www.glosmilicza.pl

:: 6 oddziałów dla chorych na Covid-19
Wiadomość dodana przez: jsl (2021-04-01 10:24:52)

Od czwartku 1 kwietnia milicki szpital musi zapewnić pacjentom chorym na koronawirusa i podejrzanym o zachorowanie 125 łóżek,  w tym 6 z respiratorami. Taką decyzję wydał wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski. Szpital zmuszony był zawiesić działanie kolejnych oddziałów.

Od 1 kwietnia szpital musi zapewnić rekordową liczbę 125 łóżek, w tym 6 z wysokim poziomem zabezpieczenia, czyli z dostępnym respiratorem, kardiomonitorem i warunkami  do intensywnej terapii. Przypomnijmy, że tydzień temu w szpitalu musiało być 79 łóżek dla chorych na Covid-19 i był to swoisty rekord, gdyż u szczytu drugiej fali zachorowań, na przełomie listopada i grudnia 2020 r., szpital został zobowiązany do zapewnienia  53 covidowych łóżek.
Decyzja wojewody wymusza zamykanie kolejnych oddziałów szpitalnych w MCM. Od poniedziałku 22 marca zawieszono pracę oddziału chirurgii ogólnej i urologii. Teraz zarząd szpitala podjął decyzję o zawieszeniu działania kolejnych oddziałów szpitalnych: ginekologii i położnictwa z neonatologią, ortopedii, OIOM-u, rehabilitacji i oddziału wewnętrznego.  Łóżka covidowe dla chorych i podejrzanych o zachorowanie na Covid-19 mieszczą się obecnie na wszystkich tych oddziałach. Dodatkowo w Izbie Przyjęć szpital musi zapewnić 5 łóżek na tzw. pierwszym poziomie zabezpieczenia dla pacjentów chorych na koronawirusa i podejrzanych o zachorowanie. We wtorek 30 marca wszystkie 79 łóżek covidowych było zajętych. Pacjenci nie mogą też obecnie korzystać z fizjoterapii ambulatoryjnej. Ze względu na zawieszenie działalności oddziału położniczego rodzące kobiety muszą się udać do innych pobliskich szpitali, jak szpital w Oleśnicy czy Trzebnicy.
W szpitalu nadal działają oddziały: pediatryczny, psychiatryczny ogólny i psychiatryczny dla dzieci, detoksykacji alkoholowej i ZOL. Ponadto w szpitalu funkcjonuje bez zmian przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej, poradnie specjalistyczne, laboratorium i punkt szczepień. W skróconych godzinach od 8 do 14 pacjentów ambulatoryjnych przyjmuje pracownia RTG. 

Trzy wejścia do szpitala
Dla pacjentów MCM przeznaczone są trzy wejścia do szpitala. Od strony podjazdu dla karetek przygotowane jest wejście dla pacjentów chorych lub podejrzanych o zachorowanie na Covid-19. Przy tym wejściu mieści się też portiernia szpitala, w której codziennie w godz. od 9 do 11 oraz od 15 do 17 można dostarczać paczki dla pacjentów szpitalnych. Wejście od strony przychodni POZ przy aptece służyć ma pacjentom POZ-u, poradni specjalistycznych, pracowni RTG, laboratorium oraz kierujących się na izbę przyjęć pediatryczną. Przy tym wejściu, dla bezpieczeństwa pacjentów, umieszczono w poniedziałek 29 marca dezynfekującą kabinę zamgławiającą, która za pomocą mgły dezynfekującej odkaża wchodzących i wychodzących ze szpitala. Wcześniej kabina znajdowała się przy wejściu na tzw. oddział covidowy. Z kolei pacjenci udający się na szczepienia przeciwko Covid-19 wchodzą bezpośrednio do punktu szczepień, w miejscu, gdzie kiedyś znajdowała się przychodnia dziecięca. 
W związku z sytuacją epidemiologiczną od 1 kwietnia zawieszona zostaje do odwołania możliwość osobistego składania wniosków o udostępnienie dokumentacji medycznej w MCM. Wniosek będzie można składać: za pośrednictwem poczty e-mail na adres sekretariat@mcm-milicz.pl lub za pośrednictwem poczty tradycyjnej na adres Milickie Centrum Medyczne sp. z o. o. ul Grzybowa 1, 56-300 Milicz. Gotowy druk pobrać można na stronie internetowej szpitala, znajduje się na niej też cennik. Pacjent musi bowiem zapłacić za przesyłkę (od 7,26 do 41,81 zł), wyciąg, odpis lub kopię dokumentacji medycznej na płycie CD lub DVD (od 2,18 do 10,91 zł), za każdą stronę kserokopii dokumentacji medycznej (38 gr). Nagranie badania USG na płycie CD lub DVD to koszt 10,91 zł.
Agnieszka Jezierska
adres tej wiadomości: www.glosmilicza.pl/news.php?id=5686