2 764 055
alek: Rozumiem Pana/Pani frustrację i zagubienie w obliczu różnorodności mediów lokalnych oraz propaga...
chicago: dziekuje za pozytywna odpowiedz na moja opinie z dnia 2023-05-12
Zew: Rada Powiatu w Miliczu postanowiła ratować szpital! Co za spektakularne wydarzenie! Na pewno to ś...
Zew: Ubaw jak 150, miasto tolerancji, akceptacji i oczywiście marszów! Kto by pomyślał, że w tak malu...
Zew: Ah, miasto Milicz - raj dla ludzi z poczuciem humoru i umiejętnością prowadzenia sensownej polityk...
Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.
Gajówka w Rudzie Milickiej zwyciężyła w I etapie konkursu Fundacji Most the Most pt. „Nasz Zabytek”, w którym do wygrania jest 1 mln zł na odrestaurowanie zabytku. Pieniądze te są na wyciągnięcie ręki, pod warunkiem zaangażowania społeczności lokalnej w II etapie konkursu. Polega on na przedstawieniu swojego pomysłu na nową funkcję społeczną zwycięskiego zabytku. Wypełnienie internetowego formularza trwa tylko chwilę, a czas na zgłoszenie mija 12 czerwca.
Na konkurs pn. „Nasz Zabytek” organizowany przez Fundację Most the Most, którego celem jest wybranie zabytkowego obiektu zasługującego na rewaloryzację i nadanie mu nowej funkcji społecznej, wpłynęło 2888 zgłoszeń od mieszkańców 5 województw, a dotyczyły one 215 zabytków. Komisja konkursowa wyłoniła dla każdego województwa po jednym zwycięskim zabytku, których właściciele wyrazili wcześniej chęć współpracy z Fundacją Most the Most. W województwie dolnośląskim, gdzie wpłynęło 709 zgłoszeń na 64 zabytki, wygrała Gajówka w Rudzie Milickiej. To wielki sukces gospodarza obiektu, czyli Nadleśnictwa Milicz oraz grupy mieszkańców i przyjaciół Rudy Milickiej, którzy osobiście oraz za pośrednictwem mediów społecznościowych i artykułów w lokalnej prasie zmobilizowali lokalną społeczność i turystów do wypełnienia formularza zgłoszeniowego w ramach I etapu konkursu „Nasz Zabytek”. W akcję zaangażowanych było wiele osób, a w szczególności nadleśniczy Nadleśnictwa Milicz Marcin Calów wraz z zespołem, Magdalena Fortuniak (Stowarzyszenie Ptasia Kraina), Marta Kamińska (Dolnośląska Kraina Rowerowa), Dorota Chmielowiec-Tyszko (Fundacja Doliny Baryczy), Agnieszka Lewucha (sołtys Rudy Milickiej).
Przypomnijmy, że na Facebooku powstał profil „Ratujmy Gajówkę w Rudzie Milickiej”, a Paweł Kucharczyk, Artur Kurzdym i Mariusz Wypychowski nakręcili za darmo spot promujący społeczne przedsięwzięcie.
– Na ten dzień czekaliśmy długo. I nadszedł – piękny dzień zwycięstwa. Gajówka ma realne szanse na ratunek. Dziękujemy wszystkim osobom i podmiotom zaangażowanym w akcję. To dzięki Wam niemożliwe stało się możliwe – czytamy na profilu facebookowym „Ratujmy Gajówkę”.
Aby doszło do podpisania umowy pomiędzy Fundacją Most the Most, a Nadleśnictwem Milicz, konieczne jest pozytywne przejście II etapu konkursu „Nasz Zabytek”. Polega ona na przedstawieniu swojego pomysłu na funkcjonowanie Gajówki po jej remoncie. Należy to zrobić indywidualnie za pośrednictwem linku: https://mostthemost.pl/nasz-zabytek-dolnoslaskie/. Termin mija 12 czerwca.
Właściciel obiektu i mieszkańcy chcą, aby Gajówka służyła turystyce i edukacji ekologicznej. Wewnątrz może być sala wystawowa, a na zewnątrz wzorcowy ogród przyjazny dla ptaków i zapylaczy, utrzymywany z poszanowaniem dla ekologii i bioróżnorodności. Ma to być miejsce międzypokoleniowej integracji, pielęgnacji pamięci historycznej o ziemi milickiej, ale też miejsce edukacji o przyrodzie, ptakach, owadach, ziołach, czy też wiejskich ogrodach.
Gajówkę wybudowano na początku XIX w. dla zarządcy lasu należącego do rodziny Maltzanów. Wyjątkowe położenie czyni z niej naturalną bramę do rezerwatu ornitologicznego Stawy Milickie (kompleks Stawno). Do jej budowy zastosowano konstrukcję szachulcową składającą się z kratownicy drewnianych belek wypełnionych częściowo cegłą, a częściowo glinobitką. Po wojnie w Gajówce mieszkali robotnicy leśni. Potem budynek został oddany pod opiekę stowarzyszeń działających na rzecz turystyki i ekologii. Niestety, od 30 lat Gajówka podupada, a od roku z powodu uszkodzenia dachu jej stan jest zagrożony. Teraz zabytek ten ma szanse zyskać drugie życie. W poniedziałek 5 czerwca o godz. 14 w Domu Drzewa w Wałkowej odbędzie się spotkanie z mieszkańcami, organizacjami i podmiotami zaangażowanymi w rozwój Doliny Baryczy oraz prezes Fundacji Most the Most.
Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.
Brak komentarzy do tej publikacji.