2 827 947
oleska: Jestem matką dwójki dzieci, mieszkam w Cieszkowie i muszę przyznać, że informacja o podwyżkach ...
Zew: Oto kolejny odcinek "Cmentarnych Kuriozów" czyli rubryki, która z pewnością trafia w gust wszystk...
chicago: alez szybko zdecydowal ktos z tej gazety odpowiedziec <,madrym wywodem >.po 4 miesiacach ja w przec...
Rotmistrz: Milicz 10 000 mieszkańców, a migrantów 2000. Tak się niszczy kraj... Na co czekają mieszkańcy? ...
alek: Rozumiem Pana/Pani frustrację i zagubienie w obliczu różnorodności mediów lokalnych oraz propaga...
Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.
Tradycyjnie, w ostatnią niedzielę września na placu obok remizy OSP Wierzchowice odbyła się jubileuszowa 25. edycja Święta Sadów. Była msza św., korowód z kościoła na plac, przemówienia polityków, statuetki dla sadowników, występy artystyczne oraz stoiska z lokalnymi produktami.
Wspólne świętowanie rozpoczęło się od mszy św. w intencji wszystkich sadowników, którą w kościele Narodzenia NMP w Wierzchowicach odprawił proboszcz tamtejszej parafii ks. Henryk Matuszak.
Po mszy sadownicy i mieszkańcy gminy na czele z władzami przemaszerowali w korowodzie na plac przy remizie. Na czele korowodu szli członkowie zespołu Pierstniczanie, którzy grali i śpiewali utwory biesiadne. Na placu wszystkich zebranych powitali prowadzący uroczystość dyrektor CETS-u Krystian Okoń oraz Tomasz Krajewski. Wśród zaproszonych gości byli m.in.: wójt Krośnic Andrzej Biały z żoną, sekretarz Adam Głowiński, poseł Michał Jaros, przew. Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Andrzej Jaroch, radni sejmiku Tytus Czartoryski i Ryszard Lech oraz starosta Sławomir Strzelecki.
Następnie głos zabrał gospodarz wójt Andrzej Biały, który cieszył się, że Święto Sadów jest obecnie tak dużą i znaną imprezą, która jednakże czerpie ze swoich korzeni i odbywa się zawsze w tym czasie i miejscu oraz rozpoczyna się od mszy św. – Dzisiaj rosną kolejne pokolenia sadowników, co daje nadzieję, że te piękne, pieczołowicie zadbane sady będą trwać przez wiele lat – mówił wójt i dziękował sadownikom za ich prace oraz życzył jak najlepszych zbiorów owoców. Również przew. Sejmiku Andrzej Jaroch dziękował sadownikom za wytrwałość, trud i determinację, a wójtowi gratulował organizacji imprezy oraz dziękował za zaproszenie. Przekazał też pozdrowienia od radnej Sejmiku Małgorzaty Calińskiej-Mayer. Poseł Michał Jaros rolników i rolnictwo nazwał solą tej ziemi i dziękował za plony, owoce pracy sadowników, którzy są domeną Doliny Baryczy i częścią lokalnej tożsamości. Do tych życzeń dołączył się radny sejmiku Ryszard Lech.
48 lat wierzchowickich sadów
Po przemówieniach na scenę zaproszono najstarszych sadowników z Wierzchowic, którzy w 1975 roku założyli tu pierwsze sady. Józefa Bortkun i Zygmunt Zimny w tym roku pełnili funkcję starostów Święta Sadów i wręczyli na ręce wójta A. Białego, A. Jarocha, M. Jarosa i R. Lecha kosze wypełnione owocami z okolicznych sadów.
Ćwierć wieku Święta Sadów to również dobra okazja do uhonorowania sadowników. Statuetki w kształcie jabłka oraz listy gratulacyjne wójt A. Biały oraz przew. A. Jaroch wręczyli sadownikom: Józefie Bortkun, Helenie i Zdzisławowi Zakowiczom, Krystynie Lis, Irenie i Andrzejowi Łaniakom, Jolancie i Januszowi Dziekanom, Katarzynie i Witoldowi Bortkunom oraz Zygmuntowi Zimnemu.
Następnie na scenie zagościli prowadzący wcześniej korowód Pierstniczanie. Po koncercie sołtys Wierzchowic Anna Wietrzyńska ogłosiła wyniki konkursu na szarlotkę. Jury w składzie: Krystyna Królik, Adela Duczmal i Szymon Zaryczański przyznało I miejsce Agacie Krzywdzie w Czatkowic. Drugie miejsce zajęła Monika Góźdź z Wierzchowic a III – Małgosia Tokaj z Wierzchowic.
Chwilę później na scenie pojawili się uczniowie Zespołu Szkół w Krośnicach, których przygotowali Kamila Ratyńska-Pietryka z mężem Andrzejem. Dzieci śpiewały i tańczyły. Solo zaśpiewali Maja Ptak i Maksymilian Kowalski, a w duecie wystąpiły Amelia Gołębiowska i Lena Tokaj, które wraz z Nikolą Skawińską, Natalią Doniecką i Moniką Trzcińska wykonały też piosenkę „Tęskno mi”. Z kolei piosenkę „Idealnie” zaśpiewali Marianna Bajcar, L. Tokaj, Jakub Kępka, M. Ptak, Ksawery Ziemniak, A. Gołębiowska, Liliana Wronowska, Wiktoria Nawrocka, Oliwia Szewc, Amelia Michalak, Maksymilian Kowalski, Hanna Chołodecka, Nina Raburska i Zuzanna Olek. W układzie choreograficznym z pomponami wystąpiły Lena Rybicka, Hanna Maćkowiak, Z. Olek, H. Chołodecka, N. Raburska i W. Nawrocka. Z wstążkami zaprezentowały się L. Wronowska, A. Michalak i M. Bajcar a z wachlarzami - A. Gołębiowska oraz L. Tokaj.
W czasie Święta Sadów ogłoszono zwycięzców zorganizowanego przez CETS konkursu plastycznego pn. Zadziwiające życie owoców. W najmłodszej kategorii dzieci w wieku 6-10 lat wygrała Lena Boguś, II m. zajęła Lena Olszewska, a III m. Leticia Bronowicka. Wśród starszych kolegów w wieku 11-14 lat najlepsza była Wanesa Rylli, II m. zajęła Aleksandra Napieraj a III m. Maksymilian Ziarko. Wśród dorosłych laur zwycięstwa powędrował do Eweliny Erhard, II m. zajął Bernard Szydlak, a III m. Przemysław Sienkiewicz.
Po konkursach przyszedł czas na drugą część muzycznych i tanecznych atrakcji. Jako pierwsza zaprezentowała się Akademia Tańca Jaskier. Tancerki z formacji Revolution prezentowały się solo oraz w formacji głównie w choreografiach w stylu dancehall. Była również okazja do poznania nowych członkiń: Nikoli Francke, Aleksandry Mincer, Aleksandry May oraz Julki Gąsiorek. Następnie przed publicznością wystąpili: utalentowana Jagoda Stefaniak z Bukowic, chór Ballada z Bukowic oraz krotoszyński zespół Tacy Nie Inni. Na zakończenie do tańca przygrywał DJ. Występy przeplatane były rozmowami z sadownikami, którzy opowiadali prowadzącemu uroczystość o historii sadownictwa na ziemi krośnickiej.
Na Święcie Sadów tradycyjnie rozstawiło się wiele stoisk lokalnych producentów, którzy w swojej ofercie mieli owoce, lokalne produkty i rękodzieło. Można było wybierać w jabłkach, śliwkch, miodach, wypiekach czy domowych zaprawach. Były też produkowane w lokalnych manufakturach ubranka, torebki, biżuteria czy różnego rodzaju ozdoby. Sołectwo Wierzchowice serwowało ciasto, pajdę chleba ze smalcem, dania z grilla i jabłko w cieście.
Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.
Brak komentarzy do tej publikacji.