LOGO
Niezależny tygodnik powiatowy gmin: Cieszków, Krośnice, Milicz
Strona Główna Wiadomości Aktualności Obchody Święta Niepodległości

W sprzedaży od 29.11.2023

IMG

Licznik odwiedzin

2 828 098

Ostatnie komentarze

Aktualności

Obchody Święta Niepodległości

244 👁️ 0 💬
0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

W sobotę 11 listopada świętować będziemy 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Sprawdziliśmy, jakie uroczystości przygotowały z tej okazji samorządy czy też ośrodki kultury.

11 listopada obchodzić będziemy jedno z najważniejszych świąt państwowych. Zostało ono ustanowione 23 kwietnia 1937 r. dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów. Data 11 listopada została wybrana celowo, ponieważ właśnie tego dnia w 1918 r. zakończyła się I wojna światowa, a dzień wcześniej do Warszawy przybył Józef Piłsudski, aby objąć władzę w kraju. Narodowe Święto Niepodległości zostało zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 r., a przywrócono je dopiero ustawą w okresie transformacji systemowej, która miała miejsce w 1989 r.

 

Milicz
Gmina Milicz, Ośrodek Kultury i spółka OSiR, we współpracy z licznymi partnerami i sponsorami, przygotowały bardzo bogaty program obchodów 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wspólne świętowanie rozpocznie się o godz. 9 od uroczystego odsłonięcia Obelisku Niepodległości na rondzie Orląt Lwowskich (przy Intermarche). Kwadrans później wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w „niepodległościowej aktywności”, pokonując rowerem, hulajnogą, na rolkach lub pieszo 2-kilometrową trasę prowadzącą z ronda Orląt Lwowskich, wzdłuż al. Niepodległości do krytej pływalni Milicka Fala, gdzie na uczestników czekać będą pamiątkowe medale i słodki poczęstunek. 
O godz. 11 odprawiona zostanie msza św. za ojczyznę w kościele św. Andrzeja Boboli w Miliczu, po której korowód przemaszeruje na rynek. Tam o godz. 12.30 będzie miało miejsce oficjalne rozpoczęcie uroczystości, a od godz. 13 sceną zawładną lokalni artyści, którzy zaprezentują się w ramach Pikniku Niepodległościowego. Przed publicznością wystąpią: Milicka Grupa Rekonstrukcyjna, dzieci z Przedszkola Samorządowego w Miliczu, uczniowie gminnych szkół podstawowych, dziewczęta ze Studia Tańca Klasycznego Sofija oraz Alicja Gregorczyk, która zagra na altówce. O godz. 15.30 zaplanowano występ Milickiej Orkiestry Dętej, a o godz. 15.45 – koncert wokalistki Darii Jaworskiej, która wydała niedawno swoje nowe single. 
Oprócz sporej dawki muzyki i tańca na uczestników Święta Niepodległości czekać będą inne atrakcje: stoiska służb mundurowych (wojska, straży pożarnej, policji i leśników); prezentacja umundurowania i sprzętu wojskowego koła historycznego Zespołu Szkół w Miliczu; stoisko Młodzieżowej Rady Miejskiej w Miliczu, gdzie będą konkursy dla dzieci z nagrodami oraz malowanie twarzy w barwy narodowe; przejazdy bryczką; ułani na koniach; wypieki z Piekarni Milickiej; poczęstunek grochówką i kiełbaskami, które będzie można samemu upiec przy ognisku.
Niepodległościowej imprezie towarzyszyć będzie zbiórka pieniężna do puszek prowadzona przez milickich harcerzy na rzecz adaptacji nowej harcówki w Chatce Puchatka.
Powiat Milicki zaprasza z kolei w niedzielę 12 listopada o godz. 16 do auli zielonego liceum na koncert pt. „Wolność kocham i rozumiem”. Przed publicznością zaprezentują się wrocławscy artyści ze Sceny pod Regałem. Wstęp jest wolny.

 

Sułów
Grupa Rozrywkowa Polifonia zaprasza w piątek 10 listopada o godz. 18 do sali widowiskowej Ośrodka Kultury w Sułowie na koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Pierwsza część koncertu obejmować będzie utwory patriotyczne, a druga część – piosenki żołnierskie i rozrywkowe oraz scenki kabaretowe. Oprawę muzyczną zapewnią: Tomasz Kolbuszewski (skrzypce), Tadeusz Kuśnierz (fortepian) i Jan Bień (perkusja). Wstęp na wydarzenie jest wolny.

 

Krośnice
Święto Niepodległości celebrowane będzie także w Krośnicach. O godz. 12 odprawiona zostanie msza św. za ojczyznę w miejscowym kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego, a po południu zaplanowano występy artystyczne w sali CETS, na które wstęp jest wolny. O godz. 17 przed publicznością z okolicznościowym programem wystąpi chór Ballada z Bukowic, a o godz. 18 odbędzie się koncert sopranistki Moniki Piechaczek. 
Cieszków
W sobotę 11 listopada o godz. 10.30 rozpocznie się warta honorowa cieszkowskich harcerzy na skwerze przy ul. gen. Władysława Sikorskiego w Cieszkowie, gdzie znajduje się pamiątkowy obelisk. O godz. 11 samorządowcy, przedstawiciele jednostek gminnych, lokalnych organizacji i stowarzyszeń oraz pracownicy przedszkola i szkół podstawowych złożą tam wiązanki kwiatów. O godz. 11.30 w dużym kościele w Cieszkowie odprawiona zostanie msza św. za Ojczyznę. Przed wspólną modlitwą z programem artystycznym wystąpią uczniowie miejscowej szkoły podstawowej. 
Tego dnia o godz. 16 w sali Gminnego Centrum Kultury w Cieszkowie odbędzie się także IV Konkurs Pieśni Patriotycznej, w którym udział zgłosiło kilkunastu solistów, duetów i zespołów. Natomiast o godz. 18, również w GCK, zaplanowano tradycyjną wieczornicę, podczas której usłyszymy patriotyczne pieśni w wykonaniu członkiń zespołu Viatori z Pakosławska. 

Zaloguj się, aby zostawić komentarz i ocenić artykuł...

Oceny

0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

Komentarze

Brak komentarzy do tej publikacji.