LOGO
Niezależny tygodnik powiatowy gmin: Cieszków, Krośnice, Milicz
Strona Główna Wiadomości Różności Na Dolnym Śląsku trwa rewolucja transportowa. Samorząd Województwa walczy z wykluczeniem komunikacyjnym!

W sprzedaży od 20.09.2023

IMG

Licznik odwiedzin

2 764 098

Ostatnie komentarze

Różności

Na Dolnym Śląsku trwa rewolucja transportowa. Samorząd Województwa walczy z wykluczeniem komunikacyjnym!

js - 2023-05-09
213 👁️ 0 💬
0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się
1 / 3
2 / 3
3 / 3

Dolny Śląsk jest jednym z regionów najbardziej inwestujących w kolej. Chcemy zlikwidować białe plamy komunikacyjne w województwie – Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego odpowiedzialny m.in. za rozwój transportu w regionie

W naszym regionie realizowany jest niezwykle ambitny i niespotykany w skali całego kraju projekt rewitalizacji nieczynnych linii kolejowych. Jeszcze w tym roku do użytku zostaną przekazane co najmniej dwie kolejne! O komfort pasażerów i ekologię dbają Koleje Dolnośląskie, które na nowe pociągi wydały w ostatnich latach prawie 900 mln zł.

Jednym z priorytetów Samorządu Województwa Dolnośląskiego jest walka z wykluczeniem komunikacyjnym. Dlatego w całym regionie przejmowane są nieczynne, często od kilkudziesięciu lat, linie kolejowe. Kolejny krok to ich rewitalizacja i przywracanie na nich połączeń pasażerskich. Samorząd Województwa Dolnośląskiego przejął od państwa ponad dwadzieścia linii kolejowych na terenie całego regionu - to w sumie ponad 300 km.

Sukces i popularność uruchomionych już połączeń do Bielawy czy Chocianowa pokazuje, że Dolnoślązacy chętnie poruszają się po regionie komunikacją zbiorową, a zwłaszcza pociągami, jeśli mają taką możliwość. W drugiej połowie tego roku planowane jest uruchomienie kolejnych linii: z Gryfowa Śląskiego do Mirska i dalej do Świeradowa Zdroju, a także z Jeleniej Góry przez Mysłakowice do Karpacza.

 - Dolny Śląsk jest jednym z regionów najbardziej inwestujących w kolej. Chcemy zlikwidować białe plamy komunikacyjne w województwie. Dając ludziom możliwość bezpośredniego dojazdu do pracy czy szkoły. Zrewitalizowane połączenia do Bielawy czy Chocianowa udowodniły, że ludziom zależy na transporcie kolejowym i chętnie z niego korzystają, dlatego idziemy za ciosem i cały czas rozwijamy kolejową sieć połączeń na Dolnym Śląsku w oparciu o kolejne miejscowości. Już niebawem pociągi wrócą między innymi do Karpacza czy Świeradowa Zdroju – mówi Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Ogromnym plusem transportu kolejowego jest czas przejazdów. Pociągi nie stoją w korkach, dlatego do centrów miast można się dostać na ich pokładzie nawet kilkukrotnie szybciej, niż samochodem. Kolej na Dolnym Śląsku jest także komfortowa i nowoczesna! Regionalny przewoźnik nieustannie inwestuje w swój tabor – przez ostatnich kilka lat kupionych zostało w sumie 31 elektrycznych i hybrydowych pociągów za łączną kwotę prawie 900 mln zł. Dzięki tym zakupom Koleje Dolnośląskie już niedługo będą mogły się pochwalić jedną z najnowocześniejszych flot w Polsce, wśród której aż 65 proc. będą stanowiły pojazdy elektryczne. Kupiono:

  • 6 pociągów hybrydowych Impuls II – wszystkie jeżdżą już po Dolnym Śląsku. To pierwsze polskie pojazdy tego typu, które mogą obsługiwać zarówno linie zelektryfikowane, jak te, gdzie konieczne jest użycie pociągów spalinowych. Koszt inwestycji – niemal 170 mln zł.
  • 25 pociągów elektrycznych Elf 2 – w regionie pojawiły się pierwsze dwa, kolejnych 12 wyjedzie na trasy w tym roku, a pozostałe dotrą do nas w 2024 roku. Te pięcioczłonowe pojazdy liczą ponad 90 metrów długości, na pokład zabrać mogą nawet 540 osób! Posiadają klimatyzację, ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami, dostęp do WiFi, a także miejsca do przewozu rowerów i dodatkowego bagażu. Koszt inwestycji – 726 mln zł.

Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców, do czasu powrotu połączeń kolejowych, regionalny przewoźnik uruchamia w różnych częściach województwa Kolejową Komunikację Autobusową. Pierwsze takie pojazdy pojawiły się 4 września 2022 na trasie z Kłodzka do Stronia Śląskiego i Lądka Zdroju. Przez pierwsze 4 miesiące skorzystało z nich ponad 25 tys. pasażerów.

Autobusy są skomunikowane z pociągami zatrzymującymi się w Kłodzku. Przystanki autobusowe zostały uwzględnione w kolejowym rozkładzie jazdy. Podróżni wygodnie mogą też kupić jeden bilet na całą podróż, np. przez internet. Trasę obsługują nowoczesne, niskopodłogowe autobusy. Jest w nich możliwość przewożenia wózków lub rowerów. Już wkrótce do sieci połączeń autobusowych KD zostaną dodane linie: z Legnicy – przez Złotoryję i Lwówek Śląski – do Jeleniej Góry, z Chocianowa – przez Przemków i Radwanice – do Głogowa oraz z Sycowa do Oleśnicy.

Od grudnia tego roku pociągi Kolei Dolnośląskich będą obsługiwały także wszystkie połączenia na Trasie Nadodrzańskiej z Wrocławia do Głogowa. Mieszkańcy m.in. Brzegu Dolnego, Wołowa, a także Ścinawy dojadą do pracy czy szkoły szybko i w komfortowych warunkach.

Unowocześnianie taboru i przywracanie połączeń kolejowych owocuje. Z usług Kolei Dolnośląskich w 2022 roku skorzystała rekordowa liczba 16 mln pasażerów! To o prawie 2 mln więcej, niż przed pandemią. KD podaje, że w 2019 roku przewiozło 14,1 mln osób.

Zaloguj się, aby zostawić komentarz i ocenić artykuł...

Oceny

0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

Komentarze

Brak komentarzy do tej publikacji.