LOGO
Niezależny tygodnik powiatowy gmin: Cieszków, Krośnice, Milicz

W sprzedaży od 29.11.2023

IMG

Licznik odwiedzin

2 827 931

Ostatnie komentarze

Dolina Baryczy

Daje życie każdej istocie

382 👁️ 1 💬
0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

Tegoroczny Światowy Dzień Wody pod hasłem „Troska o wodę jest obowiązkiem każdego człowieka” przypomina nam o potrzebie jej ochrony. Dzięki wspólnemu wysiłkowi możemy przyczynić się do tego, że woda będzie dostępna dla nas i przyszłych pokoleń

We wtorek 21 marca zaliczyliśmy pierwszy dzień wiosny, a 22 marca 2023 roku obchodzimy Światowy Dzień Wody. Wiosna towarzyszy nam od zawsze, ale Dzień Wody ustanowiono na Zgromadzeniu Ogólnym Organizacji Narodów Zjednoczonych dopiero w 1992 roku.


Jak ekskluzywnym zasobem naszej planety jest woda, świadczą fakty. Na tym malutkim skrawku świata, jakim jest Dolina Baryczy, jej brak odczuliśmy najbardziej w minionych latach, gdy zabrakło jej po tragicznej suszy. Na razie wody w naszych stawach nie brakuje, ale w tym roku meteorolodzy zapowiadają susze.


Z lotu ptaka nasze milickie stawy wyglądają imponująco – przypominają błękitny klejnot w zielonej, malachitowej oprawie lasów, grądów i łąk. Chociaż nasze zasoby wodne to zaledwie kropelka na Ziemi, to jednak są one znaczące dla nas wszystkich. Prawdopodobnie w całym układzie słonecznym Ziemia jest jedynym ciałem niebieskim o tak potężnej ilości wody w stanie płynnym. To właśnie stanowi o jej wyjątkowości, gdyż to w wodzie narodziło się życie. I to wodzie zawdzięczmy nasze istnienie.


Tegoroczny Światowy Dzień Wody pod hasłem „Troska o wodę jest obowiązkiem każdego człowieka” przypomina nam o potrzebie jej ochrony, ale także o tym, że każdy z nas powinien dążyć do minimalizacji zużycia wody poprzez racjonalne korzystanie z jej zasobów. Dzięki wspólnemu wysiłkowi możemy przyczynić się do tego, że woda będzie dostępna i dla nas, i dla przyszłych pokoleń. Spróbujmy zastanowić się nad sposobami jej ochrony oraz wykonać działania w celu promowania jej wartości i znaczenia. Troska o wodę powinna być obowiązkiem każdego człowieka, ponieważ od niej zależy nasze zdrowie, życie i dobrostan całej planety.


Mimo iż woda jest dla nas czymś zwyczajnym, bo używamy jej na co dzień, w istocie stanowi wyjątkowy, choć niby prosty, związek chemiczny. Po prostu cząsteczka wody zbudowana jest z jednego atomu tlenu i dwóch atomów wodoru. W tej niesamowitej substancji rozpuszczone są związki chemiczne konieczne do narodzin życia. Nic więc dziwnego, że ciała większości organizmów składają się w 65 procentach z wody, a niektóre, szczególnie organizmy morskie, zawierają 90 procent, a nawet 95 procent (np. meduzy) tej życiodajnej substancji. Nie muszę dodawać, że woda jest towarzyszką życia każdej istoty i każdej rośliny. Każda forma życia jest od niej uzależniona! Widać to doskonale w Dolinie Baryczy. 

Zaloguj się, aby zostawić komentarz i ocenić artykuł...

Oceny

0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

Komentarze

Zew - 2023-03-24, 20:57
0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na komentarze.

Zaloguj się

    Cóż za banalne przesłanie w tym artykule. Tak jakby nikt wcześniej nie pisał o tym, jak ważna jest woda i jak powinniśmy dbać o jej zasoby. Niechętnie przyznaję, że ten artykuł nie wnosi nic nowego do dyskusji. Tak, woda jest cennym i niezbędnym zasobem, ale czy musimy co roku przypominać sobie o tym w Światowym Dniu Wody? Może powinniśmy skupić się na konkretnych działaniach, które pomogą nam zachować i ochronić nasze zasoby wodne, zamiast tylko o tym mówić? Mam nadzieję, że następny artykuł na ten temat będzie bardziej konkretny i skupi się na praktycznych rozwiązaniach, które możemy wprowadzić, aby pomóc w ochronie wody.