LOGO
Niezależny tygodnik powiatowy gmin: Cieszków, Krośnice, Milicz
Strona Główna Wiadomości Aktualności Intensywne remonty u leśników

W sprzedaży od 29.11.2023

IMG

Licznik odwiedzin

2 828 010

Ostatnie komentarze

Aktualności

Intensywne remonty u leśników

299 👁️ 0 💬
0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się
1 / 4
2 / 4
3 / 4
4 / 4

Początek remontu auli pod koniec czerwca
5 czerwca rozpoczęła się gruntowna modernizacja auli za 513 tys. zł pod okiem konserwatora zabytków i archeologa
Wyremontowany były gabinet chemiczny, który w pałacu Maltzanów pełnił funkcję kaplicy
Trwa remont szkolnej auli, której okna wychodzą na park

W ciągu roku w Technikum Leśnym w Miliczu przeprowadzone zostaną remonty za ok. 3 mln zł, które przekazało szkole Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Największe środki przeznaczono na remont internatu, ale gruntowny remont przejdzie też szkolna aula.

Jeszcze przed uroczystym jubileuszem 60-lecia Technikum Leśnego w czerwcu w internacie odnowiono salę konferencyjną, stołówkę i dużą świetlicę. W ostatnich miesiącach w internacie zmodernizowano systemu sygnalizacji pożaru za 179,3 tys. zł. Z kolei w czasie wakacji rozpoczął się generalny remont 80 łazienek w internacie. Inwestycję, która ma kosztować aż 2 mln 34 tys. zł, wykonuje przedsiębiorstwo Rem-Bud Krzysztofa Kowala-Gąski z Nosówki w powiecie rzeszowskim. W łazienkach wymienione zostaną wszystkie rury, armatura i kafelki. W internacie znajdują się 84 pokoje 3- i 4-osobowe z oddzielnymi łazienkami. 


Dobiega też końca IV etap wymiany dachu na pałacu w zachodniej części obiektu, gdzie znajdują się mieszkania pracowników oraz pomieszczenia gospodarcze. Inwestycję za 128,5 tys. zł wykonuje firma Blacharstwo-Dekarstwo oraz Usługi Ogólnobudowlane Jana Ossowskiego z Wąsosza z powiatu górowskiego. 


Natomiast 5 czerwca rozpoczął się remont zabytkowej auli szkolnej o pow. 127 m kw., która kiedyś pełniła funkcję sali balowej. Gruntowną modernizację pod okiem konserwatora zabytków, archeologa i inspektora nadzoru przeprowadza za 513 tys. zł firma Matmar Zakład Ogólnobudowlany Stefana Matery z Milicza. Remont poprzedziły badania stratygraficzne, w ramach których wykonano odkrywki na ścianach i pobrano próbki warstw znajdujących się na murze. Były one niezbędne, by odtworzyć wygląd pomieszczenia z czasów świetności. I tak, zniszczoną podłogę zastąpią kwadratowe granitowe płyty. Ściany, zgodnie z odkryciami naukowców, będą mieć kolor łososiowy, sufit – błękitny, obramowania okien i kolumny – ciemnoróżowy a sztukateria gipsowa – kremowy. W pomieszczeniu przylegającym do auli na pow. 62 m kw. położona zostanie nowa drewniana posadzka. Gruntowną renowację przejdą też wszystkie drzwi do auli, z których jedne, drzwi główne mają pochodzić z czasu budowy pałacu w XVIII wieku. 
Szkoła wyremontowała również znajdujący się na parterze były gabinet chemiczny, o pow. 96 m kw., który w pałacu Maltzanów pełnił funkcję kaplicy. W wyremontowanym za 18,6 tys. zł wnętrzu w kolorze żółtym znajdują się zdobne pilastry. Udało się również zachować część oryginalnej drewnianej podłogi, którą odnowiono. Natomiast resztę dosztukowano, by całość tworzyła jedność. Na renowację czekają jeszcze zabytkowe drzwi. 


Dyrektor Justyna Żarczyńska nie zwalnia tempa i przygotowuje się do kolejnych remontów. Gotowa jest już dokumentacja na remont elewacji szkoły od strony dziedzińca, gdyż nową elewację pałac ma jedynie od strony parku. Do propozycji dyrekcji przychylił się wojewódzki konserwator zabytków. Dyrektor chciałaby też odnowić stadion przy szkole. Na boisku ma powstać nowa murawa i oświetlenie, a także mają być ustawione nowe ławki. Dyrektor ma też w planach utworzenie nowej szatni dla uczniów uczestniczących w zajęciach praktycznych w lesie. 

 

Zaloguj się, aby zostawić komentarz i ocenić artykuł...

Oceny

0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

Komentarze

Brak komentarzy do tej publikacji.