www.glosmilicza.pl

:: Rusza remont drogi wojewódzkiej
Wiadomość dodana przez: jsl (2018-07-30 09:16:03)

W poniedziałek 30 lipca rozpocznie się generalny remont drogi wojewódzkiej Milicz–Żmigród na 1,6-kilometrowym odcinku biegnącym przez Miłosławice. W dalszej kolejności wykonany zostanie remont drogi w Świętoszynie oraz między Sułowem a Łąkami, w Miliczu, a także odcinek innej drogi wojewódzkiej między Miliczem a Czarnogoździcami. Łączny koszt remontów wyniesie ponad 6,6 mln zł.
Na zdjęciu: Na spotkaniu zorganizowanym przez burmistrza informacji o rozpoczynającym się remoncie drogi wojewódzkiej udzielali insp. nadzoru Paweł Runiewicz z DSDiK oraz kierownik budowy Rościsław Mazur i majster robót Jarosław Tomaszewski z firmy SKANSKA


Remonty na terenie gminy Milicz wykona warszawska firma budowlana Skanska, która wygrała przetarg ogłoszony przez Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei (DSDiK) będącą zarządcą dróg wojewódzkich na terenie Dolnego Śląska. Remontem objęte zostaną wszystkie te odcinki drogi wojewódzkiej Milicz–Żmigród, które w trakcie trwających od ponad 3 lat remontów częściowych tej drogi nadal nie zostały wyremontowane. W sumie remonty obejmą 4 odcinki drogi wojewódzkiej o łącznej długości 6 km: od skrzyżowania ul. Trzebnickiej z ul. Sułowską w Miliczu do oczyszczalni ścieków w Miliczu – 1,1 km, w Świętoszynie – 1,6 km, w Miłosławicach – 1,6 km oraz między Sułowem a Łąkami – 1,7 km. Ponadto wykonany będzie też remont odcinka drogi wojewódzkiej biegnącej od Milicza w kierunku Krośnic, na odcinku od skrzyżowania z krajową 15 do Czarnogoździc – 1 km. 
Prace prowadzone będą etapami – po ukończeniu remontu jednego odcinka rozpoczynany będzie kolejny. W sumie na obu wojewódzkich drogach na terenie gminy Milicz remontem objętych zostanie 7 km dróg wojewódzkich, a koszt robót wyniesie 6 mln 638 tys. zł, które pochodzą z budżetu województwa. 

Zaczną od Miłosławic
Do pierwszego remontu firma Skanska przystąpi już w poniedziałek 30 lipca. Będzie to odcinek drogi wojewódzkiej biegnący przez Miłosławice. W związku z tym burmistrz Piotr Lech zorganizował 24 lipca w Urzędzie Miejskim spotkanie poświęcone rozpoczynającemu się remontowi. Oprócz burmistrza uczestniczyli w nim przedstawiciele firmy Skanska – kierownik budowy Rościsław Mazur i majster robót Jarosław Tomaszewski, przedstawiciel DSDiK – inspektor nadzoru Paweł Runiewicz, sołtyski wszystkich 4 wsi, w których planowany jest remont drogi; Emilia Bienkiewicz ze Świętoszyna, Irena Ratajek z Miłosławic, Mariola Góral z Sułowa i Kamila Kidoń-Szczerba z Łąk, a także radny wojewódzki Ryszard Lech, radny miejski z Miłosławic Stanisław Kuśnierz oraz prezes spólki PGK „Dolina Baryczy” Sabina Misiak. 
Jak mówił burmistrz Lech, na planowany remont czekają mieszkańcy wszystkich czterech wsi, przez które biegnie droga wojewódzka. Remont drogi spowoduje jednak duże utrudnienia, dlatego burmistrz zaapelował do pań sołtysek, aby uprzedziły o nich swoich mieszkańców i zaapelowały o cierpliwość. Burmistrz zwrócił się też do przedstawicieli inwestora i wykonawcy z prośbą, aby byli z sołtysami w ścisłym kontakcie i na bieżąco informowali o utrudnieniach związanych z remontem. – Żeby mieszkańcy nie byli zaskoczeni konkretnymi robotami i mogli się na nie przygotować – wyjaśnił. Mogą bowiem zdarzyć się takie sytuacje, że chwilowo nie będzie dojazdu do posesji, gdyż roboty prowadzone będą w samych wsiach. 
Jak z kolei informował kierownik Rościsław Mazur ze Skanskiej, w Miłosławicach powstaną największe utrudnienia związane z remontem drogi. Obecna droga nie ma bowiem już żadnej nośności, konieczna więc będzie wymiana całej konstrukcji drogi, wraz z wymianą gruntu pod drogą i wykonaniem nowej podbudowy. – Za to dzięki temu będzie ona służyć kierowcom przez co najmniej 20 lat – zapewniał kierownik Mazur.
Kierownik wyjaśnił też, jak prowadzone będą roboty w Miłosławicach. Remont prowadzony będzie etapami – od strony Milicza wykonane zostaną najpierw dwa 400-metrowe odcinki, które będą przedzielone starą nieremontowaną nawierzchnią również o dług. 400 m. Wprowadzony będzie też ruch wahadłowy regulowany sygnalizacją świetlną. Po wykonaniu remontu owych dwóch 400-metrowych odcinków prace „przesuną się” w głąb wsi w kierunku Sułowa i remontowane będą dwa kolejne 400-metrowe odcinki przedzielone nieremontowaną nawierzchnią. I tak aż do skutku.

Poźniej Świętoszyn
Po zakończeniu remontu drogi w Miłosławicach rozpocznie się remont drogi w Świętoszynie. Tu – jak mówił inspektor Paweł Runiewicz – prace będą lżejsze, gdyż wymianie podlegać będzie tylko asfaltowa nawierzchnia. Nie będzie więc ruchu wahadłowego. Początek remontu w Świętoszynie planowany jest na koniec sierpnia. Kolejność remontu dwóch pozostałych odcinków na drodze wojewódzkiej Milicz–Żmigród uzależniona jest od uzyskania wszystkich uzgodnień. Po zakończeniu remontu w Świętoszynie Skanska może więc przystąpić albo do remontu odcinka między Sułowem a Łąkami, albo do remontu odcinka w Miliczu – od świateł przy skrzyżowaniu z ul. Trzebnicką do oczyszczalni ścieków. 
Na końcu remontowany będzie odcinek z Milicza do Czarnogoździc. Jak mówił kierownik Mazur ze Skankiej, wszystkie remonty na drogach wojewódzkich mają się zakończyć 30 października.

Droga cała wyremontowana
Remonty na drodze wojewódzkiej Milicz–Żmigród, jakie na terenie gminy Milicz wykona Skanska, nie są jedynymi, jakie mają być w tym roku wykonane. Równolegle bowiem firma Strabag prowadzić będzie remont odcinka drogi między Żmigrodem a Niezgodą, planowany jest także remont w samej Niezgodzie. – Jest szansa, że do końca października tego roku droga wojewódzka od Milicza do Żmigrodu zostanie wyremontowana w całości, za wyjątkiem odcinka w Niezgodzie, gdzie trwają jeszcze negocjacje co do ceny remontu z firmą Strabag – poinformował radny Ryszard Lech. Jak dodał, tym sposobem w ciągu 4 lat udało się wyremontować 20 km tej drogi za ok. 25 mln zł. 
Grażyna Szczepaniak-Antosik
adres tej wiadomości: www.glosmilicza.pl/news.php?id=5471