LOGO
Niezależny tygodnik powiatowy gmin: Cieszków, Krośnice, Milicz
Strona Główna Wiadomości Aktualności Obchody Narodowego Święta Niepodległości

W sprzedaży od 01.02.2023

IMG

Licznik odwiedzin

2 590 942

Ostatnie komentarze

Aktualności

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

222 👁️ 0 💬
0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się
1 / 2
2 / 2

Justyna Szafran wystąpi z koncertem w kinie Capitol
Patriotyczne utwory z okazji Narodowego Święta Niepodległości zaśpiewa podczas wieczornicy w GCK zespół Viatori z Pakosławska

W piątek 11 listopada świętować będziemy 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Sprawdziliśmy, jakie uroczystości przygotowały z tej okazji samorządy czy też ośrodki kultury.

11 listopada obchodzić będziemy jedno z najważniejszych świąt państwowych. Zostało ono ustanowione 23 kwietnia 1937 r. dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r., po 123 latach zaborów. Data 11 listopada została wybrana celowo, ponieważ właśnie tego dnia w 1918 r. zakończyła się I wojna światowa, a dzień wcześniej do Warszawy przybył Józef Piłsudski, aby objąć władzę w kraju.
Narodowe Święto Niepodległości zostało zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 r., a przywrócono je dopiero ustawą w okresie transformacji systemowej, która miała miejsce w 1989 r.
11 listopada jest świętem państwowym, czyli dniem ustawowo wolnym od pracy. Tego dnia zamknięte będą wszystkie urzędy, punkty usługowe, większość sklepów, uczelnie oraz szkoły. W tym roku Narodowe Święto Niepodległości wypada w piątek, co oznacza, że zdecydowana większość Polaków będzie mogła cieszyć się długim, trzydniowym weekendem. 

 

Milicz
W świąteczny piątek 11 listopada o godz. 11 w kościele św. Andrzeja Boboli w Miliczu odprawiona zostanie msza św. w intencji Ojczyzny, w której uczestniczyć będą przedstawiciele władz gminnych i powiatowych oraz poczty sztandarowe. Po wspólnej modlitwie samorządowcy złożą kwiaty pod pomnikiem Sybiraka przy al. Spacerowej w Miliczu. 
Wydarzeniem towarzyszącym oficjalnym obchodom Święta Niepodległości będzie gra terenowa pn. „Droga po Niepodległość”, której organizatorami są Młodzieżowa Rada Miejska i II Szczep Drużyn im. Janusza Korczaka Panta Rhei w Miliczu oraz Gmina Milicz. Gra, w której weźmie udział dziesięć 8-osobowych drużyn, odbywać się będzie w sobotę 12 listopada w godz. 8.30-13. Start i metę wyznaczono przy Ośrodku Kultury w Miliczu. Każdy uczestnik będzie musiał poruszać się pomiędzy wyznaczonymi na mapce punktami kontrolnymi i wykonywać poszczególne zadania, podczas których trzeba się będzie wykazać kreatywnością, wiedzą i sprytem. Wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowe gadżety, a dla najlepszych przewidziane są atrakcyjne nagrody. Organizatorzy gwarantują dobrą zabawę, ciepłą herbatę i przekąski. 
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w sobotę 12 listopada o godz. 19 w kinie Capitol wystąpi z koncertem Justyna Szafran – piosenkarka i aktorka, wykonawczyni poezji śpiewanej i piosenki aktorskiej. Na to muzyczne wydarzenie Ośrodek Kultury rozdał już wszystkie darmowe wejściówki dla 200 widzów.

 

Sułów
Grupa Rozrywkowa Polifonia zaprasza w piątek 11 listopada o godz. 18 do sali widowiskowej Ośrodka Kultury w Sułowie na koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości pn. „Na marszową nutę”. Pierwsza część koncertu obejmować będzie utwory patriotyczne, a druga część – piosenki żołnierskie i rozrywkowe oraz scenki kabaretowe. Oprawę muzyczną zapewnią: Tomasz Kolbuszewski (skrzypce), Tadeusz Kuśnierz (fortepian), Piotr Kuśnierz (perkusja), Stanisław Kuśnierz (gitara). Wstęp na wydarzenie jest wolny.

 

Krośnice
W gminie Krośnice zaplanowano skromne obchody Narodowego Święta Niepodległości. W piątek 11 listopada o godz. 11 w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bukowicach ks. proboszcz Daniel Podulka odprawi mszę św. za Ojczyznę, którą uświetnią poczty sztandarowe jednostek OSP oraz szkół z terenu gminy Krośnice. 

 

Cieszków
W piątek 11 listopada o godz. 10.30 rozpocznie się warta honorowa cieszkowskich harcerzy na skwerze przy ul. gen. Władysława Sikorskiego w Cieszkowie, gdzie znajduje się pamiątkowy obelisk. O godz. 11 samorządowcy, przedstawiciele jednostek gminnych, lokalnych organizacji i stowarzyszeń oraz pracownicy przedszkola i szkół podstawowych złożą tam wiązanki kwiatów, oddając hołd tym, który polegli za wolność naszego kraju. O godz. 11.30 odprawiona zostanie msza św. za Ojczyznę w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pakosławsku, którą odprawi ks. proboszcz Piotr Balewicz. Podczas mszy św. z programem patriotycznym wystąpią uczniowie Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Pakosławsku. Natomiast o godz. 17 zaplanowano tradycyjną wieczornicę w sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury w Cieszkowie. Przed publicznością wystąpią członkinie zespołu Viatori z Pakosławska. 

Zaloguj się, aby zostawić komentarz i ocenić artykuł...

Oceny

0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

Komentarze

Brak komentarzy do tej publikacji.