www.glosmilicza.pl

:: Milicka Fala czeka na opinię biegłych
Wiadomość dodana przez: jsl (2018-09-06 09:07:23)

Trwają ostatnie prace naprawcze na basenie krytym Milicka Fala po tym, jak 11 dni temu w głównym holu pływalni spadł podwieszany sufit. OSiR i gmina Milicz czeka teraz na wyniki zleconej ekspertyzy technicznej całego obiektu. – Bez pozytywnych wyników ekspertyzy absolutnie nie wpuścimy na basen dzieci – zapewnia kierownik wydziału oświaty Dariusz Duszyński.

W sobotnie popołudnie 25 sierpnia w głównym holu Milickiej Fali, gdzie znajdują się kasy, z dużej wysokości, bo aż z 7,5 metra, spadł podwieszany sufit o pow. 100 m kw. Oderwała się trzytonowa szkieletowa konstrukcja, spadły płyty kartonowo-gipsowe, a także oświetlenie i elementy wentylacji.
Tuż przed oberwaniem się sufitu na basenie przebywał konserwator OSiR-u, który na szczęście zdążył opuścić pływalnię. W tym czasie w obiekcie nie było innych osób, gdyż basen był zamknięty z powodu corocznej przerwy technologicznej. 
Obiekt wizytowali już Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, biegli z zakresu budownictwa, rzeczoznawcy, przedstawiciele ubezpieczyciela obiektu, policjanci oraz przedstawiciele gminy Milicz z burmistrzem Piotrem Lechem i kierownikiem wydziału oświaty Dariuszem Duszyńskim na czele. Burmistrz zapowiedział, że „winni zostaną pociągnięci do odpowiedzialności, a gmina będzie konsekwentnie dochodzić odpowiedzialności za budowlaną fuszerkę”. Gmina zleciła już ekspertyzę techniczną całego budynku i wszystkich podwieszanych sufitów na terenie obiektu. W ubiegłym tygodniu prezes OSiR-u złożył też na policji zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na narażeniu innych osób na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Sprawa jest w toku. 
W chwili obecnej gmina czeka na opinię biegłego sądowego rzeczoznawcy budowlanego, która będzie kluczowa w tej sprawie. Opinia biegłego jest o tyle ważna, że na terenie krytej pływalni są jeszcze inne sufity podwieszane, ale znajdują się one na mniejszej wysokości i mają mniejszą powierzchnię niż ten, który oderwał się w głównym holu. 
– Odwołałem zajęcia z wychowania fizycznego na krytym basenie dla uczniów do końca września. I jeśli nie będzie ekspertyz i badań i na temat stanu technicznego tego obiektu nie wypowiedzą się jednoznacznie fachowcy, jeśli nie będzie stuprocentowej pewności co do bezpieczeństwa uczniów w tym obiekcie, to absolutnie nie wydam zgody na wznowienie zajęć na krytym basenie – mówi nam kierownik wydziału oświaty w milickim magistracie Dariusz Duszyński. 
Obecnie hol na basenie, gdzie znajdowało się gruzowisko, został posprzątany. Wywieziono dwie duże przyczepy gruzu. Trwa sprawdzanie pozostałych pomieszczeń i elementów budynku. Jak zapewnia prezes OSiR-u Jarosław Milian, sufit nad główną płytą basenu nie groził i nie grozi zawaleniem. W tym tygodniu obiekt pod kątem bezpieczeństwa sprawdzą jeszcze strażacy. Na dniach gotowa ma być opinia biegłego sądowego. 
– Jeśli opinia ta będzie pozytywna, to myślę, że pływalnię uruchomimy już w najbliższy poniedziałek 10 września – zapowiada prezes Jarosław Milian dodając, że wszystkie karnety na basen, z powodu nieplanowanej przerwy, zostaną przedłużone o cały okres, w którym Milicka Fala był nieczynna. 
Prezes Milian wyjaśnia też, że nie wiadomo, czy OSiR odbuduje zarwany podwieszany sufit. – Zastanawiamy się, czy nie zostawić tego tak, jak jest, bez podwieszanego sufitu, który jedynie maskuje zamontowaną tam wentylację. Taki industrialny styl stosowany jest m.in. w sklepach budowlanych, takich jak np. Castorama czy LeroyMerlin, gdzie wszystkie instalacje są widoczne – wyjaśnia prezes Milian. 
Obecnie w obiekcie kończone są prace zaplanowane na okres przerwy technologicznej. Odmalowano szatnie i pomieszczenia przed szatniami oraz korytarze, odmalowany zostanie też hol i zamontowana zostanie nowa sauna. 
(alsz)
adres tej wiadomości: www.glosmilicza.pl/news.php?id=5489