www.glosmilicza.pl

:: Likwidują pociąg Krotoszyn–Wrocław
Wiadomość dodana przez: jsl (2013-08-01 09:23:57)

Od 15 grudnia nie będzie jeździł pociąg kursujący na trasie Wrocław–Krotoszyn–Wrocław, który zatrzymuje się między innymi na stacjach w Krośnicach, Miliczu i Cieszkowie. – Będziemy walczyć o utrzymanie pociągu – zapowiada starosta Piotr Lech.Oznacza to, iż zlikwidowa-ny zostanie jeden poran-ny kurs z Krotoszyna do Wrocławia, czyli pociąg, który od poniedziałku do piątku wyjeżdża z Krotoszyna o godz. 4.43, zatrzymuje się na stacji Cieszków o godz. 4.54, na stacji Milicz o godz. 5.15, na stacji Krośnice o godz. 5.33, a we Wrocławiu Głównym jest o godz. 7.46. Wraz z końcem roku zlikwidowane zostaną także dwa popołudniowe kursy z Wrocławia do Krotoszyna. Nie będzie zatem kursującego od poniedziałku do soboty pociągu, który wyjeżdża ze stolicy naszego województwa o godz. 14.52, zatrzymuje się na stacji Krośnice o godz. 16.52, na stacji Milicz o godz. 17.08, na stacji Cieszków o godz. 17.28, a w Krotoszynie jest o godz. 17.40. Zlikwidowany zostanie także pociąg, który wyjeżdża codziennie z Wrocławia Głównego o godz. 17.28 i zatrzymuje się na stacji Krośnice o godz. 19.26, na stacji Milicz o godz. 19.42, na stacji Cieszków o godz. 20.02, a w Krotoszynie jest o godz. 20.14.
O planowanych zmianach w rozkładzie jazdy, niekorzystnych dla mieszkańców naszego powiatu, poinformował nas jeden z czytelników.
– Władze lokalne powinny walczyć o połączenia dla swoich gmin, bo jeszcze trochę to nic już nie będzie kursować. Ludzie nie będą mieli czym dojechać do pracy czy też do szkół – apeluje nasz czytelnik.
Agnieszka Zakęś, zastępca dyrektora Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, który w znacznym stopniu dofinansowuje pociągi kursujące na wspomnianej trasie, poinformowała nas, że samorząd województwa dolnośląskiego zmuszony został do zrezygnowania z uruchamiania w przyszłorocznym rozkładzie jazdy pociągów (obowiązującym od 15 grudnia 2013 roku) połączeń Wrocław–Krotoszyn–Wrocław, w związku z permanentnie pogarszającym się stanem infrastruktury kolejowej zarządzanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
– W ciągu ostatnich kilku lat, z powodu pogarszającej się infrastruktury, wydłużeniu uległ czas konieczny do pokonania dystansu łączącego Krotoszyn z Wrocławiem. W obecnie obowiązującym rozkładzie jazdy pociągi pokonują 98-kilometrową trasę w czasie około 2 godzin i 50 minut. W nowym rozkładzie jazdy zajęłoby to ponad 3 godziny. Wobec powyższych zmian negatywnie wpływających na atrakcyjność przedmiotowych połączeń, zauważalny jest systematyczny spadek podróżnych w pociągach kursujących do i z Krotoszyna – mówi A. Zakęś.
Starosta Piotr Lech poinformował nas, iż przed 15 sierpnia w Miliczu odbędzie się spotkanie na temat planowanej likwidacji połączenia kolejowego na trasie Wrocław–Krotoszyn–Wrocław. Będą w nim uczestniczyć przedstawiciele powiatów milickiego, krotoszyńskiego i oleśnickiego, wicemarszałek województwa dolnośląskiego Jerzy Łużniak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak, posłowie Maciej Orzechowski i Marek Łapiński.
– Jest jeszcze trochę czasu do wprowadzenia planowanych rozwiązań, na które absolutnie nie ma zgody ze strony włodarzy powiatów znajdujących się na trasie Krotoszyn – Wrocław. Będziemy walczyć o utrzymanie pociągu – zapowiada starosta Piotr Lech.
Agnieszka Jakubowska
adres tej wiadomości: www.glosmilicza.pl/news.php?id=4677