.: Na imieniny do: Edwarda, Narcyza i Zbysława .: Użytkowników online: 3
     | home
      Nie masz jeszcze konta? Możesz !
 

W galerii
BWO-2018
OOM i MMM-2018
 
Brydż-Turnieje
Turnieje Milickie
 
Milicka Wiosna 2018
Wyniki Turnieju
Galeria foto
 
Informacje
Telefony
 
Statystyki
Użytkowników: 0
Gości: 3
 
Twój adres IP
54.226.175.101
 
Liczba odwiedzin
 
 
  Gmina utrudnia kontrolę radnym - 2018-04-26 10:38:23
Zespół kontrolny komisji rewizyjnej Rady Miejskiej w Miliczu nie był w stanie zakończyć planowanej kontroli dotyczącej rozliczania się klubów sportowych z dotacji otrzymanych od gminy. – Skutecznie uniemożliwił nam to kierownik Duszyński, który odmówił dostarczenia części wskazanych przez nas dokumentów i zabronił swoim pracownikom bezpośredniego kontaktowania się z nami – mówi radny Andrzej Nestoruk, jeden z członków zespołu kontrolnego.

To była planowa kontrola komisji rewizyjnej, zatwierdzona przez Radę Miejską, która miała ocenić realizację zaleceń pokontrolnych z wcześniejszej kontroli przeprowadzonej w 2015 r. przez zespół kontrolny komisji rewizyjnej, a dotyczącej wydatkowania gminnych dotacji przez kluby sportowe. W skład zespołu kontrolnego weszli radni: Piotr Boliński (przewodniczący zespołu), Andrzej Nestoruk, Arkadiusz Tutak i Leszek Żuber. 
Kontrolę zaplanowano w dniach od 20 marca do 9 kwietnia br., czyli w ciągu 14 dni roboczych, i zgodnie ze statutem gminy nie mogła być ona przedłużona ani o jeden dzień. Dlatego ważny był czas przepływu dokumentów i sprawne uzyskiwanie od pracowników Urzędu Miejskiego przez zespół kontrolny potrzebnych informacji. 
Zespół kontrolny wystąpił do burmistrza o przedstawienie dokumentów dotyczących rozliczenia dotacji od 2013 r. przez 3 kluby sportowe, które były kontrolowane w 2015 r., tj. Barycz Sułów, Barycz Milicz i KS Milicz, a także o dokumenty związane z rozliczeniem dotacji przez MUKS Ziemia Milicka za okres od 2015 r. 
Jednak w wyznaczonym na 20 marca terminie kontrola się nie rozpoczęła, bowiem – jak poinformował pisemnie dzień później radnych kierownik Dariusz Duszyński z wydziału oświaty, promocji i spraw społecznych Urzędu Miejskiego – urzędniczka zajmująca się rozliczaniem dotacji przez kluby sportowe zachorowała, i kierownik poprosił o wyznaczenie innego terminu. W dniu kontroli nikt się nie pojawił.  Kontrola ostatecznie rozpoczęła się z tygodniowym poślizgiem, 27 marca. Jak jednak mówi Andrzej Nestoruk, zespołowi kontrolnemu przedłożono tylko część wnioskowanych dokumentów. Zabrakło też części kopii dokumentów dotyczących KS Milicz, bowiem, jak pisemnie poinformował kierownik Duszyński, w sprawie rozliczania dotacji przez ten klub Urząd Miejski prowadzi postępowanie kontrolne, a jednocześnie prowadzone jest w tej sprawie postępowanie prokuratorskie. Radni nie otrzymali też dokumentów dotyczących dotacji za lata 2013-2014, choć o nie wnioskowali. Nie otrzymali także kopii dokumentów dotyczących dotacji dla MUKS Ziemia Milicka przyznanych w latach 2015-2016. – Przewodniczący zespołu kontrolnego Piotr Boliński usłyszał od urzędniczki, że kierownik Duszyński zabronił przekazywania nam dokumentacji związanej z tym klubem sportowym – informuje radny Nestoruk. 
Zespołowi kontrolnemu uniemożliwiono też uzyskanie bezpośrednich informacji od urzędniczki nadzorującej rozliczenia przez kluby sportowe. – Zaproszona na posiedzenie naszego zespołu urzędniczka nie przyszła, a w zamian otrzymaliśmy pismo od kierownika Duszyńskiego, że ewentualne pytania do niej mamy przedkładać w formie pisemnej kierownikowi Duszyńskiemu, i również w formie pisemnej będziemy otrzymywali odpowiedzi, które wcześniej będą akceptowane przez burmistrza – relacjonuje Andrzej Nestoruk, i stwierdza: – To jest niedopuszczalne i niezgodne ze statutem gminy, gdyż jako zespół kontrolny mamy prawo rozmawiać z pracownikami i w ten sposób uzyskiwać informacje i wyjaśnienia, mamy nawet prawo wejść do biura, w którym ten urzędnik pracuje, nie mówiąc o tym, że mamy prawo żądać każdego dokumentu, który jest nam potrzebny do przeprowadzenia kontroli. 
Radny Nestoruk wskazuje przy tym, że pisemna forma zadawania pytań i uzyskiwania odpowiedzi skutecznie uniemożliwia zmieszczenie się w terminie 14 dni roboczych. – To świadome utrudnianie kontroli. Skoro nie chcą nam dać pewnych dokumentów, to być może mają coś do ukrycia. My w każdym razie zrobiliśmy wszystko, co mogliśmy zrobić – stwierdza Andrzej Nestoruk. 
O całej sprawie zespół kontrolny poinformował przewodniczącą Rady Miejskiej Halinę Smolińską, która 6 kwietnia wystosowała do burmistrza Piotra Lecha pismo z prośbą o ustosunkowanie się do działań pracowników Urzędu, w tym do nieprzekazania dokumentów dotyczących MUKS Ziemia Milicka. Odpowiedzi na razie jeszcze nie otrzymała. 
Sprawa utrudniania kontroli przez kierownictwo gminy została też poruszona na posiedzeniu komisji budżetowej 17 kwietnia. – To skandal – mówiła radna Alicja Szatkowska, przypominając, że z tego typu obstrukcyjnymi działaniami radni nagminnie spotykali się podczas poprzedniej kadencji samorządowej, za burmistrza Pawła Wybierały. Przewodniczący komisji rewizyjnej Arkadiusz Tutak przyznał natomiast, że w tej kadencji to pierwsza tego typu sytuacja, gdy utrudnia się prace kontrolne zespołowi radnych. – Do tej pory układało się wszystko dobrze, więc tu chyba nie chodzi o burmistrza Lecha, ale o tego konkretnego kierownika wydziału – stwierdził. 
Natomiast sekretarz gminy Dariusz Moczulski odniósł się do nieprzekazania zespołowi kontrolnemu dokumentów dotyczących MUKS Ziemia Milicka. Jak tłumaczył, była to kontrola sprawdzająca, czyli zaleceń pokontrolnych, więc niezasadne było żądanie przez radnych dokumentów innych klubów sportowych, niż te, które wcześniej były kontrolowane.
Z tą argumentacją nie zgodził się Andrzej Nestoruk, wyjaśniając, że na podstawie tamtej kontroli komisja rewizyjna wydała zalecenia pokontrolne dotyczące nie tylko kontrolowanych wówczas klubów sportowych, ale wszystkich bez wyjątku klubów, w tym także tych, które nie były kontrolowane. – To zespół kontrolny decyduje, które podmioty objęte będą kontrolą, a nie Urząd Miejski – podkreślił. Jak dodał, jeszcze w 2015 roku burmistrz Piotr Lech publicznie zapowiadał, że warunkiem otrzymania dotacji na kolejny rok jest rozliczenie się z poprzednich dotacji. – Ze wstępnych ustaleń wynika, że do dzisiaj znaczna część przyznanych w latach 2015-2017 dotacji nie została rozliczona – informuje radny Nestoruk. 
W ostatnich 2 latach gmina Milicz przeznacza z budżetu gminy 500 tys. zł rocznie na dotacje dla klubów sportowych. – To są publiczne pieniądze, z naszych podatków, dlatego istotne jest, czy kluby wydają te pieniądze zgodnie z przeznaczeniem i czy rozliczają się z nich zgodnie z prawem – podkreśla Andrzej Nestoruk. 

Grażyna Szczepaniak-Antosik

dodał: jsl
 
 
Kalendarz
Kalendarz

poniedziałek
18 marca 2019

pn wt śr cz pt sb nd
123
45678910
11121314151617
18 192021222324
25262728293031
 
Linki milickieStarostwo PowiatoweGmina MiliczPolicja w MiliczuZespół Szkół
przy ul. Trzebnickiej
Stowarzyszenie
Dolina Baryczy
Gmina CieszkówNadleśnictwo MiliczTechnikum Leśne
w Miliczu
Gmina KrośniceI LO w MiliczuOSiR w MiliczuBank Spółdzielczy
w Miliczu
 
Nasz adres
Redakcja Głosu Milicza
56-300 Milicz
ul. T. Kościuszki 22
tel. 71-3830-021, 71-3831-189
sekretariat@glosmilicza.pl
 
Skład redakcji
Redaktor naczelna:
Jolanta Sławenta
Z-ca redaktor naczelnej:
Grażyna Szczepaniak-Antosik
Dziennikarze:
Bartosz Jakubowski
Agnieszka Kaczmarek
Alicja Szczepańska-Sikorska
Agnieszka Jezierska
Ewa Morozowicz
 
© 2004 Głos Milicza Wszelkie prawa zastrzeżone

Drivers... start Your engines
by jPORTAL 2