www.glosmilicza.pl

:: Egzamin na prawo jazdy w Miliczu!
Wiadomość dodana przez: jsl (2018-03-22 10:51:45)

W drugiej połowie czerwca oddział WORD w Jeleniej Górze ma rozpocząć swoją działalność w Miliczu i przeprowadzać egzaminy na prawo jazdy kategorii B. Spotkanie w tej sprawie odbyło się 19 marca w Urzędzie Miejskim w Miliczu.

Spotkanie informacyjne w sprawie planowanego utworzenia w Miliczu oddziału WORD-u zorganizował burmistrz Piotr Lech. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele WORD Jelenia Góra, wicestarosta Grzegorz Duda oraz właściciele szkół nauki jazdy z Milicza, Trzebnicy, Jarocina, Zdun, Krotoszyna, Twardogóry oraz Koźmina i Ostrowa Wielkopolskiego. Z Milicza obecnych było trzech właścicieli szkół nauki jazdy: Tadeusz Owoc, Karol Tarka i Karol Słocki.
Wszystkich przybyłych witał pomysłodawca utworzenia w Miliczu oddziału WORD burmistrz Piotr Lech, który podkreślał że sam zdawał egzamin na prawo jazdy w Miliczu i nie uważa się za gorszego kierowcę od tych, którzy zdawali w innych miastach. – Zabiegi dotyczące powrotu ośrodka egzaminującego do Milicza nie były łatwe, ale rozmowy i uzgodnienia z WORD w Jeleniej Górze idą sprawnie i szybko. Dziś mogę powiedzieć, że przywracamy do Milicza możliwość zdawania egzaminów na prawo jazdy – mówił podczas spotkania burmistrz Piotr Lech przypominając, iż WORD w Jeleniej Górze ma najwyższą zdawalność na Dolnym Śląsku i drugą w kraju. – Mam nadzieję, że przyłączenie Milicza do ośrodka w Jeleniej Górze tej statystyki nie pogorszy – podkreślał burmistrz Piotr Lech. Z kolei wicestarosta Grzegorz Duda zapewniał, że powiat jest mocno zainteresowany otworzeniem w Miliczu oddziału WORD i ośrodek w Jeleniej Górze może liczyć na przychylność i współpracę ze strony Starostwa.

Egzaminy na Yarisach
Następnie głos zabrał egzaminator nadzorujący WORD w Jeleniej Górze Paweł Broniszewski, który informował, iż ośrodek oprócz centrali w Jeleniej Górze WORD ma trzy ośrodki filialne w Bolesławcu, Głogowie i Kamiennej Górze. Czwartym oddziałem od czerwca ma być Milicz. – Nie ukrywam, że liczę iż w Miliczu będziemy mieć dużo egzaminów. Położenie Milicza jest takie, że powiaty wokół mają wszędzie dalej. A sami wiecie, że najlepiej dla was jest spędzać czas z kursantem, a nie na dojeżdżanie czy na czekanie w kolejce. Po uruchomieniu naszego oddziału w Miliczu będzie można więcej czasu poświęcić dla kursanta. Powinniście też mieć niższe koszty – mówił Paweł Broniszewski, który informował, iż centrala oddziału milickiego WORD będzie się mieścić w gminnym budynku na placu ks. Waresiaka. Z kolei lokalizacja placu egzaminacyjnego rozstrzygnie się na dniach. – Jeżeli samorząd użyczy nam bezpłatnie teren pod plac, to my go po południu udostępnimy do ćwiczeń właścicielom szkół nauki jazdy – dodał Paweł Broniszewski.
Oddział WORD w Miliczu ma planowo funkcjonować 5 dni w tygodniu - od poniedziałku do piątku. Egzaminy będą się odbywać w samochodach Toyota Yaris lub w samochodzie każdej innej marki podstawionym przez właścicieli szkół nauki jazdy. Podczas spotkania część właścicieli szkół nauki jazdy z Wielkopolski wskazywała, iż ich szkoły uczą jeździć na samochodach Kia Rio. Paweł Broniszewski informował, że na razie WORD w Jeleniej Górze nie planuje dla milickiego oddziału zakupu samochodu Kia Rio. Natomiast jeżeli właściciele eLek chcą, to mogą podstawiać do egzaminu swoje samochody dowolnej marki. Egzaminator nadzorujący informował, iż w samochodach egzaminujących WORD w Jeleniej Górze zamontowana jest tylko jedna obowiązkowa kamera.

Najazd eLek na Milicz
Właściciele szkół nauki jazdy cieszyli się z pomysłu utworzenia w Miliczu oddziału WORD. Z sali padło pytanie, czy funkcjonowanie w naszym mieście takiego ośrodka będzie opłacalne. Paweł Broniszewski odparł, że na początku być może do milickiego ośrodka WORD w Jeleniej Górze będzie dokładał, ale po kilku miesiącach, a najdalej 2 latach funkcjonowania Ośrodek powinien wypracowywać przychody. W Miliczu docelowo będzie egzaminować 5-6 egzaminatorów. Szacunkowo w naszym mieście odbywać się będzie około 60 egzaminów dziennie, a egzaminy teoretyczne i praktyczne będzie można powtarzać jeszcze tego samego dnia.
Podczas spotkania poruszono problem pojawienia się w Miliczu dziesiątek samochodów nauki jazdy z okolicznych powiatów, gdyż w naszym mieście egzamin na prawo jazdy będą w większości zdawać mieszkańcy Krotoszyna, Twardogóry, Trzebnicy, Żmigrodu, Sycowa, a nawet Jarocina, Jutrosina czy Koźmina Wlkp. Właściciel jednej ze szkół nauki jazdy stwierdził nawet, że gmina powinna uświadomić mieszkańców, że Milicz od czerwca przeżywać będzie najazd eLek, które w naszym mieście, a nie choćby we Wrocławiu, będą przygotowywać swoich kursantów do zdania egzaminu.
Paweł Broniszewski z WORD stwierdził, że egzaminatorzy opracują kilka tras do zdawania egzaminów na prawo jazdy, które będą jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców. Z kolei burmistrz Piotr Lech odpowiedział, że liczy na współpracę z właścicielami szkół jazdy, że prowadzona przez nich nauka nie będzie się odbywać w godzinach szczytu w mieście. – Sporo będzie zależeć od was, by nie potęgować tego problemu. W minionym roku Starostwo Powiatowe w Miliczu wydało naszym mieszkańcom aż 1,2 tysiąca praw jazdy. Utworzenie w naszym mieście oddziału WORD oznacza, że rocznie ponad tysiącu naszym mieszkańcom ułatwimy życie. Dzięki utworzeniu w Miliczu oddziału WORD także wielu starszych mieszkańców zdecyduje się na zdanie prawa jazdy. To jest dla mnie najważniejsza statystyka – mówił burmistrz Piotr Lech dodając, że gmina przystępuje do budowy 3 dużych parkingów w mieście oraz będzie realizować ostatni etap budowy małej obwodnicy Milicza. Burmistrz informował ponadto, że gmina w tym roku wybuduje nową drogę we Wszewilkach, gdzie powstanie drugie na naszym terenie rondo uliczne.
Pod koniec spotkania właściciel Ośrodka Szkolenia Kierowców Karol Tarka zaapelował do burmistrza, by gmina poprawiła po zimie oznaczenie poziome na ulicach Milicza, bo jest ono w złym stanie. Z kolei Paweł Broniszewski informował, że gmina wkrótce zmieni oznaczenie poziomie na ul. Działkowej, gdzie przy wjeździe w ul. Wojska Polskiego zostaną wytyczone trzy pasy do skrętu w lewo, prawo i na wprost.
Bartosz Jakubowski
adres tej wiadomości: www.glosmilicza.pl/news.php?id=5396