LOGO
Niezależny tygodnik powiatowy gmin: Cieszków, Krośnice, Milicz
Strona Główna Wiadomości Aktualności Trwają negocjacje z ZUS-em i NFZ

W sprzedaży od 20.09.2023

IMG

Licznik odwiedzin

2 764 064

Ostatnie komentarze

Aktualności

Trwają negocjacje z ZUS-em i NFZ

563 👁️ 1 💬
0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

Pod koniec ubiegłego tygodnia przedstawiciel większościowego udziałowca spółki MCM powiatu milickiego – starosta Sławomir Strzelecki oraz nowa przewodnicząca rady nadzorczej w Marta Kowal-Kaczmarek odbyli we Wrocławiu spotkania w ZUS-ie w sprawie spłaty szpitalnych należności oraz w NFZ, gdzie szukano dodatkowych środków finansowych dla szpitala.

Jak się okazało, ok. 10 mln zł zadłużenia milickiego szpitala wobec ZUS-u zostało rozłożone przez prezesa Oćwieję na 3-letnie raty. Miesięczna rata wynosi 250 tys. zł. Pierwszą ratę płatną do 3 marca szpital zapłacił w terminie. Nie zapłacono jednak do 15 marca bieżących składek ZUS-owskich za luty w wysokości ok. 500 tys. zł. Poprzedni prezes nie wystąpił też przed terminem płatności do ZUS-u o opóźnienie o kilka miesięcy tej płatności. Do dziś składki te nie są zapłacone, co stawia pod znakiem zapytania dalsze istnienie układu ratalnego dotyczącego10 mln zadłużenie. Wypowiedzenie tego układu przez ZUS byłoby tragiczne w skutkach dla szpitala. – Nowy prezes Atłachowicz i rada nadzorcza starają się o odroczenie spłaty składek za luty i mamy nadzieję, że również za marzec. Jak się dowiedzieliśmy dopiero 22 marca, czyli po niedotrzymanym terminie spłaty raty, wpłynęło w tej sprawie pismo ze szpitala. Jesteśmy w trakcie pisania kolejnego pisma, które niezwłocznie przekażemy ZUS-owi. Liczymy, że wzmocni ono złożony wniosek i zapewni nam pozytywne rozpatrzenie tej sprawy – powiedziała nam przew. rady nadzorczej Marta Kowal-Kaczmarek. Jak dodaje, na korzyść szpitala działa fakt zapłacenia przez prezesa Atłachowicza już na początku kwietnia drugiej raty zadłużenia w wysokości 250 tys. zł. 

 

Zielone światło w NFZ
- Po konsultacji z prezesem przekazaliśmy dyrektorowi dolnośląskiego oddziału NFZ Łukaszowi Sendeckiemu propozycje zmian w ramach kontraktu. Dyrektor Sendecki dał nam zielone światło na rozwiązania zaproponowane przez kierownik oddziału rehabilitacji lekarkę Izabelę Label-Naporę. Przyniosą one szpitalowi dodatkowe środki finansowe, gdyż na jej oddziale będzie wykonywanych więcej wyżej  wycenianych zabiegów rehabilitacji ortopedycznej niż rehabilitacji ogólnej – mówi przew. Marta Kowal-Kaczmarek. 
Dyrektor NFZ poinformował też milicką delegację, że w kwietniu ogłosi konkurs na oddział dzienny psychiatrii dziecięcej. Jak nas zapewnił starosta milicka jednostka długo o to zabiegała i będzie aplikować o te środki.

 

Niższa pensja prezesa
– Nowy prezes wyszedł z propozycją przyznania mu niższego od poprzedniego prezesa  wynagrodzenia – mówi starosta S. Strzelecki. – Nie będzie też otrzymywał zwrotu kosztów za dojazdy do pracy, a w przypadku poprzedniego prezesa był to miesięczny koszt w wysokości ok. 3,5 tys. zł. Zrezygnował także z zapisu o odprawie i zakazie konkurencji w kontrakcie. Zrzekł się też premii menedżerskich przysługujących za zrealizowanie celów zapisanych w kontrakcie. Comiesięczne przelewy na konto nowego prezesa będą o 20 proc. niższe od uposażenia poprzedniego prezesa. 
A przewodnicząca rady nadzorczej M. Kowal-Kaczmarek dodaje: – Myślę, że postawa prezesa, który zaczyna oszczędności od siebie, zasługuje na uznanie, zwłaszcza w sytuacji, gdy szpital ma liczne zobowiązania, w tym choćby zalega lokalnemu przedsiębiorcy z płatnościami w wysokości 500 tys. zł za dostarczanie posiłków dla pacjentów szpitala.
Z kolei we wtorek 4 kwietnia nowy prezes MCM przedstawił w NFZ kolejne pomysły na rozwój szpitala. Rozmawiał też o działaniu Centrum Zdrowia Psychicznego, które ma powstać w milickim szpitalu. W niektórych szpitalach program ten funkcjonuje już od roku i placówki te wiedzą, jak wyliczyć realny dochód, który można uzyskać przy realizacji tego zadania. 

Zaloguj się, aby zostawić komentarz i ocenić artykuł...

Oceny

0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

Komentarze

Zew - 2023-04-10, 10:08
0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na komentarze.

Zaloguj się

    Nie jestem przekonany, że obniżka pensji prezesa i rezygnacja z niektórych dodatków to rozwiązanie, które faktycznie przyczyni się do poprawy sytuacji finansowej szpitala. Co więcej, fakt, że szpital nie uregulował płatności do ZUS-u na czas, stawia pod znakiem zapytania skuteczność podejmowanych działań. Zamiast skupiać się na oszczędnościach, powinniśmy szukać rozwiązań, które zapewnią stabilność finansową dla szpitala i umożliwią mu dalsze funkcjonowanie.