.: Na imieniny do: Edwarda, Narcyza i Zbysława .: Użytkowników online: 3
     | home
      Nie masz jeszcze konta? Możesz !
 

W galerii
BWO-2018
OOM i MMM-2018
 
Brydż-Turnieje
Turnieje Milickie
 
Milicka Wiosna 2018
Wyniki Turnieju
Galeria foto
 
Informacje
Telefony
 
Statystyki
Użytkowników: 0
Gości: 3
 
Twój adres IP
54.226.175.101
 
Liczba odwiedzin
 
 
  Pierwsza strata szpitala od 5 lat - 2018-07-12 09:22:30
Analiza wyniku finansowego Milickiego Centrum Medycznego oraz bieżące funkcjonowanie spółki szpitalnej były głównym tematami posiedzenia komisji budżetu i rolnictwa Rady Powiatu, która odbyła się 4 lipca. W 2017 roku spółka MCM wykazała po raz pierwszy od 2012 roku stratę w wys. 278,8 tys. zł. Strata ta wynika jednak głównie z tego, że spółka nie mogła skorzystać z umorzenia podatku od nieruchomości w wysokości 213 tys. zł.


Przychody MCM w minionym roku wyniosły 40 mln 331 tys. zł, z czego kontrakt milickiego szpitala z Narodowym Funduszem Zdrowia stanowił 38 mln 524 tys. zł. Jak wyjaśniał prezes Biardzki, spółka MCM nie mogła skorzystać z umorzenia przez gminę Milicz podatku od nieruchomości, gdyż wtedy nie uzyskałaby unijnego dofinansowania na program skoordynowanej opieki medycznej. Prezes zwrócił się więc do burmistrza o odroczenie podatku na 2019 rok. – Ufam, że jeżeli burmistrz Lech dalej pozostanie burmistrzem lub jeśli nawet pojawi się ktoś inny, to ta umowa zostanie podtrzymana – mówił prezes Maciej Biardzki.
Na koniec I kwartału 2018 roku MCM jest na minusie 684 tys. zł, co według prezesa jest dobrym wynikiem, gdyż początek roku jest zawsze najtrudniejszy finansowo ze względu m.in. na okres grzewczy. W porównaniu do sytuacji z I kwartału 2017 roku strata jest bowiem mniejsza o 421,6 tys. zł. Wpływ na mniejszą stratę ma zwiększenie przychodów ze sprzedaży spowodowane korzystniejszym dla milickiego szpitala nowym sposobem rozliczania się z NFZ. Prezes Biardzki mówił, że dobrym ruchem dla spółki MCM było przejęcie przychodni PZZLA, z funkcjonowania której spółka ma miesięczny zysk w wys. ok. 30 tys. zł.

Narzucone podwyżki
Podczas komisji prezes Biardzki wyjaśniał radnym przyczyny wzrostu w 2017 roku wydatków na wynagrodzenia o 1,9 mln zł więcej niż w 2016 roku. Główną przyczyną takiego wzrostu była konieczność, realizacji ustawowych podwyżek jak np. wzrost wynagrodzenia minimalnego (więcej o 252 tys. zł), coroczna podwyżka narzucana przez ustawę o minimalnym wynagrodzeniu pracowników medycznych (więcej o 262 tys. zł), rządowe podwyżki dla pielęgniarek na etacie (878,4 tys. zł) oraz na umowę zlecenie (385 tys. zł). Na odprawy emerytalne przeznaczono z kolei 134 tys. zł.
Miesięczny koszt pracy lekarza na kontrakcie (przy liczbie godzin jak na etacie) wynosi 9.448 zł brutto, pielęgniarki – 4.450 zl brutto, inny personel medyczny z wyższym wykształceniem (m.in. magistrowie rehabilitacji) – 3.569 zł brutto, administracja wraz z zarządem – 3.442 zł brutto, średni personel medyczny (technicy diagnostycy) – 2.570 zł brutto, sekretarki medyczne – 2.098 zł brutto. Najgorzej zarabiającą grupą zawodową w szpitalu są salowe, opiekunowie medyczni i pozostali pracownicy niemedyczni (pensja ok. 1.950 zł brutto).
Prezes podkreślał, że zmiany w prawie zobowiązują spółkę MCM do podwyższania wynagrodzeń pracowników, za czym, poza podwyżkami dla pielęgniarek, nie idą dodatkowe pieniądze. – W następnych latach dalej będą ustawowo rosły wynagrodzenia i oby spółka miała na to pieniądze – mówił prezes M. Biardzki.

Czekają na tomograf
Prezes Maciej Biardzki podał, że od 2012 roku (odkąd jest prezesem), spółka MCM przeznaczyła na inwestycje 6 mln 724 tys. zł, z czego 2 mln 425 tys. zł to koszt działki przyszpitalnej z parkingiem, którą MCM odkupił od Fundacji na Rzecz Ziemi Milickiej (środki te były przeznaczane na spłatę kredytu po zadłużeniu starego szpitala – przyp. red.). Szpital lada dzień ogłosi przetarg na zakup tomografu komputerowego wraz z adaptacją pomieszczenia i ucyfrowieniem RTG. Zakup tomografu to koszt 1,25 mln zł (środki wojewody i samorządów), a na pozostałe koszty jego montażu (ok. 550 tys. zł) szpital będzie musiał zaciągnąć kredyt inwestycyjny. Procedury związane z przyznaniem powiatowi dotacji z budżetu państwa na zakup tomografu zmierzają już ku końcowi. Obecnie wojewoda czeka na ostatnią opinię co do zasadności zakupu tomografu z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Promesę zapewniającą szpitalowi kontrakt na tomograf od 1 stycznia 2019 r. wydał już NFZ.
Prezes podkreślał, że największym zagrożeniem dla spółki MCM jest narastający brak pracowników i coraz większa presja płacowa bez adekwatnego wzrostu kontraktu ze strony NFZ, a także starzejąca się infrastruktura. Podczas dyskusji radny Marek Maciejak dopytywał się, które oddziały są deficytowe dla MCM. Prezes Biardzki odpowiedział, że ze względu na wysokie koszty funkcjonowania bloku operacyjnego są to chirurgia i ginekologia. Z kolei największy zysk przynosi psychiatria, interna i ZOL.
Radna Dorota Folmer w dyskusji podkreślała, że podwyżka wynagrodzenia pielęgniarek nie obciąża szpitala, gdyż jest refundowana przez ministerstwo. Radna dopytywała z kolei o liczbę pacjentów przychodni PZZLA, która, jej zdaniem, ma coraz mniej pacjentów. Prezes odpowiedział, że liczba pacjentów nieznacznie spada i obecnie jest to ok. 4870 pacjentów.
Na zakończenie obrad 6-letnią pracę prezesa Macieja Biardzkiego w MCM pozytywnie ocenił radny Janusz Łabuda, który podkreślał jednak, że prezes nie miał wystarczającego wsparcia ze strony władz powiatu. Prezesowi Biardzkiemu, który z końcem września odchodzi ze stanowiska, dziękował także radny i były wicestarosta Władysław Szydełko. – Mimo wielu trudności zostawia pan spółkę w lepszym stanie niż ją pan objął, za co należą się panu słowa uznania – mówił radny Szydełko. Także Maciej Biardzki dziękował radnym za 6 lat współpracy. – Od 19 lat zarządzam szpitalami. Jest to bardzo wyczerpująca praca i czuję się po prostu już zmęczony. Chcę wrócić do zawodu lekarza – mówił na koniec obrad Maciej Biardzki.
Bartosz Jakubowski

dodał: jsl
 
 
Kalendarz
Kalendarz

poniedziałek
18 marca 2019

pn wt śr cz pt sb nd
123
45678910
11121314151617
18 192021222324
25262728293031
 
Linki milickieStarostwo PowiatoweGmina MiliczPolicja w MiliczuZespół Szkół
przy ul. Trzebnickiej
Stowarzyszenie
Dolina Baryczy
Gmina CieszkówNadleśnictwo MiliczTechnikum Leśne
w Miliczu
Gmina KrośniceI LO w MiliczuOSiR w MiliczuBank Spółdzielczy
w Miliczu
 
Nasz adres
Redakcja Głosu Milicza
56-300 Milicz
ul. T. Kościuszki 22
tel. 71-3830-021, 71-3831-189
sekretariat@glosmilicza.pl
 
Skład redakcji
Redaktor naczelna:
Jolanta Sławenta
Z-ca redaktor naczelnej:
Grażyna Szczepaniak-Antosik
Dziennikarze:
Bartosz Jakubowski
Agnieszka Kaczmarek
Alicja Szczepańska-Sikorska
Agnieszka Jezierska
Ewa Morozowicz
 
© 2004 Głos Milicza Wszelkie prawa zastrzeżone

Drivers... start Your engines
by jPORTAL 2