LOGO
Niezależny tygodnik powiatowy gmin: Cieszków, Krośnice, Milicz
Strona Główna Wiadomości Aktualności Jak zostać celnikiem, strażakiem czy policjantem

W sprzedaży od 24.05.2023

IMG

Licznik odwiedzin

2 665 721

Ostatnie komentarze

Aktualności

Jak zostać celnikiem, strażakiem czy policjantem

275 👁️ 0 💬
0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się
1 / 3
2 / 3
3 / 3

Stoisko Akademii Wojsk Lądowych im. Generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. Na zdj. maturzyści z pochodzącym z Cieszkowa, studentem Akademii plutonowym pchor. Krzysztofem Bielawskim i st. kpr pchor. Marcinem Mikołajczykiem
Maturzyści na stoisku policji mogli oglądać m.in. broń palną, wyrzutnik do siatki obezwładniającej, pałkę, hełm czy tarczę ochronną. Na zdj. uczniowie z policjantami st. sierż. Adrianem Mazurem i st. post. Julią Krysiak
Starszy specjalista Julia Calów i młodszy ogniomistrz Aleksandra Kijanka z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Miliczu odpowiadają na pytania maturzystów

Dużym zainteresowaniem cieszyły się Targi Pracy i Edukacji pt. „Kariera w mundurze”, zorganizowane 16 marca przez Powiatowy Urząd Pracy w Miliczu dla maturzystów, osób bezrobotnych i poszukujących pracy.

Targi Pracy i Edukacji odbyły się w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Miliczu i były otwarte dla wszystkich zainteresowanych, których powitali dyrektor PUP w Miliczu Anna Grochowicka i wicestarosta powiatu milickiego Halina Góra. 


Następnie przedstawiciele różnych służb mundurowych opowiadali o swojej pracy, zachęcając do wstąpienia w ich szeregi. Przybliżali proces rekrutacyjny i wymagania stawiane kandydatom do służby, mówili o zarobkach i możliwości rozwoju oraz prezentowali filmy promujące. Od kilku lat służby mundurowe borykają się z deficytem funkcjonariuszy, stąd w wielu służbach wprowadzono ułatwienia dla kandydatów, np. w niektórych z nich kandydaci nie muszą mieć matury, wystarczy średnie wykształcenie. Zniesiono także ograniczenia wiekowe i niektóre służby przyjmują nawet 50-latów, o ile pozytywnie zaliczą oni m.in. egzamin sprawnościowy. Służby mundurowe oferują również atrakcyjne zarobki, np. policjant po kursie podstawowym otrzyma na rękę od 5 tys. zł wzwyż. Obecnie w Komendzie Powiatowej Policji w Miliczu, w której pracuje 68 policjantów, są 4 wakaty w wydziałach kryminalnym oraz prewencji i ruchu drogowego. 
Na scenie zawody mundurowe omawiali: komendant Powiatowy Policji w Miliczu insp. Mariusz Tański, st. specjalista Julia Calów i mł. ogniomistrz Aleksandra Kijanka z Komendy Powiatowej PSP Milicz, st. chorąży sztabowy Straży Granicznej Agata Szczerbińska, kpr Gilbert Tomal z Wojskowego Centrum Rekrutacji we Wrocławiu, z-ca kierownika Grzegorz Muchorowski ze Straży Miejskiej we Wrocławiu. Wśród wystawców była również Izba Administracji Skarbowej z Wrocławia czy Zakład Karny Nr 1 z Wrocławia. Sporo miejsca poświęcono też ofertom edukacyjnym, które przedstawiali: ppk rezerwy dr Ireneusz Ciosek z Akademii Wojsk Lądowych im. Generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, któremu towarzyszyli pochodzący z Cieszkowa absolwenci milickiego I LO, obecnie studiujący na IV roku Akademii – plutonowy pchor. Krzysztof Bielawski i st. kapral pchor. Marcin Mikołajczyk. Swoje oferty prezentowali też Mariusz Bugajski z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu i Agata Golec z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu.
Stoiska wystawiła też nasza rodzima firma szkoleniowo-doradcza „Meritum”.

Odwiedzający mogli też zapoznać się z ofertą Powiatowego Urzędu Pracy w Miliczu, który reprezentowały Anna Sofińska – specjalista ds. aktywizacji i Ewa Karpińska – pośrednik pracy. Po prelekcjach i prezentacjach wystawcy prowadzili rozmowy z zainteresowanymi osobami. Rozdawano też ulotki, gadżety, a przy kilku stoiskach można było też zapoznać się ze sprzętem i wyposażeniem służb mundurowych. 


Targi Pracy i Edukacji prowadzili doradcy zawodowi: Monika Nojman-Żyto i Alicja Bielecka, a ich koordynatorem była wicedyrektor Urzędu Pracy w Miliczu Agnieszka Zaradna. W Targach wzięło udział ponad 200 osób, głównie maturzyści szkół średnich, ale też osoby bezrobotne i osoby zainteresowane podjęciem pracy w służbach mundurowych. 

 

Zaloguj się, aby zostawić komentarz i ocenić artykuł...

Oceny

0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

Komentarze

Brak komentarzy do tej publikacji.