www.glosmilicza.pl

:: Wygrał pozytywny przekaz
Wiadomość dodana przez: jsl (2018-11-08 12:41:11)

Rozmowa z burmistrzem gminy Milicz Piotrem Lechem

W zwycięskiej dla pana drugiej turze wyborów otrzymał pan ponad 5 tysięcy głosów mieszkańców gminy, uzyskując prawie 57 proc. poparcia. Czy spodziewał się pan wygranej? Dotychczasowa milicka tradycja nie skłaniała do optymizmu, a już na pewno nie do pewności siebie. Dodatkowo kontrkandydaci nie ukrywali, że startują głównie przeciwko mnie, nie zwracając uwagi na propozycje pozytywne. Była to głównie kampania negatywna, mocno wsparta przez partię rządzącą. Ale w finale podstawą wygranej okazał się pozytywny przekaz, konkretne propozycje, kampania pozytywna.

Pana kontrkandydatka Dorota Folmer, choć przegrała, osiągnęła jednak bardzo dobry wynik – zagłosowało na nią ponad 3,8 tysięcy wyborców. Jak pan to skomentuje? 
To jest rywalizacja, w której nie zajmuje się drugiego miejsca. Albo się wygrywa, albo przegrywa. Tym niemniej mam oczywisty szacunek dla ludzi, którzy zagłosowali na Dorotę Folmer. Było pewnie wśród nich sporo osób popierających PiS, bo ta partia ciągle ma duży elektorat.

Startował pan w wyborach jako urzędujący burmistrz gminy, jest więc pan na bieżąco z problemami i potrzebami gminy. Jakie najpilniejsze sprawy czekają na rozwiązanie na początku obecnej kadencji? 
Po ogłoszeniu wyników powiedziałem, że nie brałem udziału w tych wyborach dla stanowiska. Interesowało mnie przede wszystkim, aby Milicz nie zatrzymał się ponownie w swoim rozwoju. Tak chociażby jak w niesławnej kadencji, gdzie mieliśmy trzech burmistrzów i trzech komisarzy. Straty poniesione w tym okresie do dzisiaj są jeszcze niepowetowane. Chcę dokończyć budowę dróg, chodników, żłobka, uruchomić komunikację miejską, a także odnowić milicki rynek, tak, aby to była prawdziwa wizytówka miasta. 

Wydaje się, że najpilniejszą sprawą jest wydłużenie terminu zakończenia budowy sali gimnastycznej przy SP 2 w Miliczu, bo istnieje groźba zwrotu ponad 6,3 mln zł unijnej dotacji. Czy Urząd Marszałkowski, do którego należy decyzja w tej sprawie, może pod nowymi rządami nie wyrazić zgody na wydłużenie tego terminu?
Najważniejsze, że budowa sali sportowej przy SP 2 w Miliczu dobiega końca i młodzież będzie miała do dyspozycji nowoczesny i komfortowy obiekt sportowy. Trwają jednocześnie starania o wydłużenie terminu o 2-3 miesiące. Nie wchodzi obecnie w rachubę żadna groźba zwrotu pieniędzy. 

Pana dotychczasowy zastępca, wiceburmistrz Sławomir Strzelecki uzyskał mandat radnego powiatowego i, jak nam powiedział, nie będzie już pracował w Urzędzie Miejskim. Czy już pan zdecydował, kto w jego miejsce zostanie wiceburmistrzem? 
Sławomir Strzelecki nie startował „na próbę”. Uzyskał bardzo dobry wynik i na pewno podejmie mandat, będąc gwarantem bardzo dobrej współpracy powiatu z gminami. A ta jest nie tyle potrzebna, co konieczna. Jego miejsce będzie musiał zająć ktoś inny. Z nikim jeszcze na ten temat nie rozmawiałem, choć bardzo chcę, by był to ktoś równie pracowity, rzetelny i uczciwy jak Sławek. 
Czy szykują się jeszcze jakieś inne zmiany kadrowe? 
Oczywistą zmianą kadrową będzie nowy skarbnik. 

W obecnej kadencji samorządowej będzie miał pan w Radzie Miejskiej bardzo silną opozycję, którą współtworzy m.in. troje kandydatów na burmistrza w tegorocznych wyborach samorządowych – Dorota Folmer, Andrzej Nestoruk i ex-burmistrz Paweł Wybierała. Czy zatem sala obrad Rady Miejskiej stanie się areną ostrych potyczek między panem a opozycją? 
Mam nadzieję, że szybko wyzwolą się z klimatu oraz narracji kampanii wyborczej. Gdyż wybory się skończyły. Zapraszam wszystkich do współpracy dla dobra gminy Milicz i naszego miasta, bo nasi mieszkańcy jasno wskazali, za jaką filozofią sprawowania urzędu się opowiadają. Wskazali na budowanie dróg, nowych obiektów, a nie murów i zasieków. Opowiedzieli się za kontynuacją, a nie dezorganizacją. Dlatego nie widzę tu z góry założonego podziału na rządzący – opozycja. A jeśli miałoby być inaczej, to myślę, iż wszyscy wiedzą, że „potyczki słowne“ nie są czymś czego się obawiam, choć wolałbym unikać marnowania energii na spory i „czcze“ dyskusje. 
adres tej wiadomości: www.glosmilicza.pl/news.php?id=5521