LOGO
Niezależny tygodnik powiatowy gmin: Cieszków, Krośnice, Milicz
Strona Główna Wiadomości Aktualności Ciepło w Spółdzielni poszło w górę

W sprzedaży od 01.02.2023

IMG

Licznik odwiedzin

2 591 000

Ostatnie komentarze

Aktualności

Ciepło w Spółdzielni poszło w górę

246 👁️ 2 💬
0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

Od 1 grudnia spółdzielcy Spółdzielni Mieszkaniowej „Barycz” w Miliczu zapłacą o 22 procent więcej za ciepło dostarczane przez elektrociepłownię w Miliczu. Zarząd SM „Barycz” apeluje, by mieszkańcy uiszczali w comiesięcznym czynszu wyższe przedpłaty za centralne ogrzewanie.

Elektrociepłownia w Miliczu, która od 8 lat dostarcza ciepło do budynków Spółdzielni Mieszkaniowej na ul. Kościuszki, Mickiewicza i Kopernika w Miliczu, tydzień temu poinformowała zarząd Spółdzielni o wprowadzeniu nowych taryf za centralne ogrzewanie. Nowa taryfa, zatwierdzona przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, od 1 grudnia wyniesie 133,88 zł brutto za 1 GJ (jednostka ciepła). To wzrost o 22 procent w porównaniu do obecnie obowiązującej taryfy, która do końca listopada wynosi 109,79 zł brutto za 1 GJ.

 
Jest to pierwsza w tym roku podwyżka cen za ciepło wprowadzona przez Elektrociepłownię. Ostatnie dwie podwyżki miały miejsce w 2021 roku, kiedy to w sierpniu 2021 r. cena wzrosła o 4,92 zł do kwoty 89,56 zł za 1 GJ, oraz druga jesienią 2021 r., kiedy to koszt 1 GJ wzrósł do 109,79 zł. 


Wprowadzona podwyżka od grudnia br. wiąże się oczywiście z coraz wyższymi kosztami zwłaszcza gazu. Członkowie Spółdzielni otrzymają indywidualną informację o podwyżce do swoich skrzynek pocztowych, będzie ona również wywieszona na tablicy ogłoszeń w każdej klatce schodowej. W piśmie do spółdzielców zarząd SM „Barycz” zwraca się o rozważenie przez członków zwiększenia przedpłat za c.o., które spółdzielcy uiszczają w comiesięcznym czynszu. W minionym sezonie grzewczym średni koszt ogrzania 1 m kw. wahał się na poszczególnych węzłach od 2,01 zł przy ul. Kopernika 16 ABCD i 2,12 zł przy Mickiewicza 4 CDEF do aż 3,32 zł przy ul. Mickiewicza 9 ABC i 2,87 zł przy Kościuszki 38-42.  


Natomiast średni koszt ogrzania 1 m kw. dla całej Spółdzielni wyniósł 2,46 zł, dlatego zarząd Spółdzielni sugeruje, aby od grudnia członkowie uiszczali przedpłatę za ciepło, licząc minimum 3 zł za 1 m kw. – Od grudnia cena 1 GJ wyniesie 133,88 zł, dlatego każdy spółdzielca, wiedząc ile jednostek ciepła zużył w minionym sezonie, może pomnożyć ilość zużytych jednostek przez nową cenę i wtedy mniej więcej będzie wiedział, ile będzie go kosztowało ciepło w przyszłym roku. Mówię, że mniej więcej, gdyż nie wiemy, jak długo potrwa zima i ile dokładnie jednostek ciepła zużyją nasi członkowie – zaznacza prezes Spółdzielni Edward Lempach dodając, że zarząd Spółdzielni zwrócił się do swoich członków o zwiększenie przedpłat za ciepło po to, by w przyszłym roku uniknąć wysokich dopłat. – Lepiej mieć nadpłatę niż niedopłatę, gdyż nadpłata zostanie zwrócona w formie odliczeń od czynszu za kolejne miesiące po otrzymaniu rozliczenia za ciepło. Nie chcemy spółdzielcom narzucać konkretnych podwyżek licząc na to, że sami podniosą sobie przedpłaty za ciepło o taką kwotę, jaka jest w zasięgu ich możliwości i w miarę adekwatną do zużycia ciepła w ich mieszkaniu – dodaje prezes. 
Przypomnijmy, że za miniony sezon grzewczy 2021/2022 aż 415 spółdzielców na 1205 mieszkań musiało dopłacić do ciepła na łączną kwotę 197,3 tys. zł. Dopłaty do c.o. w wysokości do 400 zł miało 243 spółdzielców, a dopłaty wynoszące ponad 1000 zł otrzymało 49 spółdzielców. Najwyższa dopłata wyniosła 2000 zł. 


W obecnej sytuacji Spółdzielnia nie bierze pod uwagę produkowania ciepła we własnym zakresie, co wiązałoby się ze wznowieniem pracy przez spółdzielcze kotłownie, które są nieczynne już od ponad siedmiu lat. – Uruchomienie kotłowni niosłoby znaczne koszty biorąc pod uwagę, że piece nie pracowały tyle lat. Do tego cena gazu jest bardzo wysoka, dlatego koszt produkowanego przez nas ciepła mógłby okazać się nawet dużo droższy od kosztu narzuconego przez Elektrociepłownię – wyjaśnia prezes Edward Lempach. 
Na koniec dodaje, że podwyżka za ciepło w SM Barycz, choć jest wysoka i z pewnością dla wielu spółdzielców bardzo dotkliwa, to w porównaniu do innych spółdzielni w Polsce mieści się w środkowym przedziale cen za ciepło. – W Spółdzielni Nowy Tomyśl, o której było głośno na całą Polskę, ciepło zdrożało czterokrotnie, z kolei w Spółdzielni w Rawiczu opłaty za ciepło poszły w górę o 168 procent, a w Żmigrodzie – o ponad 40 procent. Zatem na obecne realia i galopujące ceny za media nasza podwyżka, na szczęście, nie jest z tych najwyższych – mówi prezes Spółdzielni. 

Zaloguj się, aby zostawić komentarz i ocenić artykuł...

Oceny

0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

Komentarze

xmiliczx - 2022-12-18, 20:35
0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na komentarze.

Zaloguj się

  Przestańcie kraść pisowscy złodzieje! Nie dość że jest drogo to lada chwila wróci wcześniej obniżony podatek VAT , wtedy dopiero dostaniemy po du##ach ! Kiedy wy się ludzie w końcu obudzicie i wyjdziemy na ulicę !!!!!!!!!!!

  Kuba00 - 2022-11-28, 08:36
  0
  0

  Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na komentarze.

  Zaloguj się

   Człowiek ledwo na jedzenie wyrabia z pieniędzmi ! A kolejne podwyżki w drodze . Wbrew pozorom mieszkanie w bloku do najtańszych nie należy :/