LOGO
Niezależny tygodnik powiatowy gmin: Cieszków, Krośnice, Milicz
Strona Główna Wiadomości Aktualności Niskie wpływy z płatnych parkingów w Miliczu

W sprzedaży od 29.11.2023

IMG

Licznik odwiedzin

2 827 948

Ostatnie komentarze

Aktualności

Niskie wpływy z płatnych parkingów w Miliczu

542 👁️ 1 💬
0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się
1 / 2
2 / 2

Parking przed Urzędem Miejskim w Miliczu po wprowadzeniu Strefy Płatnego Parkowania świeci pustkami
Jeden z dwóch parkomatów na milickim rynku

W 2022 roku w ciągu 11 miesięcy funkcjonowania w Miliczu Strefy Płatnego Parkowania gmina Milicz zarobiła 164,5 tys. zł. Łączna wysokość wpływów z biletów, abonamentów i kar dodatkowych wyniosła 401 tys. zł, z tego 334 tys. zł to dochody z biletów i abonamentów, a 67 tys. zł to tzw. opłaty dodatkowe za brak biletów.

Strefa Płatnego Parkowania w Miliczu funkcjonuje w Miliczu od 1 lutego 2022 roku. W okresie od 1 lutego do 31 grudnia 2022 roku wpływy z parkowania wyniosły łącznie 401 tys. zł. Z tej kwoty 236,5 tys. zł zarobił operator strefy - firma Smart City Revolution, a 164,5 tys. zł gmina Milicz. Ze 164,5 tys. zł zarobionych przez gminę Milicz 97,5 tys. zł to 29,2 proc. z wpływów z biletów oraz abonamentów, a 67 tys. zł to opłaty dodatkowe płacone przez mieszkańców za brak biletów parkingowych. Cała kwota zarobiona przez gminę jest przeznaczana na remonty i utrzymanie dróg gminnych na terenie Milicza. Zgodnie z deklaracją burmistrza Piotra Lecha, za pieniądze zarobione z funkcjonowania Strefy Płatnego Parkowania gmina w pierwszej połowie 2023 roku wyznaczy m.in. dodatkowy pas rowerowy i sygnalizację świetlną na ulicy Wrocławskiej.


Prowadzeniem Strefy Płatnego Parkowania na zlecenie gminy Milicz zajmuje się firma Smart City Revolution z Lublina, która wygrała ogłoszony przez gminę Milicz przetarg. Firma zainstalowała na swój koszt parkomaty przy strefach oraz zatrudniła trzech pracowników, którzy obsługują znajdujące się w Starej Rzeźni biuro Strefy, a także regularnie kontrolują, czy parkujące w godz. od 8 do 18 samochody mają opłacony czas parkowania. Gmina nie ponosi żadnych kosztów w związku z funkcjonowaniem i obsługą strefy płatnego parkowania. Umowa z firmą Smart City Revolution obowiązuje do końca 2024 roku. Firma za świadczenie usług otrzymuje od gminy 70,8 proc. wpływów z biletów parkingowych oraz opłaconych przez mieszkańców abonamentów. Gmina Milicz zostawia sobie natomiast 29,2 proc. wpływów z biletów oraz abonamentów, a także 100 proc. z opłat dodatkowych za brak biletów.


Przy ogłoszeniu w 2021 roku przetargu na administrowanie w latach 2022-2024 Strefy Płatnego Parkowania szacowano, że przychód z tej działalności wyniesie w ciągu 3 lat ok. 2,8 mln zł. Okazuje się, że kwota ta została przeszacowana, bowiem w pierwszym roku funkcjonowania płatnych parkingów przychód wyniósł 401 tys. zł. Optymistycznie zakładając, że w kolejnych latach przychody będą co roku rosły o 100 tys. zł, to w ciągu trzech lat uzyskany przychód będzie i tak dwukrotnie niższy niż zakładane 2,8 mln zł.
Strefa płatnego parkowania obejmuje 6 parkingów w centrum Milicza. Są to: rynek, parking przy Urzędzie Miejskim, parking przy Ośrodku Kultury, parking przy ul. Krotoszyńskiej, parking przy targowisku i wzdłuż ul. Działkowej oraz miejsca parkingowe wzdłuż ul. Wrocławskiej. W sumie strefa obejmuje łącznie 307 miejsc parkingowych, w tym 12 bezpłatnych miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych. Postój samochodów w strefie parkingowej jest od 1 lutego płatny przez 5 dni w tygodniu – od poniedziałku do piątku w godz. 8-18, a na parkingu przy milickim targowisku w godz. 7-13. Poza tymi godzinami oraz w weekendy parkowanie jest bezpłatne. Pierwsza godzina parkowania kosztuje 2 zł, druga 2,40 zł, trzecia 2,80 zł, a każda kolejna godzina 2 zł. Opłaty parkingowe kierowcy mogą uiszczać w parkomatach gotówką lub kartą.
Decyzję o utworzeniu płatnych parkingów na wniosek burmistrza Piotra Lecha podjęła Rada Miejska w Miliczu. Jak wyjaśniali pomysłodawcy, podstawowym celem jest uporządkowanie zasad ruchu w rejonie milickiej starówki. Wprowadzenie odpłatności za parkowanie ma też zwiększyć rotację pojazdów poprzez nakłonienie kierowców do możliwie najkrótszych postojów w wyznaczonych miejscach.

Władze gminy zastanawiały się, czy w 2023 roku wprowadzić 15-minutowy darmowy postój przed Urzędem Miejskim w Miliczu. Jednak ostatecznie od tego pomysłu odstąpiono i parkowanie przed Urzędem będzie nadal w pełni płatne.

 

Zaloguj się, aby zostawić komentarz i ocenić artykuł...

Oceny

0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

Komentarze

plech - 2023-01-29, 21:14
0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na komentarze.

Zaloguj się

    Co mają mieszkańcy z istnienia stref- dodatkowe zgryzoty i koszty. Co ma gmina- grosze. Co ma firma obsługująca- setki tysięcy. Co ma z tego burmistrz?