LOGO
Niezależny tygodnik powiatowy gmin: Cieszków, Krośnice, Milicz
Strona Główna Wiadomości Kultura Warsztaty astronomiczne na Ostoi

W sprzedaży od 28.09.2022

IMG

Licznik odwiedzin

2 527 729

Ostatnie komentarze

Kultura

Warsztaty astronomiczne na Ostoi

209 👁️ 0 💬
0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się
1 / 4
2 / 4
3 / 4
4 / 4

Tak wygląda zdjęcie księżyca wykonane przez nowoczesny teleskop przy użyciu zwykłego telefonu komórkowego

W piątkowy wieczór 6 maja na Ostoi odbyły się warsztaty astronomiczne, zorganizowane przez miłośnika astronomii Tomasza Dębskiego i Szkołę Podstawową nr 1 w Miliczu. Licznie przybyli pasjonaci astronomii mogli oglądać przez supernowoczesny cyfrowy teleskop księżyc i inne obiekty astronomiczne.

Były to już kolejne warsztaty astronomiczne zorganizowane przez Tomasza Dębskiego, dyrektora Społecznego Ogniska Artystycznego "Mezzo Forte" w Miliczu i miłośnika astronomii, we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 1 w Miliczu. W piątkowy wieczór o godz. 21.30 na warsztaty "Gwiazdozbiory nieba wiosennego" przybyło ponad 50 osób, w tym rodzice z dziećmi.

 

Największą atrakcją warsztatów była obserwacja obiektów astronomicznych przez 8-calowy teleskop firmy Celestron. Zakupiła go za 13 tys. zł dyrektor SP 1 Krystyna Piosik, która pozyskała środki z ministerialnego programu „Laboratorium przyszłości”. Teleskop na Ostoi obsługiwał nauczyciel fizyki SP 1 Hubert Pietrzak. Dzięki teleskopowi przybyli mogli oglądać „morza”, góry i kratery na Księżycu w bardzo dobrej ostrości i wykonać przez teleskop zdjęcie Księżyca swoim telefonem komórkowym. Przez teleskop udało się też zaobserwować m.in. Gromadę Kulistą M13 w konstelacji Herkulesa. Podczas półtoragodzinnego spotkania uczestnicy zaobserwowali też zachodzące gwiazdozbiory Nieba Zimowego, np. Bliźnięta czy Raka, a następnie oglądali niektóre  konstelacje wiosenne, jak: Lew, Warkocz Bereniki, Panna, Kruk i Waga. Obserwowano też gwiazdozbiory widoczne przez cały rok, jak: Wielka i Mała Niedźwiedzica, Smok, Kasjopea,  Cefeusz. Linie gwiazdozbiorów były zakreślane na niebie przez Tomasza Dębskiego posługującego się zielonym wskaźnikiem laserowym. A uczeń SP 1 Stanisław Niedbała wspólnie z T. Dębskim opowiadał o mitach greckich związanych z poszczególnymi konstelacjami.

 

Warsztaty astronomiczne cieszą się dużym powodzeniem wśród miliczan. Pierwsze odbyły się rok temu na terenie Domu Drzewa w Wałkowej, przy wsparciu Nadleśnictwa Milicz, i prowadzili je Tomasz Dębski oraz dr astrofizyki Grzegorz Połubek. Kolejne miały miejsce na parkingu przed Rudą Milicką i zorganizowane były we współpracy z SP 1 w Miliczu i gminą Milicz. Kolejne warsztaty mają się odbyć w formie pikniku astronomicznego 3 czerwca, jeśli dopisze pogoda.

 

Zaloguj się, aby zostawić komentarz i ocenić artykuł...

Oceny

0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

Komentarze

Brak komentarzy do tej publikacji.