LOGO
Niezależny tygodnik powiatowy gmin: Cieszków, Krośnice, Milicz
Strona Główna Wiadomości Różności Spadek zdawalności egzaminów w WORD Milicz

W sprzedaży od 03.08.2022

IMG

Licznik odwiedzin

2 504 964

Ostatnie komentarze

Różności

Spadek zdawalności egzaminów w WORD Milicz

216 👁️ 0 💬
0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

W 2021 roku w milickim oddziale WORD odbyło się 9209 egzaminów praktycznych na prawo jazdy, o ponad 2,2 tysiąca więcej niż w roku 2020. Egzamin na prawo jazdy zdało 3726 osób, co daje zdawalność na poziomie 41,57 proc. Jest to spadek o blisko 7 proc. w stosunku do 2020 roku.

Uruchomiony przez WORD Jelenia Góra oddział w Miliczu funkcjonuje od lipca 2018 roku i przez pierwsze dwa lata miał jedną z najwyższych zdawalności w Polsce, która wahała się od 48 do 52 proc. Początkowo siedziba WORD Milicz mieściła się w Centrum Aktywności Lokalnej na placu Waresiaka, a egzaminy na placu odbywały się na boisku szkolnym SP nr 1 w Miliczu. W lipcu 2019 roku WORD przeniósł swoją siedzibę na stadion miejski w Miliczu do pomieszczeń gminnej spółki OSiR. Na parkingu przy stadionie przygotowano także duży plac manewrowy, co umożliwiło zdawanie egzaminów na motocykl. We wrześniu 2020 roku w samym WORD doszło do reformy. Na Dolnym Śląsku powstał jeden centralny Dolnośląski Ośrodek Ruchu Drogowego z siedzibą we Wrocławiu. WORD-y w Jeleniej Górze, Legnicy i Wałbrzychu stały się oddziałami regionalnymi. Od tamtego czasu ośrodek w Miliczu jest oddziałem terenowym oddziału regionalnego DORD w Jeleniej Górze.

 

Przestój na wiosnę przez COVID
Obecnie w milickim oddziale terenowym WORD istnieje możliwość zdawania egzaminów na kategorię A, A1, A2 i AM (na motorower) oraz B i B1 (na samochód).
Liczba egzaminów w stosunku do poprzedniego roku wzrosła o ponad 2,2 tysiąca. W 2020 roku WORD miał przerwę w funkcjonowaniu z powodu epidemii koronawirusa. W 2021 roku na przełomie kwietnia i maja milicki oddział WORD miał problemy kadrowe w związku z zachorowaniem na koronawirusa większości egzaminatorów. Duża część egzaminów została wówczas odwołana i przesunięta na późniejszy termin. – Wiosną 2021 roku borykaliśmy się z zakłóceniami pracy w WORD, przez to nasi egzaminatorzy przebywali na kwarantannach i zwolnieniach lekarskich. Mam nadzieję, że te problemy są już za nami. Obecnie egzaminowanie odbywa się płynnie i zgodnie z harmonogramem – mówi dyrektor oddziału regionalnego Dolnośląskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Jeleniej Górze Wojciech Leszczyk.

 

Spadek zdawalności
Jeżeli chodzi o egzaminy praktyczne w 2021 roku, to na 9209 zarejestrowanych egzaminów 3726 zakończyło się pozytywnie, co dało zdawalność na poziomie 41,57 procent. 5237 egzaminów było niezdanych, a w 246 przypadkach zdający nie pojawili się na egzaminie.
W przypadku 5237 niezdanych egzaminów praktycznych 3031 osób nie zdało na jeździe po mieście, a 2206 osobom nie powiodło się na placu manewrowym. Wśród 9209 egzaminów na prawo jazdy było tylko 533 egzaminów na motocykl. 94,2 proc. egzaminów to egzaminy na prawo jazdy kat B (8653 egzaminy) i B1 (18 egzaminów).
Zdawalność egzaminów teoretycznych w 2021 roku wyniosła 50,04 proc. i była niższa w porównaniu do 2020 roku o ok. 6 proc. Na 5891 egzaminów, zdanych zostało 2806 egzaminów. Na egzaminie teoretycznym nie zjawiło się 283 zdających. – W większości WORD-ów w Polsce odnotowano spadek zdawalności egzaminów. Podobnie działo się w naszych oddziałach terenowych. Uważamy, że pandemia miała wpływ na te wyniki. Część kursantów przystępowała do egzaminów po kilkutygodniowej przerwie i nie wykupowała dodatkowych jazd, żeby sobie przypomnieć i utrwalić zasady poruszania się po mieście czy po placu manewrowym. Egzaminowani zapominali przez to o niektórych przepisach i później oblewali egzaminy, co jest widoczne w statystykach – uważa dyrektor Wojciech Leszczyk.

 

3 tygodnie na egzamin
Dolnośląski Ośrodek Ruchu Drogowego drugi rok z rzędu, powołując się na ustawę o kierujących pojazdami, nie upublicznia zdawalności w poszczególnych ośrodkach szkolenia kierowców. Wiadomo, że w milickim WORD cały czas zdecydowanie najwięcej egzaminów zdają mieszkańcy Wielkopolski, głównie z powiatu krotoszyńskiego i ostrowskiego. Oprócz mieszkańców powiatu milickiego dużo osób zdaje też z Trzebnicy i Jarocina.
Obecnie w milickim oddziale terenowym egzaminy praktyczne są zdawane głównie na samochodach marki Toyota Yaris III, które w milickim ośrodku będą używane do połowy 2026 roku. Milicki oddział dysponuje 4 samochodami marki Toyota Yaris. Większość egzaminów odbywa się na samochodach podstawionych przez szkoły nauki jazdy. Nie muszą to być Toyoty, na co zezwala prawo.
Egzaminy odbywają się przez 5 dni w tygodniu oraz przez dwie soboty w miesiącu. Obecnie w Miliczu na egzamin praktyczny trzeba czekać około 3 tygodni. Ośrodek w Miliczu po 3,5 roku działalności z małego terenowego ośrodka rozrósł się i obecnie w naszym mieście przeprowadza się podobną ilość egzaminów jak w Jeleniej Górze.
Egzaminy w milickim oddziale WORD Jelenia Góra przeprowadza 6 stałych egzaminatorów: Marcin Naskrętski, Jerzy Antkowiak, Roman Kazanek, Mariusz Kasprzak, Maciej Śmiglewski i Bogdan Pilarczyk.
Mieszczące się w pomieszczeniach administracyjnych OSiR-u na stadionie miejskim w Miliczu Biuro Obsługi Klienta WORD Milicz czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. od 8 do 14.30. Numer tel. do biura (793 801 000) i adres e-mail (milicz@dord.dolnyslask.pl).


W ośrodku przestrzegane są obostrzenia sanitarno-epidemiologiczne. Osoba przystępująca do egzaminu powinna się zgłosić w dobrym stanie zdrowia oraz powinna mieć założoną maseczkę i rękawiczki jednorazowe. W przypadku egzaminu na motor zdający musi mieć swój kask. Osoba zdająca przed przystąpieniem do egzaminu ma obowiązek wypełnić ankietę wstępnej kwalifikacji oraz podpisać oświadczenie dotyczące sytuacji epidemiologicznej spowodowanej pandemią koronawirusa.

 

Zdawalność w WORD Milicz
2018 rok    52,5 proc.
2019 rok    48,82 proc.
2020 rok    48,21 proc.
2021 rok    41,57 proc.

 

Zaloguj się, aby zostawić komentarz i ocenić artykuł...

Oceny

0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

Komentarze

Brak komentarzy do tej publikacji.