.: Na imieniny do: Augustyny, Łukasza i Urbana.: Użytkowników online: 2
     | home
      Nie masz jeszcze konta? Możesz !
 

Wiadomości

Z regionu - 7.10.2020

Z regionu - 23.09.2020

Z regionu - 9.09.2020

3 Maja- 6.05.2020

Z regionu - 20.11.2019

Z regionu - 6.11.2019

Z regionu - 23.10.2019

Z regionu - 9.10.2019

 
W galerii
BWO-2018
OOM i MMM-2018
 
Brydż-Turnieje
Turnieje Milickie
 
Milicka Wiosna 2018
Wyniki Turnieju
Galeria foto
 
Informacje
Telefony
 
Statystyki
Użytkowników: 0
Gości: 2
 
Twój adres IP
34.201.18.139
 
Liczba odwiedzin
 
 
  Okręgi wyborcze - 2018-04-09 08:38:52
Krośniccy radni na sesji w środę 28 marca przegłosowali granice okręgów wyborczych, które będą obowiązywać podczas jesiennych wyborów samorządowych. Radny Krzysztof Skrzypczyk poinformował radnych o kontrowersyjnej sprawie sprzedanych na złom szyn kolejowych, podarowanych gminie przez Urząd Marszałkowski.

Mieszkańcy gminy w 15 jednomandatowych okręgach będą wybierać po jednym radnym. Po narzuconych przez Państwową Komisję Wyborczą zmianach powstanie zupełnie nowy okręg wyborczy i zmienią się granice 3 okręgów. Sołectwo Wierzchowice będzie jednym okręgiem wyborczym, Wąbnice utworzą osobny okręg z Dąbrową, a Lędzina osobny okręg z Brzostowem. A zupełnie nowy okręg utworzą 3 wsie: Police, Luboradów i Żeleźniki. Ponadto przysiółek Krzyszków został przypisany do okręgu w Łazach. Pozostałe okręgi wyborcze pozostały bez zmian. W głosowaniu 13 obecnych na sesji radnych zagłosowało za uchwaleniem nowych granic okręgów wyborczych. Jedyny od głosu wstrzymał się radny Zdzisław Jasięga z Wierzchowic.

Wyższy dodatek dla nauczycieli
Radni przyjęli też uchwałę w sprawie dodatków dla nauczycieli. Zgodnie ze zmienioną Kartą Nauczyciela ze składników pensji nauczyciela usunięto możliwość przyznania dodatku mieszkaniowego. Zwiększono natomiast z 4 do 6 proc. pulę pieniędzy, jaką będą mieć do dyspozycji dyrektorzy przy przyznawaniu dodatków motywacyjnych dla nauczycieli. Za wprowadzoną podwyżką zagłosowało 13 radnych. Jako jedyny przeciwny był radny Jacek Skrzypczyk z Łaz.
Ponadto radni jednogłośnie opowiedzieli się za dofinansowaniem do kwoty 200 tys. zł budowy chodnika przy będącej drogą powiatową ul. Wrocławskiej. Jednogłośnie opowiedzieli się też za zmianą budżetu gminy na 2018 rok. W budżecie m.in. zabezpieczono dodatkowe 53 tys. zł na inwestycje związane z budową oświetlenia ulicznego w kolejnych wsiach na terenie gminy. Ponadto zabezpieczono 52,5 tys. zł wkładu własnego jako środki na remont ul. Parkowej i Krótkiej w Wierzchowicach, które gmina przejmie od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa na swój stan. Środki na wkład własny do remontów dróg oraz do budowy oświetlenia zostały zabrane z zaplanowanej w budżecie budowy drewnianej świetlicy w Dziewiętlinie. Gmina nie otrzymała jeszcze dofinansowania na tę inwestycję i nie wiadomo, czy zostanie ona rozpoczęta w 2018 roku. Gdyby jednak gmina otrzymała w najbliższym czasie dofinansowanie na budowę chaty wiejskiej w Dziewiętlinie, to w budżecie znajdą się środki na wkład własny gminy do tej inwestycji.

50 tysięcy złotych na bezdomne zwierzęta
Radni jednogłośnie zdecydowali o przystąpieniu do sporządzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla pojedynczych działek w Brzostówku, Czeszycach i Łazach Wielkich. Dzięki zmienionemu planowi w Brzostówku gmina zyska miejsce, na którym będzie można wybudować plac zabaw, o który wnioskują mieszkańcy.
Innym jednogłośnie przyjętym projektem jest program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Krośnice w 2018 roku. Na realizację programu w gminnym budżecie zarezerwowano na ten rok 50 tys. zł. Z pieniędzy tych gmina będzie płaciła za: wykonanie interwencyjnych odłowów zwierząt bezdomnych i ich transport do schroniska, zapewnienie wyłapanym zwierzętom miejsca w schronisku oraz czasowe zabezpieczenie miejsca dla wyłapanego zwierzęcia w okresie przed umieszczeniem go w schronisku.
Uchwalono także zaktualizowany program usuwania wyrobów zawierających azbest. Na terenie gminy cały czas pokrytych azbestem jest 583 budynków. Są to głównie budynki gospodarcze. Z kolei w 42 dodatkowych przypadkach azbest jest na posesjach składowany luzem. Do końca 2032 roku gmina na usunięcie azbestu ze swojego terenu planuje wydać ok. 253 tys. zł.

Sprzedali szyny bez zgody marszałka
Podczas sesji radny Krzysztof Skrzypczyk z Krośnic poinformował radnych, że składowane przez kilka lat na terenie ZUK-u szyny kolejowe, które gmina Krośnice kilka lat temu otrzymała bezpłatnie od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego zostały bezprawnie sprzedane na złom bez zgody Urzędu Marszałkowskiego. Krośnicki radny otrzymał z Urzędu Marszałkowskiego informację, że Zarząd Województwa nie wydał zgody na sprzedaż darowanych w przeszłości szyn. – Sprzedaż szyn bez zgody darczyńcy naraża gminę na obowiązek zwrotu wartości przedmiotu darowizny. W efekcie może się to okazać działaniem na szkodę gminy, nie mówiąc o tym, że było to całkowicie niezrozumiałe – mówił Krzysztof Skrzypczyk. Krośnicki radny poinformował też radnych, że prezes ZUK Marcin Ciesielski nie chciał mu udzielić informacji publicznej w tej sprawie, i zapowiedział, że o postępowaniu zarządu ZUK-u powiadomi Wojewódzki Sąd Administracyjny. – Temat sprzedaży szyn trzeba wyjaśnić w interesie nas wszystkich. Jest to majątek mieszkańców i uważam że ten temat powinien zostać dokładnie wyjaśniony – mówił radny. Wójt Andrzej Biały odpowiedział radnemu, że przedstawi mu swoje stanowisko w tej sprawie na piśmie najpóźniej do 14 kwietnia. Prezes ZUK Marcin Ciesielski nie chciał na sesji komentować sprawy sprzedaży szyn.
Z uczestniczących w sesji sołtysów Józef Sowiński z Pierstnicy apelował o odwodnienie bagnistej gruntowej drogi gminnej w Pierstnicy Dużej. Sołtys Bukowic II Bogumiła Bialic zgłaszała problem rozjechania przez ciężki transport leśny ul. Brzozowej w Bukowicach. Z kolei przewodniczący rady sołeckiej Wąbnic Tadeusz Zakrzewski mówił o nieświecących lampach w jego sołectwie. O zniszczonej jednej z gruntowych dróg gminnych w swojej miejscowości mówił także sołtys Świebodowa Władysław Bęben.
Bartosz Jakubowski

dodał: jsl
 
 
Kalendarz
Kalendarz

piątek
30 października 2020

pn wt śr cz pt sb nd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 31
 
Linki milickieStarostwo PowiatoweGmina MiliczPolicja w MiliczuZespół Szkół
przy ul. Trzebnickiej
Stowarzyszenie
Dolina Baryczy
Gmina CieszkówNadleśnictwo MiliczTechnikum Leśne
w Miliczu
Gmina KrośniceI LO w MiliczuOSiR w MiliczuBank Spółdzielczy
w Miliczu
 
Nasz adres
Redakcja Głosu Milicza
56-300 Milicz
ul. T. Kościuszki 22
tel. 71-3830-021, 71-3831-189
sekretariat@glosmilicza.pl
 
Skład redakcji
Redaktor naczelna:
Jolanta Sławenta
Z-ca redaktor naczelnej:
Grażyna Szczepaniak-Antosik
Dziennikarze:
Bartosz Jakubowski
Agnieszka Kaczmarek
Alicja Szczepańska-Sikorska
Agnieszka Jezierska
Ewa Morozowicz
 
© 2004 Głos Milicza Wszelkie prawa zastrzeżone

Drivers... start Your engines
by jPORTAL 2