www.glosmilicza.pl

:: Gmina zaciągnie 1,8 mln zł kredytu
Wiadomość dodana przez: jsl (2016-11-03 15:20:12)

Rada Miejska w Miliczu na sesji 27 października wyraziła zgodę na zaciągnięcie przez gminę kredytu w wysokości 1,8 mln zł przeznaczonego głównie na pokrycie zwiększonych w tym roku wydatków na utrzymanie przedszkoli złotówkowych oraz na zasilenie gminnej spółki OSiR, która wynajmuje uczniom gminnych szkół kryty basen na lekcje pływania. Głosowanie w sprawie kredytu na wniosek radnego Juchnowicza było imienne. 
Rada Miejska w Miliczu na sesji 27 października wyraziła zgodę na zaciągnięcie przez gminę kredytu w wysokości 1,8 mln zł przeznaczonego głównie na pokrycie zwiększonych w tym roku wydatków na utrzymanie przedszkoli złotówkowych oraz na zasilenie gminnej spółki OSiR, która wynajmuje uczniom gminnych szkół kryty basen na lekcje pływania. Głosowanie w sprawie kredytu na wniosek radnego Juchnowicza było imienne. Za zaciągnięciem kredytu zagłosowało 10 z 19 radnych uczestniczących w obradach: Edmund Bienkiewicz, Wiesław Cerazy, Zbigniew Jasiński, Stanisław Kuśnierz, Andrzej Leszczyszyn, Piotr Sadowski, Halina Smolińska, Dominika Ugorek, Teresa Wencek oraz Wojciech Wencek. Przeciwnych było 8 radnych: Jadwiga Janczura, Janusz Juchnowicz, Jan Karpiński, Andrzej Nestoruk, Mariusz Owczarek, Cezary Sierpiński, Alicja Szatkowska i Leszek Żuber. Natomiast Arkadiusz Tutak wstrzymał się od głosu.
Dzień wcześniej komisja budżetowa negatywnie zaopiniowała projekt uchwały o zaciągnięciu kredytu; wówczas oprócz radnego Tutaka od głosu wstrzymali się radni Bienkiewicz i Jasiński. 
Jak informował skarbnik Ciesielski, 1,8-milionowy kredyt ma być spłacany przez półtora roku – od kwietnia 2017 r. do września 2018 r., po 100 tys. zł miesięcznie, a odsetki wraz z prowizją wyniosą 111 tys. zł. 
Potrzeba pieniędzy 
na przedszkola i OSiR
Jak wyjaśniał skarbnik Ciesielski, kredyt w wys. 1,8 mln zł ma być przeznaczony głównie na utrzymanie do końca roku przedszkoli złotówkowych (816 tys. zł) oraz na zasilenie gminnej spółki OSiR (698 tys. zł). W tym roku gmina „przejęła” na swoje utrzymanie wszystkie niepubliczne przedszkola działające na swoim terenie, aby w ten sposób zapewnić miejsca wszystkim 4-, 5- i 6-latkom, do czego jest zobowiązana. Przedszkolom tym gmina płaci na każde dziecko równoważność kwoty przypadającej na dziecko w przedszkolu samorządowym, rodzice natomiast nie opłacają już czesnego, a jedynie płacą symboliczną złotówkę za każdą dodatkową godzinę pobytu dziecka powyżej 5 godzin dziennie. – Przy konstruowaniu budżetu nie przewidywałem, że tak drastycznie zwiększy się pula pieniędzy na przedszkola – tłumaczył konieczność zwiększenia środków na ten cel skarbnik. Natomiast w przypadku konieczności zasilenia spółki OSiR skarbnik wyjaśniał, iż z pieniędzy przeznaczonych dla OSiR-u na ten rok za wynajem krytego basenu na lekcje pływania dla uczniów gminnych szkół gmina „podebrała” 336 tys. zł, aby zapłacić je kolejnym firmom budowlanym pracującym przy budowie pływalni, a które dotąd nie otrzymały zapłaty od głównego podwykonawcy, firmy Sport Halls będącej w upadłości. – Dodatkowo OSiR ma duże zobowiązania, które musi uregulować, w tym ponad 200 tys. zł milickiemu ZUK-owi – dodał skarbnik. 
Burmistrz Piotr Lech z kolei, apelując do radnych o wyrażenie zgody na zaciągnięcie kredytu, powiedział, że jest to jego pierwsza taka prośba od początku kadencji. Przypomniał przy tym, że jego poprzednik, burmistrz Wybierała, przez 4 lata urzędowania zadłużył gminę na 27,5 mln zł, emitując obligacje komunalne na taką właśnie kwotę. Burmistrz podkreślił przy tym, że z ogólnego zadłużenia gminy, jakie zastał, obejmując urząd, gmina spłaciła już 4,5 mln zł. 
Więcej pracy, 
mniej balangi
Wielu radnych nie kryło zaskoczenia faktem, że gmina musi zaciągnąć 
kredyt. – To jest pierwszy autorski budżet burmistrza Lecha i ten budżet się wali – skwitował Leszek Żuber. Natomiast Alicja Szatkowska stwierdziła: – Jeszcze miesiąc temu byliśmy uspokajani, że wszystko jest pod kontrolą i nie ma się czym martwić. Radna zaproponowała przy tym, aby brakujące pieniądze gmina znalazła w swoim budżecie, przesuwając je z innych zadań budżetowych, zamiast zaciągać kredyt. Również Janusz Juchnowicz dziwił się konieczności zaciągania kredytu, pytając: – Jaka bomba spadła na gminę? I dodał: – Mam wrażenie, że roztrwoniliście te pieniądze. 
Część radnych nie przyjęła też tłumaczenia skarbnika, iż kredyt potrzebny jest na przedszkola i OSiR, wskazując, że kwota 1,8 mln zł ma być wykorzystana do pokrycia deficytu w wys. 714 tys. zł oraz do wykupu obligacji na kwotę 1 mln 86 tys. zł, przypadającego na ten rok, czyli innymi słowy, do spłaty kredytu. – Brać kredyt, żeby spłacić inne kredyty, to jest początek końca – stwierdził radny Juchnowicz. Wtórował mu Mariusz Owczarek, dodając: – To, co mamy w powiecie, teraz mamy w gminie. To jest świadome zadłużanie samorządu. 
Przeciwny zaciąganiu kredytu był także Andrzej Nestoruk, wywodzący się z obozu burmistrza Lecha. – Chodzi o to, że te 1,8 mln zł idzie na „przejedzenie”, żeby się bawić, a nie budować. Przez rok starałem się wpływać na burmistrza, na jego działania, ale nic z tego nie wyszło – mówił radny, dodając, że niejednokrotnie podpowiadał burmistrzowi, gdzie szukać oszczędności w budżecie, burmistrz co prawda słuchał, ale nie podjął żadnych działań w tym kierunku. Radni zarzucił też burmistrzowi Lechowi lekceważenie narzuconych przez Radę Miejską limitów wydatków na poszczególne zadania gminy. – To powinna być rzecz święta. Jestem zawiedziony tym, co się dzieje – podsumował.
O potrzebie oszczędzania mówiło też wielu innych radnych, zarzucając burmistrzowi rozrzutność. Radna Szatkowska wskazywała m.in., że całoroczną pulę na promocję, i to niemałą, burmistrz wydał do końca września. – Czy przy uroczystości oddania do użytku każdych 50-100 metrów drogi po remoncie musi być od razu catering? Czy burmistrz nie ma gdzie zjeść obiadu? – pytała z przekąsem, podsumowując swoje wystąpienie słowami: – Więcej pracy, mniej balangi. Radny Owczarek wskazywał natomiast na niepotrzebne jego zdaniem wydatki związane z ukwieceniem Milicza, na kosztowne podróże służbowe, na zatrudnianie asystenta burmistrza. A Leszek Żuber stwierdził, że szukanie potrzebnych pieniędzy zaczyna się od oszczędności, a nie od zaciągania kredytu. 
Natomiast radny Bienkiewicz stwierdził, że zaciągnięcie kredytu jest dla niego oznaką, że gmina ma problemy z płynnością finansową. Zaapelował też do burmistrza Lecha, aby wydatki bieżące w przyszłorocznym budżecie zostały okrojone w porównaniu z rokiem obecnym. – Od tego uzależniam, jak będą głosował nad zaciągnięciem kredytu – zastrzegł. Burmistrz Lech obiecał, że przeprowadzi redukcję wydatków, a także redukcję zatrudnienia w Urzędzie Miejskim.

adres tej wiadomości: www.glosmilicza.pl/news.php?id=5153