www.glosmilicza.pl

:: Platforma w Miliczu po nowemu
Wiadomość dodana przez: jsl (2018-04-26 10:36:58)

W środę 18 kwietnia w restauracji Parkowa w Miliczu odbyło się spotkanie lokalnych władz i sympatyków Platformy Obywatelskiej. Nowym przewodniczącym PO w Miliczu jest od niedawna Marek Sierpiński.

Platforma Obywatelska prężnie działała w naszym mieście przez wiele lat. Liderem PO w powiecie milickim byli w ostatnich latach Piotr Lech i Halina Smolińska. Po objęciu rządów w Platformie przez Grzegorza Schetynę Zarząd Krajowy w marcu 2016 roku rozwiązał struktury partii na Dolnym Śląsku, w tym w Miliczu. Skonfliktowani z Grzegorzem Schetyną działacze PO odeszli z partii i zawiązali nowe ugrupowanie polityczne Dolnośląski Ruch Samorządowy. Tym samym Platforma w Miliczu de facto przestała istnieć.
Obecnie grupa działaczy Platformy na czele z sekretarzem regionu Markiem Łapińskim z Trzebnicy, byłym posłem i marszałkiem województwa, odbudowuje struktury PO w Miliczu. Nowe koło Platformy Obywatelskiej w Miliczu zostało formalnie założone na początku kwietnia. Przewodniczącym koła został Marek Sierpiński z Kaszowa pod Miliczem, który jest synem radnego Rady Miejskiej w Miliczu i wieloletniego nadleśniczego Nadleśnictwa Milicz Cezarego Sierpińskiego. Jak mówił podczas spotkania w Parkowej przewodniczący M. Sierpiński, ma 39 lat, jest absolwentem prawa i administracji na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz prowadzi firmę Mati-Mar. Jest żonaty i ma córkę. Sekretarzem koła PO został Stefan Sobczak z Postolina, właściciel firmy Agro Astrum, zajmującej się sprzedażą płodów rolnych, zwierząt, surowców i półproduktów. Z kolei skarbnikiem PO w Miliczu wybrana została Barbara Padewska z Milicza, współwłaścicielka firmy zajmującej się sprzedażą hurtową i produkcją opakowań drewnianych.

Koło z 6 członkami
Na zebranie do Parkowej razem z dziennikarzami przyszło zaledwie 9 osób. – Początki są bardzo trudne, bo na dziś jest 6 osób, które odbudowują partię w Miliczu po przejściach – mówił sekretarz PO na Dolnym Śląsku Marek Łapiński. – Platforma u was była bardzo mocna i wygrywała tu wybory. Ale niestety nastąpił rozłam po odejściu radnego Sejmiku Ryszarda Lecha z klubu radnych PO i przejściu do Dolnośląskiego Ruchu Samorządowego. Dotychczasowi działacze PO ponieśli konsekwencje tej decyzji, gdyż struktura PO w powiecie milickim została rozwiązana przez Zarząd Krajowy – wyjaśniał Marek Łapiński i dodał, że ze strony nowego Zarządu Regionu PO, na czele którego stanął Jarosław Duda, było wiele formalnych próśb do byłych już członków PO o opłacenie składek i złożenie wniosku o założenie koła w Miliczu lub przystąpienie do innych kół. Jak mówił M. Łapiński, 2 grudnia 2017 r. w Platformie odbywały się powszechne wybory. Takich wyborów nie miał kto zorganizować w Miliczu, bo organizacja w naszym mieście formalnie przestała działać. – Dziś pan Marek Sierpiński podjął się trudnego zadania odbudowy Platformy w Miliczu. Zapraszamy do współpracy tych członków, którzy byli w PO i chcą dalej pracować w naszej organizacji – mówił sekretarz regionu.

Lista do Rady Powiatu
Podczas spotkania nowy przewodniczący PO w Miliczu Marek Sierpiński mówił, że głównym celem Platformy jest powstrzymanie rządów PiS w kraju. Jak mówił M. Sierpiński, PiS zniszczył niezależne polskie sądownictwo oraz ośmiesza Polskę w Europie i na świecie, skłócając się z większością państw. – Zapraszamy do współpracy wszystkich ludzi, także tych, którzy byli dotąd niezaangażowani politycznie i mają chęć, wolę oraz determinację, by coś zmienić. Ludzi, którzy popierają wartości wyznawane przez Platformę Obywatelską, takie jak wolność, praworządność oraz niezależne sądownictwo – mówił podczas spotkania przewodniczący M. Sierpiński.
Marek Łapiński podał natomiast, że celem Platformy w Miliczu jest wystawienie w najbliższych wyborach samorządowych listy PO do Rady Powiatu. Drugim celem jest wytypowanie kandydata PO z Milicza w wyborach do Sejmiku Województwa. – Zdaję sobie sprawę, że w ostatnim czasie pojawiło się wiele spekulacji na temat tego, co się dzieje w Miliczu i dlaczego Platforma się tu odrodziła. Nie ma co ukrywać, że nasi byli polityczni koledzy tworzą dziś koalicję Dolnośląskiego Ruchu Samorządowego z Bezpartyjnymi Samorządowcami. W przypadku Milicza jest to akurat dość ciekawe, bo w jednym miejscu spotykają się byli zajadli przeciwnicy polityczni, czyli Piotr Lech i Dariusz Stasiak – wskazywał Marek Łapiński.
Sekretarz PO w Miliczu Stefan Sobczak jako powód swojego zaangażowania się w politykę podał chęć przeciwstawienia się odradzającemu się nacjonalizmowi, który uważa za bardzo niebezpieczny. A nasz powiat i gminę S. Sobczak porównał do kłębowiska żmij, gdzie wszyscy są ze sobą powiązani układami.
W dyskusji głos zabrał także Adam Chołodecki, który o spotkaniu dowiedział się z naszej gazety. Były członek Platformy był zniesmaczony treścią zamieszczonego ogłoszenia, w którym nowe koło PO stanowczo odcina się od byłego lidera partii w Miliczu, burmistrza Piotra Lecha i zapowiada, że czas po jesiennych wyborach samorządowych radykalnie przewietrzyć budynki Urzędu Miejskiego i Starostwa Powiatowego. A. Chołodecki był rozczarowany słabą frekwencją na spotkaniu. – Po takim ogłoszeniu spodziewałem się tu tłumów – mówił, dodając: – Wasze koło nie ma jeszcze mocnej struktury, a już chce rozliczać władze gminy i powiatu. Pytanie, z kim po wyborach chcecie być w koalicji, jeżeli z Lechem nie i z PiS-em też nie? – pytał Adam Chołodecki dodając, że do rozbicia PO w Miliczu doprowadził konflikt Piotra Lecha z Grzegorzem Schetyną, przez co Zarząd Krajowy PO rozwiązał milickie struktury. Sekretarz regionu Marek Łapiński podkreślał, że nie ma konfliktu pomiędzy P. Lechem a G. Schetyną, a przyczyną rozpadu struktur partii było oddanie władzy we wrocławskim PO w ręce prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza. – PO nie rządzi dziś nigdzie na Dolnym Śląsku, bo ludzie, którzy znajdowali się na naszych listach wyszli z partii. Dziś nadszedł czas na odbudowanie mocnej Platformy, także w Miliczu – powiedział na koniec spotkania Marek Łapiński.

Bartosz Jakubowski
adres tej wiadomości: www.glosmilicza.pl/news.php?id=5407