www.glosmilicza.pl

:: Protestowali przeciw rządom PiS
Wiadomość dodana przez: jsl (2016-12-22 13:22:25)

Sześciu mieszkańców powiatu milickiego we wtorek 20 grudnia protestowało pod biurem poselskim Piotra Babiarza, dołączając do ogólnopolskiego protestu przeciwko Prawu i Sprawiedliwości. Inicjatorem zwołania pikiety w Miliczu był znany milicki lekarz Waldemar Łakiewicz.

Informacja o proteście została podana w poniedziałek 19 grudnia w Internecie. Na wtorkową pikietę pod biurem poselskim Piotra Babiarza przyszło zaledwie 6 mieszkańców oraz lokalni przedstawiciele mediów z prasy i radia. Wśród protestujących znaleźli się m.in.: inicjator pikiety milicki lekarz Waldemar Łakiewicz, kierownik Wydziału Oświaty, Promocji i Spraw Społecznych w Urzędzie Miejskim Dariusz Duszyński oraz radny Rady Gminy Krośnice Jacek Skrzypczyk. Protestujący mieli przygotowany przez Dariusza Duszyńskiego transparent z hasłem „Dość niszczenia państwa prawa” oraz dwie flagi narodowe i jedną Unii Europejskiej.
Inicjator protestu Waldemar Łakiewicz zdecydował się przyjść pod milicką siedzibę PiS, aby sprzeciwić się autorytarnym zapędom tej partii i Jarosława Kaczyńskiego. – Korzystamy z prawa demokracji, aby w sposób wolny i nieskrępowany wyrazić swój sprzeciw przeciwko łamaniu fundamentalnych zasad demokratycznego państwa prawa. Konstytucja jest zbiorem zasad, które obowiązują wszystkich obywateli, zwłaszcza rządzących. Wygranie wyborów nie jest przepustką do świata, w którym nie obowiązują żadne normy prawne. Partia, która obejmuje rządy, bierze na siebie odpowiedzialność za państwo. Jest zobowiązana do poszanowania reguł zapisanych w Konstytucji, do poszanowania obywateli, oraz ich praw, w tym praw mniejszości – wyjaśnia Waldemar Łakiewicz informując, że protestuje razem z pozostałymi miliczanami przeciwko paraliżowaniu Trybunału Konstytucyjnego, szerzeniu mowy nienawiści, ograniczaniu wolności zgromadzeń, wolności słowa i wolności mediów oraz zapowiadanej reformie polskiej szkoły. W. Łakiewicz przyznał, że nie martwi go niewielka liczba osób, jaka przyszła na pikietę. – Wierzymy, że występujemy w słusznej sprawie. Jeżeli miałbym tu stać samotnie, to warto to zrobić dla samej idei – wyjaśnia W. Łakiewicz.
Przeciwko niszczeniu państwa prawa protestował także Dariusz Duszyński, który od wielu lat jest członkiem partii Platforma Obywatelska. – Razem z kolegą Waldemarem uważamy, że prawo w Polsce jest niszczone. Nasz kraj schodzi na manowce. Trybunał Konstytucyjny od dzisiaj nie funkcjonuje i nie będzie już funkcjonował. Pani p.o. prezesa Przyłębska może pełnić swoją funkcję do końca kadencji. Boję się, że urodziłem się w komunie, w kraju totalitarnym, i że w takim kraju też umrę – mówi D. Duszyński dodając, że prawdopodobnie pikieta pod siedzibą milickiego PiS zostanie w najbliższych tygodniach ponowiona. – Jesteśmy wkurzonymi obywatelami. Im częściej to wkurzenie będzie narastać, to tym częściej będziemy tu stawać. Nie chcę jeździć do Warszawy czy Wrocławia. Chcę okazać mój sprzeciw tu, na miejscu, w Miliczu. Nie zgadzam się na taką Polskę. Nie taką Polskę sobie wymarzyłem. Wymarzyłem sobie Polskę prawa. Jeszcze niedawno Polska liczyła się w Europie. Dziś jest krajem wyśmiewanym – uważa Dariusz Duszyński.

Bartosz Jakubowskiadres tej wiadomości: www.glosmilicza.pl/news.php?id=5172