LOGO
Niezależny tygodnik powiatowy gmin: Cieszków, Krośnice, Milicz
Strona Główna Wiadomości Różności Rewolucja kolejowa w regionie trwa! Samorząd Województwa Dolnośląskiego przywraca coraz więcej połączeń

W sprzedaży od 29.11.2023

IMG

Licznik odwiedzin

2 827 918

Ostatnie komentarze

Różności

Rewolucja kolejowa w regionie trwa! Samorząd Województwa Dolnośląskiego przywraca coraz więcej połączeń

anm - 2023-08-28
281 👁️ 0 💬
0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się
1 / 3
2 / 3
3 / 3

Pociąg to nie tylko bardziej ekologiczna i zrównoważona forma transportu, ale także duży komfort i bezpieczeństwo – Tymoteusz Myrda, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego odpowiedzialny w regionie m.in. za infrastrukturę i kolej
Koleje Dolnośląskie w ostatnich latach zainwestowały w zakup nowoczesnych, ekologicznych i wygodnych pociągów prawie 900 mln zł

Rewitalizacja i odtwarzanie nieczynnych przez lata linii kolejowych, organizacja komunikacji autobusowej, zakup nowoczesnych pociągów, czy budowa hali serwisowej w Legnicy – na Dolnym Śląsku naprawdę wiele się dzieje. Nasze województwo jest liderem przejmowania linii kolejowych, które wracają na mapę połączeń nawet po kilkudziesięciu latach! Projektów kolejowych na Dolnym Śląsku mamy bardzo wiele, a wszystko po to, by skutecznie walczyć z wykluczeniem komunikacyjnym, co jest jednym z priorytetów Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Celem tego ambitnego i niespotykanego w skali kraju projektu jest udostępnienie mieszkańcom regionu możliwości korzystania z transportu kolejowego wszędzie tam, gdzie jest to możliwe między innymi w codziennych przejazdach do pracy czy szkoły. Lepsza dostępność siatki połączeń z pewnością zachęci także turystów do zwiedzania Dolnego Śląska poruszając się właśnie koleją. Samorząd Województwa Dolnośląskiego przejął od państwa już ponad dwadzieścia linii kolejowych na terenie całego regionu - to w sumie ponad 300 km. Po wielu latach przerwy uruchomiono, w ramach tego projektu, m.in. połączenia do Bielawy czy Chocianowa.

- Sukces przywróconych i uruchomionych już linii pokazuje, że mieszkańcy regionu chętnie poruszają się po nim pociągami, jeśli mają taką możliwość. Tabor Kolei Dolnośląskich jest nowoczesny, wygodny i ekologiczny. Pociągami KD podróżuje się komfortowo i szybko – nie stoją one w korkach, więc czas przejazdu jest znacznie krótszy, niż w przypadku samochodu. Nasz cel to eliminacja wykluczenia transportowego na Dolnym Śląsku. I cel ten konsekwentnie realizujemy przywracając do użytku kolejne linie kolejowe – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Pociągiem w góry!

Już niedługo planowane jest uruchomienie kolejnych, wyczekiwanych i niezwykle atrakcyjnych turystycznie linii kolejowych: z Gryfowa Śląskiego do Mirska i dalej do uzdrowiskowego Świeradowa Zdroju, a także z Jeleniej Góry przez Mysłakowice do położonego u stóp Śnieżki Karpacza. Pociągi Kolei Dolnośląskich obsługują również trasy przywracane przez PKP PLK. Komfortowe pojazdy regionalnego przewodnika jeżdżą między innymi na liniach do Lubina, Świdnicy (przez Sobótkę) czy Jedliny Zdroju.

- Dolnoślązacy coraz częściej wybierają podróże pociągiem. To nie tylko bardziej ekologiczna i zrównoważona forma transportu, ale także duży komfort i bezpieczeństwo. Dolny Śląsk stawia na kolej i jako Samorząd Województwa Dolnośląskiego chcemy umożliwić mieszkańcom skorzystanie z komunikacji zbiorowej, co pozwoli im wyrównać szanse z bogatszymi częściami regionu. Przywróciliśmy już kolej między innymi do: Lubina, Bielawy, Sobótki czy Chocianowa. Już niebawem pociągi wrócą także do Karpacza i Świeradowa Zdroju – mówi Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

900 mln zł na nowe pociągi

Wraz z uruchomieniem każdej nowej linii kolejowej rośnie zapotrzebowanie na pociągi, tabor Kolei Dolnośląskich musi być więc nieustannie rozbudowywany. Regionalny przewoźnik inwestuje w nowoczesne i ekologiczne pojazdy. Przez ostatnich kilka lat kupionych zostało w sumie 31 elektrycznych i hybrydowych pociągów za łączną kwotę prawie 900 mln zł. Dzięki tym zakupom Koleje Dolnośląskie już niedługo będą mogły się pochwalić jedną z najnowocześniejszych flot w Polsce, wśród której aż 65 proc. będą stanowiły pojazdy elektryczne.

 

Kolejowa Komunikacja Autobusowa

Inwestycje mające na celu przywracanie połączeń kolejowych w całym regionie trwają, ale mieszkańcy różnych jego części już teraz lub za chwilę będą mogli podróżować po Dolnym Śląsku z biletem kolejowym w ręce. Jak to możliwe? Samorząd województwa we współpracy z lokalnymi samorządami uruchamia, do czasu zakończenia rewitalizacji danej linii, Kolejową Komunikację Autobusową.

Pierwsze takie pojazdy pojawiły się 4 września 2022r. na trasie z Kłodzka do Stronia Śląskiego i Lądka Zdroju. Do końca lipca tego roku skorzystało z niej ponad 73 tysiące pasażerów, co pokazuje, jak potrzebne było to działanie.

Od 3 września na kolejową mapę wrócą także Góra i Syców (przez Oleśnicę)! Od tej pory będzie można tam dojechać z każdego miejsca w kraju na jednym bilecie kolejowym. Część tych tras, gdzie obecnie nie dojedzie pociąg, obsłużą właśnie autobusy pod szyldem Kolei Dolnośląskich. Będą to połączenia stałe i codzienne, realizowane także w święta.

Inwestycji i sukcesów jest więcej!

Od grudnia tego roku pociągi Kolei Dolnośląskich będą obsługiwały wszystkie połączenia na Trasie Nadodrzańskiej z Wrocławia do Głogowa. Mieszkańcy m.in. Brzegu Dolnego, Wołowa, a także Ścinawy dojadą do pracy czy szkoły szybko i w komfortowych warunkach.

W piątek, 25 sierpnia, w Legnicy otwarto także nowoczesną halę serwisową Kolei Dolnośląskich. Liczy ona ponad 6,5 tys. mkw. powierzchni. Znajdują się tam m.in. trzy tory o długości 120 metrów i jeden przeznaczony na całoroczną myjnię automatyczną, tokarkę podtorową (na osobnym torze), nadziemną i podziemną infrastrukturę techniczną oraz zbiorniki i dystrybutory paliwa. Dzięki tej inwestycji, możliwe będzie obniżenie kosztu utrzymania pociągów i jeszcze bardziej efektywnego wykorzystania parku taborowego.

Unowocześnianie floty i przywracanie połączeń kolejowych owocuje. Z usług Kolei Dolnośląskich w 2022 roku skorzystała rekordowa liczba 16 mln pasażerów!

Zaloguj się, aby zostawić komentarz i ocenić artykuł...

Oceny

0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

Komentarze

Brak komentarzy do tej publikacji.