www.glosmilicza.pl

:: Ignacy Miecznikowski nadal wójtem
Wiadomość dodana przez: jsl (2018-10-25 13:25:29)

Już w pierwszej turze urząd wójta gminy Cieszków zapewnił sobie pełniący tę funkcję od 16 lat Ignacy Miecznikowski. Zdobył on 1.266 głosów, czyli prawie o 400 więcej niż jego kontrkandydat Piotr Zajiczek. Znany jest już także skład nowej Rady Gminy Cieszków. Największą niespodzianką jest brak w nowej Radzie obecnego jej przewodniczącego Wojciecha Bajodka.

Wójt bez zmian
Urzędujący od 16 lat wójt Ignacy Miecznikowski (PSL) zwyciężył z jedynym kontrkandydatem do najwyższego urzędu w gminie – Piotrem Zajiczkiem (KWW Gminy Cieszków). Do zwycięstwa w pierwszej turze potrzebne było zdobycie co najmniej 50 proc. wszystkich oddanych głosów. Na Ignacego Miecznikowskiego zagłosowało 1.266 osób (58,48 proc.), w tym 772 osoby w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 1 z siedzibą w Szkole Podstawowej w Cieszkowie, 171 osób w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 2 z siedzibą w świetlicy wiejskiej w Trzebicku oraz 323 osoby w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 3 z siedzibą w Szkole Podstawowej w Pakosławsku.
Kontrkandydat Piotr Zajiczek uzyskał 899 głosów (41,52 proc.), w tym 540 głosów w Cieszkowie, 163 w Trzebicku oraz 196 w Pakosławsku. W latach 1998-2018 Piotr Zajiczek zasiadał w Radzie Powiatu Milickiego, a w obecnych wyborach kandydował jedynie na wójta gminy Cieszków. 

Nowa Rada Gminy
O mandat radnego ubiegało się 32 kandydatów z 4 komitetów wyborczych. W nowej cieszkowskiej Radzie Gminy wybranej głosami wyborców 21 października zasiadać będzie 15 osób, w tym 10 radnych reprezentować będzie Polskie Stronnictwo Ludowe, 2 radnych wywodzi się z KWW Gminy Cieszków, 2 osoby są przedstawicielami Prawa i Sprawiedliwości, a 1 radny uzyskał mandat z ramienia KW Dominik Kaczmarek.
W nowej Radzie Gminy zasiadać będzie 9 dotychczasowych radnych: Robert Pluciński, Rozalia Kindrat, Mieczysław Buta, Bogdan Mujta, Joanna Jasińska, Rafał Gembarowski, Jan Dwojak, Marcin Mruk, Rafał Janas. Nowicjuszami w radzie będą: Lidia Romanowicz, Maciej Kulesiak, Jerzy Szczepański, Urszula Wysogląd i Karol Krawiec. Po latach przerwy do rady wraca Jarosław Piecuch.
Porażkę w wyborach odniosły 3 osoby, które piastowały stanowiska radnych w minionej kadencji: Stanisław Stanowski, Wojciech Bajodek i Andrzej Darowski. Z kandydowania na radnych gminnych zrezygnowali natomiast Janusz Kęsy i Zbigniew Mroczek. 
Wyborcy głosowali w 15 jednomandatowych okręgach, a więc z jednego okręgu wybierany był tylko jeden radny. W okręgu nr 1 zwyciężył Robert Pluciński (PSL), uzyskując 95 głosów. W okręgu nr 2 kontrkandydatów pokonała Lidia Romanowicz (KWW Gminy Cieszków), którą poparło 87 mieszkańców. W okręgu nr 3 wygrała Joanna Jasińska (PSL), na którą głos oddało 88 osób. Pokonała ona swojego kontrkandydata o przysłowiowy włos, czyli jeden głos. W okręgu nr 4 wygrał sołtys Cieszkowa Bogdan Mujta (PSL), na którego zagłosowało 69 mieszkańców. W okręgu nr 5 także o jeden głos wygrał Jarosław Piecuch (PSL), na którego zagłosowało 62 mieszkańców. W okręgu nr 6 zwyciężyła Urszula Wysogląd (PSL), którą poparły 62 osoby. W okręgu nr 7 największe poparcie w liczbie 62 głosów uzyskał Maciej Kulesiak (KWW Gminy Cieszków). W okręgu nr 8 zwyciężył Karol Krawiec (KW D. Kaczmarek) – 56 głosów. W okręgu nr 9 radnym został Mieczysław Buta (PSL), na którego zagłosowało 83 wyborców. Zwycięzcą w okręgu nr 10 został Marcin Mruk (PSL), na którego oddano 80 głosów. W okręgu nr 11 nie przeprowadzono wyborów na radnego, gdyż startowała tam tylko jedna kandydatka Rozalia Kindrat (PSL), która już przed wyborami miała zapewniony mandat radnej. W okręgu nr 12 wygrał sołtys Słabocina Jerzy Szczepański (PSL), na którego głos oddało 77 mieszkańców. W okręgu nr 13 najwięcej, bo 62 głosy, uzyskał Jan Dwojak (PiS), i to on reprezentował będzie mieszkańców w radzie. W okręgu nr 14 zwyciężył Rafał Janas (PSL), na którego zagłosowało 113 mieszkańców (najlepszy wynik do Rady Gminy w Cieszkowie). W okręgu nr 15 mandat zaufania otrzymał sołtys Trzebicka Rafał Gembarowski (PiS), którego poparło 112 osób. 
Frekwencja w wyborach w gminie Cieszków wyniosła 63,57 proc. i była najwyższa w powiecie milickim. W gminie Krośnice wyniosła 59,66 proc., a w gminie Milicz 51,90 proc. W wyborach na wójta gminy Cieszków wzięło udział 2.215 z 3.737 uprawnionych wyborców. Oddano w sumie 2.165 głosów ważnych oraz 51 głosów nieważnych. W głosowaniu do Rady Gminy wzięło udział 2.090 z 3.737 uprawnionych wyborców. Oddano w sumie 2.036 głosów ważnych oraz 46 głosów nieważnych.

Agnieszka Jezierska
adres tej wiadomości: www.glosmilicza.pl/news.php?id=5516