LOGO
Niezależny tygodnik powiatowy gmin: Cieszków, Krośnice, Milicz
Strona Główna Wiadomości Kultura Grudzień miesiącem książek

W sprzedaży od 03.08.2022

IMG

Licznik odwiedzin

2 504 972

Ostatnie komentarze

Kultura

Grudzień miesiącem książek

anm - 2021-12-15
227 👁️ 0 💬
0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się
1 / 3
2 / 3
3 / 3

Na Wrocławskich Targach Książki dr Łukasz Śmigiel prowadził spotkanie z małżeństwem E. B. Dębskimi, autorami kryminałów
Pochodzący z Milicza autor Filip Zając każdego roku odwiedza Wrocławskie Targi Książki
Na witrynie księgarni przy milickim rynku już pojawiła się  świąteczna ekspozycja

Największa literacka impreza na Dolnym Śląsku, czyli wrocławskie Targi Dobrych Książek, trwała od 2 do 5 grudnia. Wśród wielu tysięcy uczestników z całej Polski nie zabrakło też osób związanych z Miliczem. Ze względu na okres przedświąteczny grudzień jest szczególnym miesiącem dla całej branży wydawniczej. Widać to także w księgarni na milickim rynku.

W ciągu czterech dni Targów Dobrych Książek odwiedzający mogli kupić w Hali Stulecia we Wrocławiu książki i komiksy w promocyjnych cenach, zdobyć podpisy ulubionych pisarzy, poznać zdobywców prestiżowych nagród literackich czy wziąć udział w spotkaniach autorskich. Swoje stoiska przygotowali najwięksi wydawcy z Polski, jak Pruszyński i S-ka z Poznania, Znak z Krakowa, Agora czy białostockie Wydawnictwo Kobiece. Organizatorzy szacują, że w Hali Stulecia pojawiło się kilkadziesiąt tysięcy osób. Wśród nich nie zabrakło także osób związanych z Miliczem. Jedną z nich był pochodzący z naszego miasta Filip Zając – autor współczesnej powieści gotyckiej „Wigilia dnia zmarłych”. – Wrocławskie Targi Książki to nie tylko okazja, żeby wyposażyć się w świąteczne prezenty, ale także możliwość uczestniczenia w niezwykle ciekawych wykładach. To bardzo ważne wydarzenie stanowi szansę na przełamanie bariery pisarz-czytelnik – dzieli się swoimi wrażeniami Filip Zając, który co roku pojawia się na tej imprezie.


Wrocławskie Targi Dobrych Książek tradycyjnie odbywają się w grudniu i nie jest to data przypadkowa. Ze względu na mikołajki i okres przedświąteczny ten miesiąc stanowi szczególny okres dla całej branży wydawniczej. W rozmowie z nami tłumaczy to dr Łukasz Śmigiel z Uniwersytetu Wrocławskiego, który poza wykładaniem na uczelni zawodowo zajmuje się dziennikarstwem, badaniem rynku książek oraz pisaniem zbiorów opowiadań i powieści. – Istnieje stereotyp, według którego Polacy nie czytają. Jednak jest to zupełna nieprawda. W 2020 roku w naszym kraju kupiono ponad 100 milionów nowych książek, a w ciągu tylko trzech tygodni przed Bożym Narodzeniem było ich kilka milionów. Książka, razem z perfumami czy ubraniami stała się jednym z pięciu najpopularniejszych prezentów. Rewelacyjnie sprzedają się romanse i kryminały, a za nimi tradycyjnie plasują się fantastyka i książki młodzieżowe. Rynek książki kształtują głównie czytelniczki i młode osoby, obecne w social mediach – mówi dr Śmigiel.


Jego obserwacje potwierdzają się w księgarni przy milickim rynku. Jak powiedziała nam księgarka p. Elżbieta Hałabura, wśród najchętniej kupowanych tytułów na równi z literaturą dziecięcą rzeczywiście znajdują się romanse i powieści kobiece oraz kryminały. Dużą popularnością w Miliczu cieszą się także  poradniki, książki psychologiczne oraz pozycje o tematyce religijnej i historycznej. Poza książkami, na eksponowanych półkach znajdują się gry planszowe, puzzle czy okolicznościowe kartki.
W księgarni widać już przygotowania do okresu świątecznego. W witrynie pojawiły się kolorowe światełka i bożonarodzeniowe ozdoby. Nie brakuje też świątecznych okazji, takich jak mikołajkowa promocja, podczas której można było wylosować rabat w wysokości od 5 do 40 proc. na każdą zakupioną książkę. Pracownicy zachęcają czytelników literatury do śledzenia profilu księgarni na Facebooku, ponieważ niemal codziennie są tam publikowane informacje o nowościach wydawniczych i trwających promocjach.

Zaloguj się, aby zostawić komentarz i ocenić artykuł...

Oceny

0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

Komentarze

Brak komentarzy do tej publikacji.