LOGO
Niezależny tygodnik powiatowy gmin: Cieszków, Krośnice, Milicz
Strona Główna Wiadomości Różności Dożynki Wojewódzkie w tym roku w Szczepanowie

W sprzedaży od 29.11.2023

IMG

Licznik odwiedzin

2 828 005

Ostatnie komentarze

Różności

Dożynki Wojewódzkie w tym roku w Szczepanowie

anm - 2023-08-16
270 👁️ 0 💬
0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się
1 / 3
2 / 3
3 / 3

Na tegoroczne Dożynki Wojewódzkie w Szczepanowie zapraszają marszałek Cezary Przybylski i wicemarszałek Grzegorz Macko
Podczas każdych dożynek ulicami miast i wiosek przechodzą barwne korowody

Znamy już program tegorocznych Dożynek Wojewódzkich! Odbędą się one 2 września w Szczepanowie w gminie Marcinowice. Na sobotnią zabawę z Wrocławia lub Świdnicy dojechać można bezpośrednio pociągiem Kolei Dolnośląskich, który zatrzyma się tuż przy miejscu wydarzenia. Nie zabraknie tradycji takich, jak przemarsz korowodu czy misterium chleba. Organizatorzy zadbali też o występy artystyczne. Muzyczną gwiazdą wieczoru będzie Cleo.

Organizacja dożynek w Województwie Dolnośląskim i w całej Polsce to sposób na podtrzymanie staropolskiej tradycji, wyrażenie podziękowań za zbiory i plony oraz docenienie trudu pracy i zaangażowania rolników w rozwój jakości życia na wsi. To także okazja do integracji lokalnych społeczności. W tym roku Dożynki Wojewódzkie odbędą się w sobotę 2 września w Szczepanowie w gminie Marcinowice.

Święto plonów pokazuje nam, jak odpowiedzialna jest praca polskiego rolnika, ale zarazem zwraca naszą uwagę na jej piękno i sens. Dożynki Wojewódzkie to okazja do podziękowania wszystkim rolnikom za trud ich codziennej pracy, a także do wspaniałej zabawy, poznawania dolnośląskich zwyczajów i próbowania produktów lokalnych – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego z Bezpartyjnych Samorządowców.

Uroczysta msza święta rozpocznie się o godz. 12.00 w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Szczepanowie. Po mszy o godz. 13:15 korowód dożynkowy przejdzie na boisko sportowe, na którym o godz. 13.45 nastąpi oficjalne otwarcie imprezy.

- Dolnośląskie Dożynki to czas wielkiego Święta Plonów i Rolników, to czas podziękowań dla wszystkich rolników za ich całoroczną pracę, za ich zaangażowanie i poświęcenie. Symbolem tego Święta są wieńce, które powstają na bazie plonów, które stanowią źródło naszych pokarmów. Organizacja dożynek przyczynia się do budowania tożsamości regionalnej,  jak również do pielęgnacji tradycji i kultury Naszego regionu – mówi Grzegorz Macko, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego z PiS.

W programie między innymi misterium chleba, które wykona Zespół Taneczny „Krąg”, konkursy na najpiękniejszy tradycyjny wieniec oraz dekorację dożynkową, wręczenie odznaczeń „Zasłużony dla rolnictwa”. Na stoiskach wystawienniczych promowane będą dolnośląskie atrakcje i regionalne produkty żywnościowe. W strefie AGRO uczestnicy wydarzenia zapoznają się z nowoczesnym oraz historycznym sprzętem rolniczym. Po części oficjalnej, od 18.30 rozpoczną się koncerty muzycznych gwiazd wieczoru, którymi w tym roku są: zespół MIG, Future Folk i Staszek Karpiel Bułecka oraz Cleo. Wydarzenie zakończy zabawa taneczna - oprawę muzyczną zapewni Dolnośląski DJ Team.

Zaloguj się, aby zostawić komentarz i ocenić artykuł...

Oceny

0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

Komentarze

Brak komentarzy do tej publikacji.