LOGO
Niezależny tygodnik powiatowy gmin: Cieszków, Krośnice, Milicz
Strona Główna Wiadomości Różności Na Dolny Śląsk płyną ogromne pieniądze! 376 mln zł dla onkologii w regionie

W sprzedaży od 29.11.2023

IMG

Licznik odwiedzin

2 828 014

Ostatnie komentarze

Różności

Na Dolny Śląsk płyną ogromne pieniądze! 376 mln zł dla onkologii w regionie

anm - 2023-10-30
138 👁️ 0 💬
0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się
1 / 3
2 / 3
3 / 3

Tak będzie wyglądało nowoczesne laboratorium diagnostyki molekularnej we Wrocławiu\
Na Dolnym Śląsku nieustannie realizujemy kolejne ważne inwestycje, budujemy i modernizujemy szpitale, a także wyposażamy je w światowej klasy sprzęt medyczny – Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego
Choroby nowotworowe stanowią jedną z najczęstszych przyczyn zgonów Polaków. Teraz na Dolnym Śląsku będzie można je leczyć jeszcze skuteczniej

Dofinansowania z ministerialnego Funduszu Medycznego otrzymały Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii oraz Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego. Dzięki nim możliwa będzie realizacja bardzo ważnych inwestycji w onkologię w regionie, co pozytywnie wpłynie na jakość i dostępność świadczeń w tym zakresie.

Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii za ponad 204,6 mln zł dotacji wybuduje i wyposaży nowoczesne laboratorium diagnostyki molekularnej. Realizacja tej inwestycji umożliwi rozwinięcie zaawansowanej diagnostyki genetycznej i molekularnej oraz optymalizację procesów badawczych. Laboratorium zapewni zwiększenie dostępności do spersonalizowanego leczenia pacjentów w regionie, co ma szczególne znaczenie w walce z chorobami nowotworowymi.

Ważnym elementem projektu jest także zakup robota chirurgicznego, który będzie wykorzystywany przy leczeniu pacjentów onkologicznych np. przy nowotworze jelita grubego czy gruczołu krokowego.

- Ochrona zdrowia Dolnoślązaków jest dla nas priorytetem, dlatego nieustannie realizujemy kolejne ważne inwestycje, budujemy i modernizujemy szpitale oraz wyposażamy je w światowej klasy sprzęt medyczny. Na Dolnym Śląsku tworzymy również nowoczesną i dostępną opiekę onkologiczną, która odpowiada na potrzeby mieszkańców regionu  – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Laboratorium zostanie wybudowane we Wrocławiu, przy ul. Fieldorfa 6, w sąsiedztwie Nowego Szpitala Onkologicznego i Szpitala im. Marciniaka. Placówka ma być gotowa maksymalnie do 2027 roku.

– Dzięki tej inwestycji będziemy mogli wykonywać więcej badań diagnostycznych, włączając w to te, które dotąd były poza naszym zasięgiem. Nowy budynek zostanie wzniesiony w sąsiedztwie naszej nowej inwestycji oraz Szpitala im. T. Marciniaka, tworząc dobrze zintegrowany kompleks medyczny – mówi Marcin Krzyżanowski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

W nowym budynku medycznego laboratorium diagnostycznego znajdą się:

  • Laboratorium Diagnostyki Molekularnej Guzów Litych
  • Laboratorium Hematologicznej Diagnostyki Molekularnej
  • Laboratorium Cytogenetyki Hematologicznej i Guzów Litych
  • Biobank
  • Laboratorium Krążących Komórek Nowotworowych (CTC).

 

To dla mnie bardzo ważny projekt, bo aby sprostać dzisiejszym oczekiwaniom pacjentów w zakresie dostępu do nowych terapii lekowych, konieczna jest także nowoczesna diagnostyka molekularna – dodaje Adam Maciejczyk, dyrektor DCOPiH.

Dofinansowanie w kwocie prawie 171 mln zł otrzyma także Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu. Środki zostaną przeznaczone na powstanie dodatkowego budynku, w którym pacjenci będą mogli korzystać ze skonsolidowanych świadczeń onkologicznych, w tym oddziałów onkologicznych i hematologicznych. Świadczenia z tego zakresu obecnie są realizowane w 3 różnych lokalizacjach, a część w budynkach pochodzących z przełomu XIX i XX wieku.

Dzięki realizacji tej niezwykle ważnej inwestycji skróci się cały proces diagnostyczno-leczniczy, a także poprawi bezpieczeństwo i komfort pacjentów, których niestety z roku na rok przybywa. Choroby nowotworowe to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów w naszym kraju. Według prognoz w ciągu najbliższych 10 lat liczba pacjentów onkologicznych zwiększy się o 28 procent.

Klinika Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku USK we Wrocławiu obejmuje opieką hematologiczną około 60 procent chorych z całego Dolnego Śląska, a 80 proc pacjentów leczonych w tej klinice to pacjenci chorzy onkologicznie.

Dzięki konsolidacji wszystkich świadczeń w jednym miejscu, możliwe będzie lepsze wykorzystanie doświadczenia różnych specjalistów: kardiologów, nefrologów, gastroenterologów czy chirurgów. Dzięki temu pacjent otrzyma bardziej kompleksową opiekę w jednym miejscu, co może mieć wpływ na poprawę wyników leczenia.

Obecna Klinika Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku to rocznie:

  • 18 tys. porad ambulatoryjnych,
  • 5 tys. hospitalizacji jednodniowych,
  • 1,2 tys. hospitalizacji,
  • 1000 aferez leczniczych,
  • 120-140 transplantacji.

Zaloguj się, aby zostawić komentarz i ocenić artykuł...

Oceny

0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

Komentarze

Brak komentarzy do tej publikacji.