotecka, Czesława Wybierała, Iwona Bagińska oraz Emanuela Toboła. Nauczyciele złożyli również ślubowanie.
Następnie nauczyciele obejrzeli film dotyczący obecnej sytuacji w gminnej oświacie i poszczególnych szkołach. Zaraz potem kierownik Dariusz Duszyński mówił o wartościach, jakie powinny być ważne w szkole. Z kolei nauczyciel WF-u Piotr Janiak przekonywał, że ruch i zdrowy styl życia sprzyja sprawniejszemu myśleniu. Na koniec swojego wystąpienia P. Janiak podziękował za dotychczasową współpracę dyrektor byłego Gimnazjum w Sułowie Krystynie Piosik oraz nauczycielowi Andrzejowi Romanowiczowi. Od nowego roku szkolnego P. Janiak uczyć będzie bowiem dzieci w SP nr 2 w Miliczu.
Na konferencji zaprezentował się także trener judo, który poprowadzi w gminnych szkołach program dla dzieci o tym, jak upadać, by nie zrobić sobie krzywdy. Maja Jeż z Urzędu Miejskiego mówiła natomiast o finansowaniu zadań oświatowych z różnych programów. Występowali także harcerze, którzy chcieliby reaktywować milicki Hufiec ZHP. O nowej akcji przeciwdziałającej dopalaczom mówiły także przedstawicielki PCK i Sanepidu. Uczniowie z Gimnazjum we Wróblińcu i Sułowie przedstawili z kolei prezentację podsumowującą pobyt na Ukrainie w ramach akcji „Mogiłę pradziada ocalić od zapomnienia”. Młodzieżą opiekowali się wychowawcy pod okiem dyrektor Krystyny Piosik, która odebrała od burmistrza podziękowanie i symboliczną nagrodę.

Bartosz Jakubowski
dodał: jsl
 
 
Kalendarz
Kalendarz

piątek
18 czerwica 2021

pn wt śr cz pt sb nd
123456
78910111213
1415161718 1920
21222324252627
282930
 
Linki milickieStarostwo PowiatoweGmina MiliczPolicja w MiliczuZespół Szkół
przy ul. Trzebnickiej
Stowarzyszenie
Dolina Baryczy
Gmina CieszkówNadleśnictwo MiliczTechnikum Leśne
w Miliczu
Gmina KrośniceI LO w MiliczuOSiR w MiliczuBank Spółdzielczy
w Miliczu
 
Nasz adres
Redakcja Głosu Milicza
56-300 Milicz
ul. T. Kościuszki 22
tel. 71-3830-021, 71-3831-189
sekretariat@glosmilicza.pl
 
Skład redakcji
Redaktor naczelna:
Jolanta Sławenta
Dziennikarze:
Bartosz Jakubowski
Agnieszka Kaczmarek
Alicja Szczepańska-Sikorska
Agnieszka Jezierska
Ewa Morozowicz
 
© 2004 Głos Milicza Wszelkie prawa zastrzeżone

Drivers... start Your engines
by jPORTAL 2