LOGO
Niezależny tygodnik powiatowy gmin: Cieszków, Krośnice, Milicz
Strona Główna Wiadomości Dolina Baryczy Jubileuszowe Święto Sadów w Wierzchowicach

W sprzedaży od 29.11.2023

IMG

Licznik odwiedzin

2 827 947

Ostatnie komentarze

Dolina Baryczy

Jubileuszowe Święto Sadów w Wierzchowicach

264 👁️ 0 💬
0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się
1 / 4
2 / 4
3 / 4
4 / 4

Chętnych do zakupu owoców na stanowisku Gospodarstwa Dziekan nie brakowało
J. Bortkun, wójt A. Biały, Z. Zimny, K. Lis, H. i Z. Zakowicze, I. i A. Łaniakowie, J. i J. Dziekanowie, A. Jaroch oraz K. i W. Bortkunowie
Uczniowie szkoły w Krośnicach wykonują na scenie piosenkę 
„Idealnie”
Ekipa sołectwa Wierzchowice z sołtys Anną Wietrzyńską (druga 
z lewej) na swoim stoisku gastronomicznym

Tradycyjnie, w ostatnią niedzielę września na placu obok remizy OSP Wierzchowice odbyła się jubileuszowa 25. edycja Święta Sadów. Była msza św., korowód z kościoła na plac, przemówienia polityków, statuetki dla sadowników, występy artystyczne oraz stoiska z lokalnymi produktami.

Wspólne świętowanie rozpoczęło się od mszy św. w intencji wszystkich sadowników, którą w kościele Narodzenia NMP w Wierzchowicach odprawił proboszcz tamtejszej parafii ks. Henryk Matuszak. 
Po mszy sadownicy i mieszkańcy gminy na czele z władzami przemaszerowali w korowodzie na plac przy remizie. Na czele korowodu szli członkowie zespołu Pierstniczanie, którzy grali i  śpiewali utwory biesiadne. Na placu wszystkich zebranych powitali prowadzący uroczystość dyrektor CETS-u Krystian Okoń oraz Tomasz Krajewski. Wśród zaproszonych gości byli m.in.: wójt Krośnic Andrzej Biały z żoną, sekretarz Adam Głowiński, poseł Michał Jaros, przew. Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Andrzej Jaroch, radni sejmiku Tytus Czartoryski i Ryszard Lech oraz starosta Sławomir Strzelecki.
Następnie głos zabrał gospodarz wójt Andrzej Biały, który cieszył się, że Święto Sadów jest obecnie tak dużą i znaną imprezą, która jednakże czerpie ze swoich korzeni i odbywa się zawsze w tym czasie i miejscu oraz rozpoczyna się od mszy św. – Dzisiaj rosną kolejne pokolenia sadowników, co daje nadzieję, że te piękne, pieczołowicie zadbane sady będą trwać przez wiele lat – mówił wójt i dziękował sadownikom za ich prace oraz życzył jak najlepszych zbiorów owoców. Również przew. Sejmiku Andrzej Jaroch dziękował sadownikom za wytrwałość, trud i determinację, a wójtowi gratulował organizacji imprezy oraz dziękował za zaproszenie. Przekazał też pozdrowienia od radnej Sejmiku Małgorzaty Calińskiej-Mayer. Poseł Michał Jaros rolników i rolnictwo nazwał solą tej ziemi i dziękował za plony, owoce pracy sadowników, którzy są domeną Doliny Baryczy i częścią lokalnej tożsamości. Do tych życzeń dołączył się radny sejmiku Ryszard Lech.

 

48 lat wierzchowickich sadów
Po przemówieniach na scenę zaproszono najstarszych sadowników z Wierzchowic, którzy w 1975 roku założyli tu pierwsze sady. Józefa Bortkun i Zygmunt Zimny w tym roku pełnili funkcję starostów Święta Sadów i wręczyli na ręce wójta A. Białego, A. Jarocha, M. Jarosa i R. Lecha kosze wypełnione owocami z okolicznych sadów.
Ćwierć wieku Święta Sadów to również dobra okazja do uhonorowania sadowników. Statuetki w kształcie jabłka oraz listy gratulacyjne wójt A. Biały oraz przew. A. Jaroch wręczyli sadownikom: Józefie Bortkun, Helenie i Zdzisławowi Zakowiczom, Krystynie Lis, Irenie i Andrzejowi Łaniakom, Jolancie i Januszowi Dziekanom, Katarzynie i Witoldowi Bortkunom oraz Zygmuntowi Zimnemu.


Następnie na scenie zagościli prowadzący wcześniej korowód Pierstniczanie. Po koncercie sołtys Wierzchowic Anna Wietrzyńska ogłosiła wyniki konkursu na szarlotkę. Jury w składzie: Krystyna Królik, Adela Duczmal i Szymon Zaryczański przyznało I miejsce Agacie Krzywdzie w Czatkowic. Drugie miejsce zajęła Monika Góźdź z Wierzchowic a III – Małgosia Tokaj z Wierzchowic. 


Chwilę później na scenie pojawili się uczniowie Zespołu Szkół w Krośnicach, których przygotowali Kamila Ratyńska-Pietryka z mężem Andrzejem. Dzieci śpiewały i tańczyły. Solo zaśpiewali Maja Ptak i Maksymilian Kowalski, a w duecie wystąpiły Amelia Gołębiowska i Lena Tokaj, które wraz z Nikolą Skawińską, Natalią Doniecką i Moniką Trzcińska wykonały też piosenkę „Tęskno mi”. Z kolei piosenkę „Idealnie” zaśpiewali Marianna Bajcar, L. Tokaj, Jakub Kępka, M. Ptak, Ksawery Ziemniak, A. Gołębiowska, Liliana Wronowska, Wiktoria Nawrocka, Oliwia Szewc, Amelia Michalak, Maksymilian Kowalski, Hanna Chołodecka, Nina Raburska i Zuzanna Olek. W układzie choreograficznym z pomponami wystąpiły Lena Rybicka, Hanna Maćkowiak, Z. Olek, H. Chołodecka, N. Raburska i W. Nawrocka. Z wstążkami zaprezentowały się L. Wronowska, A. Michalak i M. Bajcar a z wachlarzami - A. Gołębiowska oraz L. Tokaj. 


W czasie Święta Sadów ogłoszono zwycięzców zorganizowanego przez CETS konkursu plastycznego pn. Zadziwiające życie owoców. W najmłodszej kategorii dzieci w wieku 6-10 lat wygrała Lena Boguś, II m. zajęła Lena Olszewska, a III m. Leticia Bronowicka. Wśród starszych kolegów w wieku 11-14 lat najlepsza była Wanesa Rylli, II m. zajęła Aleksandra Napieraj a III m. Maksymilian Ziarko. Wśród dorosłych laur zwycięstwa powędrował do Eweliny Erhard, II m. zajął Bernard Szydlak, a III m. Przemysław Sienkiewicz.
Po konkursach przyszedł czas na drugą część muzycznych i tanecznych atrakcji. Jako pierwsza zaprezentowała się Akademia Tańca Jaskier. Tancerki z formacji Revolution prezentowały się solo oraz w formacji głównie w choreografiach w stylu dancehall. Była również okazja do poznania nowych członkiń: Nikoli Francke, Aleksandry Mincer, Aleksandry May oraz Julki Gąsiorek. Następnie przed publicznością wystąpili: utalentowana Jagoda Stefaniak z Bukowic, chór Ballada z Bukowic oraz krotoszyński zespół Tacy Nie Inni. Na zakończenie do tańca przygrywał DJ. Występy przeplatane były rozmowami z sadownikami, którzy opowiadali prowadzącemu uroczystość o historii sadownictwa na ziemi krośnickiej.


Na Święcie Sadów tradycyjnie rozstawiło się wiele stoisk lokalnych producentów, którzy w swojej ofercie mieli owoce, lokalne produkty i rękodzieło. Można było wybierać w jabłkach, śliwkch, miodach, wypiekach czy domowych zaprawach. Były też produkowane w lokalnych manufakturach ubranka, torebki, biżuteria czy różnego rodzaju ozdoby. Sołectwo Wierzchowice serwowało ciasto, pajdę chleba ze smalcem, dania z grilla i jabłko w cieście. 

 

Zaloguj się, aby zostawić komentarz i ocenić artykuł...

Oceny

0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

Komentarze

Brak komentarzy do tej publikacji.