www.glosmilicza.pl

:: Burmistrz musi być nadal burmistrzem
Wiadomość dodana przez: jsl (2018-10-18 10:20:17)

W nadchodzącej kadencji samorządowej w Gądkowicach powstanie nowa stacja uzdatniania wody oraz kanalizacja – informował burmistrz Piotr Lech na spotkaniu wyborczym w Gądkowicach, zorganizowanym 11 października przez Komitet Wyborczy Wyborców Piotra Lecha „Ziemia Milicka”.

W spotkaniu, które odbyło się w świetlicy wiejskiej, wzięło udział prawie 30 mieszkańców Gądkowic wraz z sołtysem Piotrem Bolińskim i Edwardem Rybką, wieloletnim radnym gminy Milicz, który w tegorocznych wyborach startować będzie na radnego powiatowego z listy KWW Piotra Lecha „Ziemia Milicka”. Oprócz burmistrza Piotra Lecha, który ubiega się o reelekcję, obecni byli również wiceburmistrz Sławomir Strzelecki, przewodnicząca Rady Miejskiej w Miliczu i jednocześnie pełnomocnik wyborczy KWW Piotra Lecha Halina Smolińska, sekretarz gminy Dariusz Moczulski, kierownik wydziału inwestycji Urzędu Miejskiego Łukasz Rokita, prezes spółki kanalizacyjnej PGK „Dolina Baryczy” Sabina Misiak, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Marta Markowska, a także sołtys Ostrowąsów i radny miejski Andrzej Leszczyszyn oraz sołtys Wziąchowa Wielkiego Eugeniusz Michalski. 

Lepsza woda dla Gądkowic
Jak przypomniał burmistrz Lech, w upływającej kadencji w Gądkowicach wybudowana została remiza strażacka. Gmina wsparła też finansowo gądkowicką parafię z przeznaczeniem na remont dachu kościoła. Natomiast w szkole w pobliskim Wziąchowie Wlk., do której chodzą też dzieci z Gądkowic, wykonano szereg prac podnoszących standard nauczania – gruntownie wyremontowano salę gimnastyczną, wybudowano dodatkowe łazienki, a przy szkole powstała wiata rekreacyjna z zielonym terenem. Gmina pozyskała też pieniądze na utworzenie w gminnych szkołach pracowni tematycznych, z czego 7 takich pracowni o łącznej wartości 300 tys. zł powstanie w szkole we Wziąchowie. Piotr Lech obiecał również, że jeśli nadal będzie burmistrzem w nadchodzącej kadencji samorządowej, szkoła we Wziąchowie poddana zostanie termomodernizacji – podobnie jak obecnie trzy największe gminne szkoły – a w miejsce tradycyjnego ogrzewania zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne. 
Natomiast jeszcze w tym roku w Gądkowicach rozpocznie się budowa nowej stacji uzdatniania wody, co kosztować będzie ponad 2,5 mln zł. Inwestycja zakończy się w przyszłym roku. – Woda w Gądkowicach jest obecnie dopuszczona do spożycia przez sanepid tylko warunkowo – informował burmistrz, dodając, że dzięki inwestycji znacząco polepszy się nie tylko jakość wody, ale również jej ciśnienie. Z nowej stacji korzystać też będą okoliczne wsie, w tym te, które obecnie mają wodę z gminy Cieszków. 

Gądkowice będą skanalizowane
Kolejną ważną dla mieszkańców inwestycją, która rozpocznie się już na przełomie roku, jest budowa sieci kanalizacyjnej wraz z kontenerową oczyszczalnią ścieków. O tej inwestycji mówiła prezes spółki PGK Sabina Misiak, informując, że PGK dysponuje już pozwoleniem na budowę, ma też wstępną zgodę Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska na udzielenie niskooprocentowanej pożyczki na tę inwestycję. Inwestycja ma być zrealizowana do czerwca 2020 r. 
Jeden z mieszkańców zgłosił obawę, czy po zbudowaniu kanalizacji cena za ścieki nie będzie zbyt wysoka, bo wielu mieszkańców decyduje się na przydomową oczyszczalnię ścieków, której łączny koszt budowy zamyka się w kwocie 7 tys. zł. Tu prezes Misiak poinformowała, że w momencie zgłoszenia Gądkowic do skanalizowania starostwo powiatowe nie będzie już wydawało pozwoleń na budowę przydomowych oczyszczalni. Burmistrz Lech natomiast stwierdził, że jeśli mieszkańcy zrobią sobie kalkulację kosztów, to wyjdzie im, że korzystanie z sieci kanalizacyjnej będzie jednak tańsze, gdyż przy istnieniu przydomowych oczyszczalni ma być wprowadzony wymóg comiesięcznego badania jakości ścieków, a to kosztuje. – Każdy mieszkaniec policzy sobie sam, czy mu się to opłaca – mówił, dodając, że jego sąsiad zrezygnował z budowy przydomowej oczyszczalni, stwierdzając, że tańsze będzie dla niego korzystanie z kanalizacji.

Co z oświetleniem Gądkowic
Mieszkańcy mieli szereg pytań do burmistrza, głównie dotyczących oświetlenia ich miejscowości. Narzekali, że co jakiś czas występuje awaria oświetlenia ulicznego, a po ich interwencjach wszystko wraca do normy tylko na kilka dni i potem znów jest ciemno. Mieszkańcy domagali się też, aby gmina zamontowała latarnie w kilku newralgicznych miejscach w Gądkowicach. – Chodnik na końcu wsi, za kościołem w ogóle nie jest oświetlony, a tam mieszkają starsi ludzie – mówił jeden z gądkowiczan. Ciemna jest też droga koło GS-u, a także na nowo budowanym osiedlu wzdłuż ul. Polnej. Sołtys Piotr Boliński wskazywał z kolei na nieoświetloną drogę biegnącą w kierunku hydroforni. Jak mówił, w sprawie zamontowania dodatkowego oświetlenia w Gądkowicach napisał już do Urzędu Miejskiego mnóstwo pism, lecz bez efektu, bo kończy się tylko na obietnicach. W odpowiedzi kierownik Rokita obiecał, że na pewno zamontowane będą obiecane 2 lampy przy drodze do hydroforni. 
Inny mieszkaniec wytknął natomiast, że gmina nie ma pieniędzy na oświetlenie Gądkowic, za to rzęsiście oświetlony jest zmodernizowany niedawno bulwar św. Jana Pawła II w Miliczu, gdzie mało kto jeździ i chodzi. – To oświetlenie to chyba jest tam dla komarów – mówił z przekąsem. Burmistrz Lech tłumaczył, że gmina musiała założyć oświetlenie wzdłuż bulwaru, bo otrzymała na tę inwestycję 85-procentowe dofinansowanie, a założenie oświetlenia było w projekcie. – Jakby ktoś panu oferował kupno samochodu za 15 procent wartości, to by pan nie kupił? – retorycznie pytał Piotr Lech.

Proszę o wasze głosy
Podczas zebrania głos zabrał także Edward Rybka kandydujący do Rady Powiatu. Jak mówił, po 16 latach zasiadania w Radzie Miejskiej w Miliczu zrezygnował w 2014 r. z pełnienia funkcji samorządowych. – Otrzymałem jednak propozycję kandydowania do Rady Powiatu i się zgodziłem, bo przez 4 lata przyglądałem się działalności burmistrza Lecha i widzę, ile inwestycji zostało zrealizowanych. Działalność burmistrza Lecha jest widoczna w całej gminie – mówił Edward Rybka, dodając: – Burmistrz musi być nadal burmistrzem. 
Edward Rybka wyjaśniał też, że kandyduje teraz do Powiatu, gdyż chciałby przyczynić się przede wszystkim do budowy dróg powiatowych przy współpracy z gminami. – Mijająca kadencja to dobra współpraca powiatu z gminami, a ja będąc przez 16 lat radnym gminnym widziałem, jak wcześniej wyglądała ta współpraca, a raczej, że był jej brak – podkreślał. Kandydat na radnego powiatowego prosił też mieszkańców Gądkowic o oddanie głosu na niego w nadchodzących wyborach samorządowych, a także o oddanie głosu na Piotra Lecha kandydującego ponownie na burmistrza gminy Milicz.

Grażyna
 Szczepaniak-Antosik
adres tej wiadomości: www.glosmilicza.pl/news.php?id=5507