LOGO
Niezależny tygodnik powiatowy gmin: Cieszków, Krośnice, Milicz
Strona Główna Wiadomości Aktualności Czujniki zanieczyszczeń na Baryczy

W sprzedaży od 01.02.2023

IMG

Licznik odwiedzin

2 590 983

Ostatnie komentarze

Aktualności

Czujniki zanieczyszczeń na Baryczy

206 👁️ 0 💬
0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

Spółka Stawy Milickie w minionym tygodniu zainstalowała na rzece Barycz przy jazie Bolko w Nowym Grodzisku automatyczny czujnik mierzący zanieczyszczenia wody. Jest to początek budowy systemu pozwalającego na automatyzację kontroli jakości wód w Baryczy.

W ostatnich dwóch latach mieliśmy do czynienia z zanieczyszczeniem rzeki Barycz, co w 2020 roku spowodowało katastrofę ekologiczną, w której zginęło większość stworzeń żyjących w rzece.
Aby zapobiec podobnych zdarzeniom spółka Stawy Milickie wraz z Politechniką Wrocławską rozpoczyna budowę systemu pozwalającego na automatyzację kontroli jakości wód w Dolinie Baryczy. 10 października Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie oraz spółka Stawy Milickie podpisały porozumienie w zakresie monitoringu i ochrony wód w Dolinie Baryczy. List intencyjny w Rudzie Sułowskiej podpisali dyrektor Zarządu Zlewni w Lesznie Małgorzata Walczak oraz prezes spółki Stawy Milickie Piotr Połulich.


W wyniku porozumienia w minionym tygodniu na rzece Barycz przy Jazie Bolko pojawił się już pierwszy czujnik mierzący zanieczyszczenia. Czujnik bada podstawowe parametry: tlen rozpuszczony w wodzie, temperaturę, pH, przewodność, mętność i barwę. Budowa całego systemu ma chronić stawy przed kolejnymi katastrofami ekologicznymi. W ciągu najbliższych trzech lat planowany jest montaż kilkunastu czujników na każdym cieku doprowadzającym wodę do Stawów Milickich.


System zapewni ciągłe, całodobowe monitorowanie wód, automatyczne odniesienie do parametrów z obowiązujących norm, szybkie wykrywanie odchyleń, natychmiastowe alarmy w przypadku wykrycia nieprawidłowości, przesyłanie i magazynowanie danych. Taki system będzie chronił wody przed skutkami nielegalnych zrzutów ścieków lub suszy.

Zaloguj się, aby zostawić komentarz i ocenić artykuł...

Oceny

0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

Komentarze

Brak komentarzy do tej publikacji.