LOGO
Niezależny tygodnik powiatowy gmin: Cieszków, Krośnice, Milicz
Strona Główna Wiadomości Aktualności Prezes Orlenu ogłosił rozbudowę PMG Wierzchowice

W sprzedaży od 29.11.2023

IMG

Licznik odwiedzin

2 827 954

Ostatnie komentarze

Aktualności

Prezes Orlenu ogłosił rozbudowę PMG Wierzchowice

388 👁️ 0 💬
0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się
1 / 4
2 / 4
3 / 4
4 / 4

Prezes Orlenu Daniel Obajtek przepytywany przez dziennikarzy z całej Polski
Odwierty w okolicach Dziewiętlina przeprowadza warta kilkaset milionów złotych wiertnia krocząca orlenowskiej spółki Exalo Drilling
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek przemawia na konferencji na tle Podziemnego Magazynu Gazu w Wierzchowicach
Proces prowadzenia odwiertów pod rozbudowę PMG omawia inżynier Zbigniew Sowa

W środę 30 sierpnia na terenie PMG Wierzchowice odbyła się konferencja prasowa prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka, podczas której poinformowano o rozpoczęciu rozbudowy największego w Polsce Podziemnego Magazynu Gazu w Wierzchowicach. Magazynująca obecnie 1,3 mld m sześc. gazu instalacja zostanie do 2026 roku rozbudowana do pojemności 2,1 mld m sześc. Inwestycja zwiększy nie tylko bezpieczeństwo energetyczne Polski, ale także oznacza znaczny wzrost wpływów podatkowych do budżetu gminy Krośnice od 2026 roku.

Konferencję prasową „Plany rozwojowe Grupy ORLEN w zakresie bezpieczeństwa energetycznego” zorganizowano na placu przy parkingu PMG w Wierzchowicach. Dzień wcześniej na placu rozłożono olbrzymi namiot ze sceną, podłogą i podwyższeniem dla kamer. 30 sierpnia do Wierzchowic przyjechały najważniejsze osoby zarządzające PKN Orlen i jej spółkami. W konferencji uczestniczyły najważniejsze media z całej Polski. Dla dziennikarzy z Warszawy PKN Orlen wynajął autokar, który przywiózł ich do Wierzchowic.
Gospodarzem wydarzenia był prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Z ważnych osób z Orlenu i jej spółek gośćmi konferencji byli m.in.: członek zarządu PKN Orlen ds. strategii i zrównoważonego rozwoju Iwona Waksmundzka-Olejniczak, członek zarządu PKN Orlen ds. wydobycia Robert Perkowski, prezes PGNiG Upstream Polska Artur Cieślik, dyrektor oddziału PGNiG w Zielonej Górze Grzegorz Kawka, dyrektor oddziału Geologii i Eksploatacji PGNiG w Warszawie Krzysztof Potera, prezes zarządu Exalo Drilling Stanisław Niedbalec, prezes PGNiG Technologie Zbigniew Leniowski oraz prezes PGNiG Gazprojekt Marcin Kasza. Gościem spotkania była również posłanka Prawa i Sprawiedliwości Agnieszka Soin, a także władze lokalne: starosta Sławomir Strzelecki, wójt Andrzej Biały i sekretarz gminy Krośnice Adam Głowiński.

 

Multienergetyczny koncern
Na początku konferencji prezes Daniel Obajtek mówił, jak ważne dla Polski było włączenie do koncernu PKN Orlen spółki gazowej PGNiG. Dzięki temu utworzono polski koncern multienergetyczny chroniący polski rynek. Prezes mówił, że oprócz zainwestowania miliardów złotych w poszukiwanie gazu ziemnego w Polsce, koncern przeznaczy też 49 mld zł na wydobycie gazu głównie w Norwegii, ale także w Pakistanie i Kanadzie. Inwestycje prowadzić będzie nowo utworzona spółka Upstream Polska, która będzie wchłaniać inne spółki wydobywcze w kraju, aby móc szybciej się rozwijać i jeszcze więcej inwestować. W ciągu 7 lat PKN Orlen zamierza zwiększyć wydobycie gazu ziemnego z 7,7 mld m sześc. rocznie do 12 mld m sześc. Dlatego konieczne stało się podjęcie decyzji o zwiększeniu możliwości magazynowania gazu ziemnego w Polsce.
21 sierpnia rozpoczęła się rozbudowa Podziemnego Magazynu Gazu w Wierzchowicach o 0,8 mld m sześc. Obecnie PMG Wierzchowice może magazynować 1,3 mld m sześc. gazu, a po rozbudowie będzie to 2,1 mld m sześc. gazu. Inwestycja o wartości 576 mln zł jest wykonywana przez spółki należące do grupy Orlen: PGNiG Technologie, Gazoprojekt i Exalo Dribling i ma się zakończyć w pierwszej połowie 2026 roku. – Dziś w Polsce dysponujemy mocami pojemnościowymi 3,3 mld m sześc. gazu. Dzięki tej inwestycji ciągu 2 lat rozbudujemy pojemności magazynowe do 4,1 mld m sześc. gazu. To zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo energetyczne naszego państwa oraz da nam większą stabilność w tych niepewnych, ciężkich i nieprzewidywalnych czasach – mówił podczas konferencji prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, dodając, że obecnie magazyny gazu w Polsce są zatłoczone na 95 proc. możliwości, co gwarantuje Polsce bezpieczeństwo energetyczne przed nadchodzącą zimą.
Dyrektor oddziału PGNiG w Zielonej Górze Grzegorz Kawka podkreślał, że gaz w PMG Wierzchowice jest magazynowany w wyeksploatowanym złożu o pow. 24 km kw. na głębokości ok. 1,5 km. – Ta rozbudowa to bardzo ważny krok, który oprócz krajowej perspektywy bezpieczeństwa energetycznego daje zatrudnionym tutaj naszym pracownikom długą i dobrą perspektywę ciekawej pracy. Natomiast lokalnej społeczności pozwala korzystać zarówno z podatku oraz opłat przekazywanych do miejscowych budżetów, jak i z naszego społecznego zaangażowania w tutejszym rejonie – dodawał dyrektor Grzegorz Kawka.


Po zakończonej konferencji wszyscy udali się na wiertnię w okolicach Dziewiętlina, gdzie orlenowska spółka Exalo Drilling prowadzi od 21 sierpnia odwierty pod rozbudowę magazynu. Odwierty są prowadzone przez zespół pracowników pod kierownictwem inżyniera Zbigniewa Sowy przez olbrzymią wiertnię kroczącą wartą setki milionów złotych.
Proces wiercenia rozpoczął się 21 sierpnia i będzie trwał ok. 250 dni. Następnie budowane będą infrastruktura naziemna i gazociągi. Prace budowlane mają się zakończyć do końca 2025 roku, a instalacja ma w pełni działać już w pierwszej połowie 2026 roku.
Rozbudowa PMG oznacza w przyszłości możliwość wzrostu o kilka milionów złotych rocznie wpływów do budżetu gminy Krośnice z tytułu  podatku od nieruchomości i opłaty eksploatacyjnej.

 

Zaloguj się, aby zostawić komentarz i ocenić artykuł...

Oceny

0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

Komentarze

Brak komentarzy do tej publikacji.