LOGO
Niezależny tygodnik powiatowy gmin: Cieszków, Krośnice, Milicz

W sprzedaży od 29.11.2023

IMG

Licznik odwiedzin

2 827 979

Ostatnie komentarze

Aktualności

Brakuje lekarzy specjalistów

276 👁️ 0 💬
0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

Audyt szpitala, wykonany przez Zakład Usług Konsultingowych Know How ze Szczecina, wykazał, że milicki szpital nie wykorzystuje w pełni możliwości świadczenia większej liczby świadczeń ambulatoryjnych przez lekarzy specjalistów, a co za tym idzie zarobienia kolejnych środków. Milicz nie jest jednak w tej kwestii odosobniony, gdyż jest to problem ogólnopolski. Lekarzy specjalistów brakuje, kolejki do nich nie maleją, a w godzinach popołudniowych wolą oni świadczyć usługi w ramach prywatnej praktyki.

Milicki szpital w 2022 roku wykonał kontrakt z NFZ na kwotę 61 mln 297 tys. zł. Wszystkie świadczenia szpitalne przyniosły przychód w wysokości 48 mln 839 tys. zł, co stanowi ok. 80 proc. świadczeń udzielanych przez szpital. 
Ponadto 3 mln 370 tys. zł wpłynęło do szpitalnej kasy za specjalistyczną opiekę ambulatoryjną i prawie 3 mln za świadczenia na Izbie Przyjęć oraz nocną i świąteczną opiekę. Za działalność ZOL-u NFZ zapłacił 2,5 mln zł, a za POZ – 2 mln zł. Na działalność tomografu oraz pracowni endoskopii szpital otrzymał 779 tys. zł, działu fizjoterapii – 412 tys. zł, a na inne świadczenia – 349 tys. zł. 

 

Specjaliści przyjmują tylko do południa 
W milickim szpitalu działają następujące poradnie specjalistyczne: okulistyczna, neurologiczna, medycyny pracy, reumatologiczna, ortopedyczna, chirurgii ogólnej, ginekologiczna, diabetologiczna i zdrowia psychicznego. W ramach POZ funkcjonują: gabinet pielęgniarki i położnej, punkt szczepień, nocna i świąteczna opieka lekarska, gabinety profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej, gabinety zabiegowe dla dzieci i dorosłych i poradnie lekarza POZ dla dzieci i dorosłych. 


Wśród poradni specjalistycznych tylko chirurgiczna czynna jest 5 dni w tygodniu. Z porad chirurgów można skorzystać w poniedziałki w godz. 8-18, we wtorki, środy i czwartki w godz. 8-13 oraz w piątki w godz. 8-15. Ortopedzi przyjmują w poniedziałki, wtorki i czwartki w godz. 8-14.30, a w piątek do godz. 15. Poradnia reumatologiczna czynna jest we wtorki w godz. 9-14 oraz w jedną środę w miesiącu w tych samych godzinach, a poradnia ginekologiczna– w poniedziałki w godz. 11-13.30, we wtorki w godz. 8-12 oraz w środy w godz. 11-13. Z kolei neurolog przyjmuje we wtorki w godz. 10.30-13.30, w środy i w czwartki w godz. 7.30-10.30 oraz w piątki w godz. 14.30-16. W poradni zdrowia psychicznego psychiatra przyjmuje we wtorki w godz. 10.30-14, a psycholog w środy w godz. 16-18. Z poradni medycyny pracy można skorzystać w czwartek w godz. 13.30-14.30, z diabetologicznej we wtorek w godz. 9-14.30, a z okulistycznej we wtorek w godz. 8-14.30 oraz w czwartek w godz. 10-13. 
W całym 2022 r. udzielono łącznie 9 456 porad, a od stycznia do kwietnia tego roku – 2 365 porady. We wszystkich poradniach specjalistycznych wykonano w 2022 r. 4 210 zabiegów, najwięcej, bo 2 145, w poradni ortopedycznej. 
W poradniach specjalistycznych pacjentów przyjmują obecnie lekarze: Józef Rosowski i Wojciech Radomski (chirurdzy), Michał Sokołowski, Piotr Dybek, Waldemar Suliga, Maciej Beszłej, Arkadiusz Odrowski i Sławomir Różycki (ortopedzi), Katarzyna Bors (reumatolog), Abu Hamed Rashed (neurolog), Tomasz Wołyniak i Krzysztof Ćwiklicki (ginekolodzy), Piotr Rudzki, Małgorzata Stasiak (poradnia zdrowia psychicznego), Piotr Wesołowski (medycyna pracy), Monika Kaczmarek (diabetolog), Dorota Krzemień i Cezariusz Guth (okuliści).


Usługi lekarzy specjalistów w przychodni stanowią zaledwie 5,5 proc. wszystkich szpitalnych świadczeń, a powinno być to co najmniej 8 proc. Autorzy audytu dokumentu zauważają, że szpital nie wykorzystuje w pełni szansy na większe przychody w tym zakresie, a postawa poradni specjalistycznej jest pasywna wobec rynku pacjentów, co wykazał również audyt z roku 2019. Jednym z problemów jest niemożność skorzystania przez pacjentów z usług poradni specjalistycznych w godzinach popołudniowych, poza dwoma wyjątkami. Audytorzy wskazują też na złe zarządzanie poradnią specjalistyczną, która nie ma kierownika, i jest nadzorowana przez pielęgniarkę koordynującą.

 

W POZ-ie coraz mniej pacjentów
Od 2019 roku do 2023 r. znacznie spadła liczba osób zapisanych do lekarzy w przyszpitalnym POZ-ie. W styczniu 2019 r. były to 4 139 osoby, a do maja 2023 r. liczba ta spadła o 1 049 osób, czyli jest to spadek o 25 proc. Jak wskazują autorzy audytu, zgodnie z zarządzeniem prezesa NFZ zalecana liczba świadczeniobiorców objętych opieką przez jednego lekarza POZ nie powinna przekraczać 2 500 osób. Czyli pacjentów zapisanych do przyszpitalnego POZ-u powinni obsługiwać lekarze zatrudnieni na ok. 1,3 etatu, tymczasem średnio pracowało tam 6 osób na 2 etatach. Twórcy dokumentu proponują obniżenie zatrudnienia o pół etatu, co dałoby rocznie oszczędności w wysokości ok. 150 tys. zł, gdyż lekarze POZ zarabiali średnio 154 zł za godzinę pracy.
W POZ-ie dorosłych pacjentów przyjmują lekarze: Ireneusz Cieślak, Michał Napierała, Aleksandra Radomska-Piątek, Mateusz Piątek i Piotr Rudzki a dzieci - Sabina Pona i Adam Szmigiel. 

 

Zaloguj się, aby zostawić komentarz i ocenić artykuł...

Oceny

0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

Komentarze

Brak komentarzy do tej publikacji.