LOGO
Niezależny tygodnik powiatowy gmin: Cieszków, Krośnice, Milicz
Strona Główna Wiadomości Kultura Udany festyn z księżną Katarzyną Sapieżyną

W sprzedaży od 29.11.2023

IMG

Licznik odwiedzin

2 827 930

Ostatnie komentarze

Kultura

Udany festyn z księżną Katarzyną Sapieżyną

226 👁️ 0 💬
0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się
1 / 3
2 / 3
3 / 3

Członkowie Milickiej Grupy Rekonstrukcyjnej, którzy wystąpili w inscenizacji „Tajemnice burzliwego życia księżnej Katarzyny Sapieżyny”
Katarzyna Sapieżyna przechadza się ze swoim pierwszym mężem Michałem Antonim Sapiehą
Smaczny poczęstunek przygotowany przez Dworek Cieszków

Około 200 osób uczestniczyło w sobotę 23 września w festynie rodzinnym zorganizowanym przy Dworku Cieszków. Na przybyłych czekało sporo atrakcji. Była inscenizacja historyczna w wykonaniu Milickiej Grupy Rekonstrukcyjnej, spacer z historykiem po Cieszkowie, poczęstunek oraz taniec z ogniem.

Impreza była zwieńczeniem projektu ph. „Śladami Katarzyny z Sapiehów – dobrej Pani Cieszkowa”, na który grupa Inicjatywna Działaj Lokalnie „Cieszkowianie dbają o swoją historię” (w składzie Artur Maryjowski, Renata Kląskała i Lidia Romanowicz) pozyskała dofinansowanie w wysokości 6 tys. zł z programu Działaj Lokalnie. 


Artur Maryjowski, który przywitał tłumnie przybyłych mieszkańców Cieszkowa i okolicznych miejscowości, zreferował pokrótce, co działo się od czerwca br. w ramach projektu. I tak, zorganizowano rajd rowerowy przebiegający m.in. przez Cieszków i Lelików, gdzie żyła księżna Katarzyna Sapieżyna; ogłoszono konkurs literacki, którego celem było ułożenie wiersza nawiązującego do historii gminy Cieszków; wysprzątano park i odmalowano historyczny portyk w cieszkowskim parku, gdzie dawniej znajdował się pałac Maltzanów; oraz opracowano i zamontowano na drewnianych stelażach – w parku i przed kościołami w Cieszkowie – tablice informacyjne przedstawiające dzieje ziemi cieszkowskiej. Wszystkie te przedsięwzięcia udało się zrealizować dzięki dużemu wsparciu Gminy Cieszków, lokalnych organizacji i firm oraz osób prywatnych. 
Kolejnym punktem festynu była widowiskowa inscenizacja Milickiej Grupy Rekonstrukcyjnej pt. „Tajemnice burzliwego życia księżnej Katarzyny Sapieżyny”, która wystąpiła społecznie w ramach wolontariatu. Artyści przenieśli wszystkich w XVIII w., kiedy to Cieszków należał do księżnej Katarzyny Sapieżyny, córki hetmana wielkiego litewskiego Kazimierza Jana.


Przed publicznością wystąpiło 7 wykonawców, ubranych i ucharakteryzowanych zgodnie z duchem tamtej epoki: Agnieszka Grobelna-Pająk jako księżna Katarzyna Sapieżyna, Ireneusz Radny jako wielki łowczy litewski Michał Sapieha (pierwszy mąż księżnej), Krzysztof Góral jako Albert Paweł Żywny (drugi mąż księżnej), Jadwiga Janczura jako księżna Tekla Róża Radziwiłłówna (druga żona Michała Sapiehy), Aleksandra Wasielewska jako duch księżnej Katarzyny Sapieżyny, Łukasz Malinowski jako duch ks. Aleksandra Gorzeńskiego z Gniezna oraz założyciel Milickiej Grupy Rekonstrukcyjnej Waldemar Fiuk jako tajemniczy hrabia, który był narratorem inscenizacji. 


Jak można było dowiedzieć się podczas rekonstrukcji, księżna Katarzyna Sapieżyna, która była właścicielką Rawicza, Koźmina, Radlina, Wielunia i dóbr cieszkowskich, wyszła za mąż w wieku 18 lat za swego kuzyna Michała Antoniego Sapiehę. Nie był to jednak związek udany. Po 10 latach rozwiodła się i poślubiła swojego kamerdynera Alberta Pawła Żywnego, z pochodzenia Czecha. Ich małżeństwo było skandalicznym mezaliansem, dlatego też księżna postanowiła zniknąć z Rzeczypospolitej. W tym celu w 1745 r. zakupiła Cieszków (noszący wówczas niemiecką nazwę Freyhan) i zamieszkała z mężem w nieistniejącym już pałacu Maltzanów w cieszkowskim parku, który został spalony przez Rosjan w 1945 r. Sapieżyna okazała się utalentowaną administratorką. Cieszków pod jej rządami rozwijał się dynamicznie. Nie mogąc liczyć na pochówek w rodzinnym grobowcu w Radlinie, a przy tym chcąc zadośćuczynić własnym potrzebom religijnym i podkreślić rangę rodu, księżna wybudowała w Cieszkowie kościół pw. Wniebowzięcia NMP, w którym w 1779 r. została pochowana. Spoczęła odziana w tercjarski habit, a jej ciało uległo mumifikacji. W pamięci poddanych zapisała się jako troskliwa i tolerancyjna pani, obdarzona silnym charakterem, która potrafiła w imię miłości przeciwstawić się uprzedzeniom i niechęci współczesnych. 


Jak głosi legenda, duch księżnej Katarzyny przez wiele lat po jej śmierci ukazywał się w cieszkowskim parku i przy pozostałościach zniszczonego przed laty pałacu. 
Zwieńczeniem historycznej rekonstrukcji, która nagrodzona została gromkimi brawami, było przekazanie wójtowi Cieszkowa Ignacemu Miecznikowskiemu „skarbu”, który znaleziono pod starym drzewem przy dawnej cieszkowskiej rezydencji księżnej Sapieżyny. 


Po inscenizacji wręczono pamiątkowe podziękowania podmiotom i osobom, bez pomocy których nie doszłoby do realizacji projektu. Następnie wiele osób udało się na spacer po Cieszkowie z lokalnym historykiem i nauczycielem Zbigniewem Mroczkiem. Oglądano także liczne eksponaty prężnie działającego Milickiego Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego Dolina, które swoją siedzibę ma w miejscowej podstawówce. 
Na uczestników festynu czekały także inne atrakcje: gry, zabawy i animacje prowadzane przez cieszkowskich harcerzy, smaczny poczęstunek serwowany przez właścicieli Dworku Cieszków (firmowa sałatka, zapiekana dynia, warzywne placki z sosem czosnkowym, pierogi ruskie, różne rodzaje mięs, kiełbasa z rusztu), aromatyczny żurek z kiełbasą i jajkiem przygotowany przez członkinie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Cieszkowskiej z prezes Grażyną Krajewską na czele, czy też stoisko lokalnej poetki, pisarki i zielarki Katarzyny Georgiou.

 
Podczas imprezy uhonorowano także wszystkich uczestników konkursu literackiego pt. „Wiersz o gminie Cieszków”, których prace opublikowane zostały w pamiątkowym zbiorze.


Festyn rodzinny zakończył się wieczornym pokazem. Był to taniec z ogniem w wykonaniu Aleksandra Grzesiaka z III Cieszkowskiego Środowiskowego Szczepu Drużyn Harcerskich Cieszków. 

 

 

Zaloguj się, aby zostawić komentarz i ocenić artykuł...

Oceny

0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

Komentarze

Brak komentarzy do tej publikacji.